Badania profilaktyczne wiosną
Badania profilaktyczne wiosną
Spadek formy po zimie dotyka każdego z nas niezależnie do wieku. W tym czasie warto udać się do lekarza i poprosić o skierowanie na kontrolne badania.
Początkiem wiosny czujemy się osłabieni, przemęczeni i ospali. Wpływa na to wiele czynników. Najpopularniejsze z nich to zbyt mała ekspozycja słoneczna w czasie zimy, zmniejszona ilość ruchu oraz ćwiczeń fizycznych, a także dieta, która niekoniecznie zaspokaja nasze zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy. Przedwiośnie więc jest idealnym momentem na wykonanie badań, które pomogą nam zweryfikować stan zdrowia. Na podstawie uzyskanych wyników możemy otrzymać szybką diagnozę lekarską i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie lub suplementację.
- Oto lista badań jakie powinniśmy wykonać wiosną:
Morfologia krwi – to podstawowe badanie profilaktyczne, na podstawie którego lekarz może rozpoznać wiele schorzeń, w tym anemię, infekcje różnego pochodzenia, a także stan zapalny. Badanie to pozwala na ilościową i jakościową ocenę elementów morfotycznych krwi. - Badanie moczu – umożliwia ocenę funkcjonowania układu moczowego. Jest pomocne w rozpoznawaniu chorób nerek, wątroby, infekcji bakteryjnych i niektórych schorzeń metabolicznych.
OB, czyli odczyn Biernackiego – ułatwia wykrycie stanów zapalnych i jest istotny w rozpoznawaniu m.in. chorób zakaźnych, chorób krwi, nowotworów i schorzeń tkanki łącznej. - Poziom glukozy we krwi – pozwala ocenić metabolizm węglowodanów oraz wykryć schorzenia wątroby, trzustki czy nadnerczy.
- Lipidogram – dostarcza informacji na temat gospodarki tłuszczowej w organizmie. Wynik lipidogramu może informować o zwiększonym ryzyku zawału, miażdżycy lub innych chorób serca i naczyń.
- CRP (białko C-reaktywne) – jego stężenie jest podwyższone w przypadku stanów zapalnych i urazów różnego pochodzenia.
- Próby wątrobowe – umożliwiają ocenę aktywności enzymów wątrobowych oraz substancji, które są wytwarzane i przekształcane przez wątrobę. Informują o stanie wątroby i dróg żółciowych.
- Kreatynina – jej poziom jest ważnym parametrem diagnostycznym chorób nerek, w tym stanów zapalnych i zatruć.
- Poziom elektrolitów – w tym m.in.: sodu (niedobór może powodować bóle głowy, nudności i utratę apetytu), potasu (zbyt niski poziom często jest przyczyną osłabienia kurczliwości mięśni), magnezu (jego niedobór może powodować bóle stawów i mięśni) i wapnia (jego spadek zwiększa ryzyko m.in. zaburzeń neurologicznych i osłabienia układu szkieletowego).
- Poziom witamin – głównie A (jej niedobory mogą być przyczyną tzw. kurzej ślepoty, a także osłabienia kondycji włosów, skóry i paznokci), D (zbyt mała podaż negatywnie wpływa na odporność organizmu) i E (niski poziom może powodować szybsze starzenie się skóry).
- Poziom mikroelementów – w tym m.in. żelaza (niedobór często sygnalizuje anemię), cynku (małe stężenie zwiększa ryzyko powstawania owrzodzeń) czy miedzi (niedostateczna ilość w diecie powoduje zaburzenia ciśnienia krwi i osłabienie mięśni).
CONCILIO
Comments (0)