Bezpieczne podróżowanie
Bezpieczne podróżowanie
Po zimie każdy z nas chce naładować akumulatory, nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na krótki urlop. W czasie wakacji mamy wypocząć i wzmocnić organizm. Nie zawsze jednak tak się dzieje.
A wszystko przez zagrożenia, które czyhają na nas na każdym kroku – począwszy od chorób, poprzez złodziei dla których jesteśmy łakomym kąskiem, skończywszy na atakach terrorystycznych. Oto kilka praktycznych rad dla tych, którzy wybierają się już wkrótce na wymarzone wakacje.
Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj
Zanim zdecydujesz się na zakup biletów, poświęć kilka wieczorów na przeczytanie recenzji i opinii innych turystów. Kolorowe reklamy, slogany zachęcające do przyjazdu czy piękne zdjęcia to część kampanii reklamowej, która ma zachęcać. Prawdę o danym miejscu powiedzą ci turyści, którzy w nim byli. Przeczytaj uważnie opinie i na ich podstawie podejmij decyzję. Gdy wybierasz się w podróż zagraniczną, zadzwoń do ambasady lub konsulatu danego państwa i popytaj o kwestie związane ze swoim bezpieczeństwem i zdrowiem.
Zapoznaj się z ryzykiem
Kieszonkowcy i złodzieje działają na całym świecie, więc przygotuj się, że i ty możesz ich spotkać na swoich wakacjach. Postaraj się nie nosić ze sobą całej gotówki, dużych torebek, a telefon czy tablet trzymaj zawsze w bezpiecznym miejscu, a przynajmniej mniej widocznym.
Ryzyko pojawia się także jeśli chodzi o wodę i pokarm. W niektórych rejonach odradzamy, a nawet zabraniamy spożywania nieprzegotowanej wody czy jedzenia z wiejskich straganów. Twój organizm nie jest przyzwyczajony do bakterii, które w nich się znajdują i możesz rozchorować się.
Szczepionki
Przed wyjazdem do egzotycznych krajów poczytaj o szczepionkach, które powinieneś przyjąć. Nie ryzykuj – zaszczep się.
Przestrzegaj zasad higieny
Zanim wybierzesz się na wakacje dokładnie zapoznaj się z zasadami higieny i bezpieczeństwa. Zabierz ze sobą środek odkażający i stosowany po ugryzieniu. Nie dopuść do infekcji lub zakażenia.
Zrób kopie
Zrób kilka kopii paszportu, zielonej karty, dowodu osobistego, prawa jazdy czy karty kredytowej i pozostaw je zaufanym osobom. Możesz jedną taką kopie zabrać ze sobą. I pamiętaj – nigdy nie rozstawaj się z paszportem jeśli jesteś na zagranicznym wyjeździe. To twój jedyny ważny dokument.
Noś ważne informacje przy sobie
Zapisz w telefonie lub notatniku, który zawsze masz przy sobie najważniejsze numery – do konsulatu, szpitala, na policję oraz noś przy sobie wizytówkę hotelu, w którym się zatrzymałeś.
Śledź ostrzeżenia policji i mediów
Postaraj się unikać dużych protestów i skupisk ludzi, zwłaszcza w tych czasach, kiedy terroryści atakują niespodziewanie i w różnych rejonach świata. Informacje o protestach, demonstracjach czy koncertach znajdziesz na stronie policji lub w mediach.
Uważaj na Wi-Fi
Jeśli planujesz podłączyć się do sieci, aby dowolnie korzystać z internetu, zrób to z głową. Nie łącz się z siecią, która nie wzbudza twojego zaufania. Używaj tylko tej, która zalecana jest przez twój hotel lub restaurację, w której przebywasz.
Podróżuj bezpiecznie!!!
kk