Bezpieczne opalanie
Bezpieczne opalanie
Osoby, które dbają o swoje zdrowie, a jednocześnie lubią się opalać, szukają sposobów na bezpieczne opalanie i co za tym idzie – złagodzenie negatywnego wpływu promieniowania słonecznego na skórę.
Przed nami długi weekend, a więc sporo osób chcących się zrelaksować wyjedzie poza miasto, niektórzy udadzą się na plaże, a inni do ogródków. W tym czasie z pewnością nie będziesz stronił od słońca. W końcu chyba każdy z nas lubi, jak jego ziemista skóra po zimie nabiera brązowych odcieni. Jednak warto pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpiecznego opalania, dzięki którym nie odczujesz na swojej skórze przykrych skutków ubocznych kąpieli słonecznych.
Opalając się pamiętaj o następujących zasadach:
▸ Opalaj się tylko w nakryciu głowy – zakładanie czapek i kapeluszy, nie tylko do opalania, pozwoli zabezpieczyć delikatną skórę głowy i włosy przed negatywnym działaniem promieniowania słonecznego.
▸ Dawkuj słońce – o poparzenia słoneczne najłatwiej na samym początku lata, kiedy spragniony ciepła i słońca wylegujesz się na leżaku w przeświadczeniu, że pierwsze promienie na pewno nie wyrządzą ci krzywdy. Oczywiście jest to błędne myślenie. Opalanie zacznij od kilku minut w godzinach porannych lub wieczornych, by uniknąć intensywnego promieniowania.
▸ Stosuj kosmetyki z filtrami UV – odsłonięte części ciała powinny być ochraniane przy pomocy kosmetyków z filtrami UV. Zaleca się stosowanie kosmetyków przynajmniej o SPF 15, jednak najbezpieczniej jest dobrać poziom ochrony do odcienia skóry. Im jaśniejsza karnacja, tym większy filtr. Preparaty zabezpieczające przed promieniowaniem UVB charakteryzują się dłuższym działaniem, jednak narażają skórę na szkodliwe działanie promieniowania UVA.
▸ Ochraniaj wrażliwe miejsca – na szczególną uwagę podczas opalania zasługują znamiona i wrażliwe miejsca, takie jak skóra głowy, kark, dekolt, twarz, uszy, plecy i podbicia stóp. Jeżeli na ciele znajduje się wiele znamion, należy bacznie je obserwować. Kiedy tylko zaczynają się powiększać, zmieniają kolor lub pojawia się wokół nich czerwona obwódka, trzeba czym prędzej udać się do lekarza, żeby wykluczyć ryzyko wystąpienia czerniaka, który wykryty we wczesnym stadium jest do wyeliminowania.
▸ Rozsądnie opalaj twarz – skóra twarzy jest narażona na stały kontakt z promieniowaniem UV, przez co jest zdecydowanie bardziej podatna na jego negatywnie działanie. Najczęstszym problemem jest pojawienie się przebarwień, zaostrzenie zmian trądzikowych czy przyspieszenie procesów starzenia się skóry. Aby uniknąć tych wszystkich nieprzyjemności warto sięgać po kremy z filtrem. Zalecana jest tu wartość SPF 50.
▸ Używaj kosmetyków po opalaniu – po opalaniu warto wziąć chłodny prysznic i nałożyć na skórę preparat nawilżający, który pomoże się jej zregenerować. Do tego celu polecane są kosmetyki charakteryzujące się działaniem łagodzącym oraz wzbogacone o substancje neutralizujące działanie wolnych rodników.
▸ Zwróć uwagę na zażywane leki – związek pomiędzy zażywanymi lekami a opalaniem nie dla wszystkich jest oczywisty. Niektóre z nich są fotouczulające. Część substancji może przyczynić się do większej podatności skóry na działanie promieni słonecznych, co poskutkować może poparzeniami lub wystąpieniem przebarwień. Bezpośrednio przed opalaniem nie powinno się używać dezodorantów, perfum, wód toaletowych czy innych preparatów nie przeznaczonych do opalania.
▸ Nie dopuść do powstania poparzeń – powstałe na skórze poparzenia słoneczne przyczyniają się do występowania przebarwień, szybszego starzenia się skóry oraz zwiększają ryzyko zachorowania na raka.
▸ Unikaj opalania się w mocnym słońcu – największe promieniowanie odbywa się między godziną 11 a 15 i w tym czasie powinno się unikać słońca i przebywać głównie w cieniu.
▸ W cieniu też się opalasz – niewiele osób wie, że w cieniu również występuje promieniowanie UV. Oczywiście jest ono słabsze i może przybrać rozproszoną formę. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet wylegując się w cieniu, należy pamiętać o nałożeniu na skórę kremu z filtrem.
▸ Pamiętaj o przerwach – w opalaniu warto robić sobie przerwy. Żaden kosmetyk nie zagwarantuje całkowitej ochrony przed słońcem.
▸ Noś okulary z filtrem – skoro ochraniamy już skórę i głowę przed słońcem, warto pamiętać również o oczach. Zainwestuj w okulary, które chronią oczy przed promieniowaniem UV, czyli takie, które mają odpowiednie filtry.
Miłego i bezpiecznego opalania!
MK
Comments (0)