Bezpieczne dziecko w sieci
Bezpieczne dziecko w sieci
Żyjemy w epoce nieograniczonego dostępu do Internetu, nawet w telefonach komórkowych. Coraz częściej z niego bez żadnych ograniczeń korzystają najmłodsi.
Wirtualny świat jest tak samo niebezpieczny jak świat rzeczywisty i stanowi zagrożenie dla psychiki i stanu zdrowia dziecka. Zakazywanie dziecku korzystania z Sieci niestety nie jest dobrym rozwiązaniem. Co więc w takiej sytuacji może pomóc?
Ustalenie z dzieckiem zasady korzystania z internetu
Uczenie dzieci jak bezpiecznie poruszać po Internecie i w jaki sposób mają się zachować w różnych sytuacjach jest podstawową rzeczą, która pomoże ukierunkować dziecko w bezpiecznym poruszaniu się w Sieci. Bądź pierwszą osobą, która zapozna dziecko z internetem. Odkrywajcie wspólnie jego zasoby. Spróbujcie znaleźć strony, które mogą zainteresować, a następnie zróbcie listę przyjaznych stron.
Nie pozwalaj korzystać z internetu w ich sypialni.
Staraj się mieć dziecko na oku np. w kuchni lub salonie. Ważne jest też ograniczenie dostępu jak i czasu korzystania z internetu.
Dostęp do wielu stron internetowych przeznaczonych dla najmłodszych wymaga podania prywatnych danych.
Dziecko powinno wiedzieć, że podając takie informacje, zawsze musi zapytać o zgodę swoich rodziców. Musi zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie może przynieść podanie swoich danych osobowych. Ustal z nim, żeby nigdy nie podawało przypadkowym osobom swojego adresu, numeru telefonu, do jakiej szkoły uczęszcza, haseł do którejkolwiek ze stron, z której korzysta, ani aby nie wysyłało swoich zdjęć. Również, aby dziecko nie otwierało żadnej poczty od nieznajomych zwłaszcza z załącznikiem, ponieważ może zawierać wirusa. Konieczne jest, by ustalone zasady zawsze pilnie egzekwowane.
Udostępnienie dziecku jedynie pozytywnych i bezpiecznych treści
Liczne witryny są w internecie klasyfikowane w systemie podobnym do stosowanego przy klasyfikowaniu filmów czy programów telewizyjnych. Warto wiedzieć, że istnieją specjalne przeglądarki, które można bez problemu zainstalować na komputerze, a które uniemożliwiają dzieciom dostęp do treści, które nie są przeznaczone dla nich. Poza tym bez trudu można kupić programy ograniczające dostęp do wybranych miejsc w Sieci. Większość takich programów umożliwia dostęp do często aktualizowanych spisów witryn uznawanych za niewłaściwe dla dzieci oraz wysyłają one komunikat do rodziców, gdy dziecko odwiedza niewłaściwe strony.
Rozmowa z dzieckiem o jego doświadczeniach w sieci
Regularnie zadawane pytania o doświadczenia i przeżycia ze „szperania po internecie” pomoże rodzicowi być na bieżąco. Nuda oraz brak kreatywnego zajęcia to główne przyczyny, które pchają dzieci do odwiedzania stron przeznaczonych nie dla nich lub zawierania znajomości przez internet, gdzie łatwo udawać osobę zainteresowaną jego problemami. W sytuacjach, gdy dziecko przypadkowo znajdzie się na stronie przeznaczonej dla dorosłych, i w obawie przed karą boi się do tego przyznać, podstawą jest to by dziecko miało zaufanie do rodzica i mogło powiedzieć o zaistniałej sytuacji. Ważne jest, aby wiedziało, że zawsze, kiedy poczuje się niezręcznie, coś je zawstydzi lub przestraszy w rodzicu będzie miało odpowiednie oparcie. Należy pamiętać, że dzieci kochają kopiować rodziców, więc trzeba pilnować się, aby dawać im odpowiedni przykład. Wspólne korzystanie z internetu może okazać się sposobem na wspólnie spędzony czas.
Zainstaluj program do kontroli rodzicielskiej
Aplikacja Parental Control pomoże czuwać nad bezpieczeństwem dziecka, które korzysta ze smartfonów, tabletów i komputerów. Pozwoli rodzicowi zadecydować, z których aplikacji mogą korzystać pociechy i do jakich witryn mogą mieć dostęp. Aplikacja pozwala również sprawdzić, gdzie aktualnie znajduje się dziecko, a także przesłać na jego urządzenie komunikat, którego nie będzie mogło zignorować.
Kontrola stron odwiedzanych przez dziecko
Monitorowanie stron odwiedzanych przez dziecko i sprawdzenie co to są za strony oraz czytanie opinii innych na ich temat pomoże upewnić się, że twoje dziecko korzysta z odpowiednich stron. Warto się upewnić, aby odwiedzane strony były zatwierdzone przez rodziców. Staraj się również poznać znajomych, z którymi dziecko koresponduje za pomocą internetu.
Barb