Bezpieczne opalanie
Bezpieczne opalanie
Lato w pełni, więc korzystaj z tego do woli. Wiele osób spędza coraz więcej czasu na plaży, gdzieś nad wodą czy na basenie, które zostały ponownie otwarte. Pamiętaj jednak o zabezpieczeniu swojej skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.
Piękna opalenizna to synonim udanych wakacji lub dobrego czasu nad wodą lub w parku. Wiele osób jednak zapomina o odpowiedniej ochronie przed słońcem, co prowadzi do szybszego starzenia się skóry, nasilenia trądziku czy wystąpienia przebarwień lub poparzeń, ale także do powstania i rozwinięcia się nowotworu, zwanego również czerniakiem.
Jak prawidłowo opalać się? Oto kilka cennych rad:
● Dawkuj słońce – jeśli masz jasną karnację i jeszcze w tym roku nie miałaś okazji zbyt długo przebywać na słońcu, to proces opalania rozpocznij od kilku minut i stopniowo zwiększaj ten czas. Staraj się też unikać godzin południowych, kiedy słońce świeci najmocniej. W ten sposób nie tylko unikniesz słonecznych poparzeń, ale także intensywnego promieniowania.
● Stosuj krem z filtrami UV – stosuj kosmetyki przynajmniej o SPF 15, jednak najbezpieczniej jest dobrać poziom ochrony do odcienia skóry. Im jaśniejsza karnacja, tym większy filtr. I pamiętaj – osoby z ciemną karnacją lub mocno już opalone też powinny stosować ochronę przeciwsłoneczną.
● Noś nakrycie głowy – wychodząc na plaże lub basen pamiętaj o nakryciu głowy – czapka lub kapelusz pozwolą zabezpieczyć delikatną skórę głowy i włosy przed negatywnym działaniem promieniowania słonecznego.
● Chroń znamiona i blizny – jeśli posiadasz znamiona czy blizny, staraj się je przykryć, tak aby nie docierały do nich promienie słoneczne. Jeśli zaobserwujesz, że po opalaniu pojawiły się wokół nich czerwone obwódki lub powiększyły się, zgłoś się do lekarza.
● Chroń delikatne miejsca – w wielu miejscach na twoim ciele skóra jest bardzo delikatna i wymaga specjalnej ochrony. Do takich miejsc należą kark, skóra głowy, dekolt, twarz, uszy czy podbicia stóp.
● Unikaj mocnego słońca – staraj się nie opalać w godzinach, kiedy słońce świeci najmocniej, a więc między 11 rano a 3 popołudniu. Jeśli w tym czasie przebywasz na zewnątrz, poszukaj cienia lub schroń się pod parasolem.
● Uważaj na cień – jeśli myślisz, że siedząc w cieniu nie opalisz się, to jesteś w błędzie. Nawet, gdy wylegujesz się w cieniu pamiętaj o zastosowaniu kremu z filtrem, który ochroni cię przed oparzeniami.
● Rób przerwy – nie siedź na słońcu przez cały dzień. Żaden kosmetyk nie zagwarantuje całkowitej ochrony przed słońcem. Staraj się co jakiś czas zejść ze słońca i schłodzić się w jakimś chłodnym miejscu, a przy okazji sprawdzisz, czy twoja skóra nie jest już zbyt mocno spieczona.
● Chroń oczy – skoro chronisz skórę i głowę przed słońcem, pamiętaj również o oczach. Zaopatrz się w okulary, które ochronią oczy przed promieniowaniem UV. Zanim kupisz okulary na przydrożnym bazarku sprawdź, czy są wzbogacone o filtry.
● Nałóż krem po wyjściu z wody – jeśli myślisz, że raz nałożony krem pozostanie na twoim ciele na cały dzień, to mylisz się. Jeśli korzystasz z wody lub co jakiś czas zakładasz ubranie, to pamiętaj, aby za każdym razem nałożyć cienką warstwę kremu.
● Nawilżaj skórę po opalaniu – jeśli już zakończyłaś kąpiele słoneczne, weź zimny prysznic, a następnie nałóż krem nawilżający na skórę.
Miłego opalania!
MK
Comments (0)