„Biała odwaga” – o miłości i honorze
„Biała odwaga” – o miłości i honorze
Porywająca opowieść o miłości, zdradzie i poświęceniu, rozgrywająca się na Podhalu w czasach II wojny światowej. Głośny film Marcina Koszałki „Biała odwaga” będzie można zobaczyć w weekend 5-7 kwietnia w kinie Pickwick Theatre w Park Ridge.
Już od momentu ogłoszenia informacji o produkcji film „Biała Odwaga” wzbudzał kontrowersje ze względu na podjęcie przez jego twórców wstydliwego tematu Goralenvolk, czyli współpracy części górali z nazistami w czasie drugiej wojny światowej. Akcja Goralenvolk zakładała germanizację polskich górali i postawienie ich przeciwko wojsku polskiemu. Do pewnego stopnia się ona udała, bo wielu mieszkańców Tatr zachowało w najlepszym wypadku bezstronność, w gorszym sprzedawało żydowskich bądź nieprzyjaznych nazistowskim najeźdźcom sąsiadów, a w najgorszym zostało wcielonych do niemieckiej armii. Film „Biała Odwaga” stara się uczciwie przedstawić tę część naszej historii i podkreśla, że wszędzie można znaleźć ludzi zarówno złych, jak i dobrych. Reżyser na zimno podaje widzowi skrajnie różne wydarzenia, zdając się nigdy nie sympatyzować z żadną stroną.
„Biała odwaga” to nie tylko wątek polityczno-historyczny, ale także melodramat i film górski w jednym. W centrum kadru znajdzie się miłosny trójkąt, w który uwikłani są piękna Bronka, żywiołowy taternik Jędrek oraz jego poważny i spokojny brat Maciek. Kiedy ręka panny zostaje oddana starszemu z nich, porywczy młodzieniec opuszcza rodzinne strony i próbuje odnaleźć się wśród krakowskiej bohemy. Tam natrafia na niemieckiego alpinistę Wolframa, który wykłada mu teorię o starogermańskim plemieniu Pragotów. Gdy wybucha wojna, Jędrek godzi się na współpracę z wrogiem, licząc, że dzięki temu jego najbliżsi wyjdą z konfliktu bez szwanku. Maciej stanowczo odrzuca propozycję okupantów.
Poza sporem przedstawionym na przykładzie braci Zawratów na ekranie zobaczymy też zapierające dech tatrzańskie krajobrazy i oddającą ducha regionu scenografię i kostiumy. Twórcy zadbali o oddanie „ducha Tatr” i oryginalności etnicznej Podhalan, w filmie pokazano więc nie tylko oszałamiające kadry z górskich szczytów i dolin, ale też ówczesne stroje, tańce i zwyczaje tamtejszych mieszkańców.
Akcja:
Akcja „Białej odwagi” dzieje się pod koniec lat 30. na Podhalu. Utalentowany taternik, potomek znakomitego góralskiego rodu Jędrek Zawrat lubi życie na krawędzi. Gdy się wspina, wybiera najtrudniejsze drogi, gdy kocha gotów jest poświęcić wszystko. Jego wybranką jest piękna Bronka. Jednak na skutek rodzinnej decyzji ręka dziewczyny zostaje oddana starszemu z braci Zawratów, statecznemu i poważnemu Maćkowi. Dumny Jędrek porzuca rodzinne strony, by szukać zapomnienia wśród krakowskiej bohemy. Na swojej drodze spotyka niemieckiego naukowca i alpinistę Wolframa, który głosi teorię, w myśl której Górale pochodzą od starogermańskiego plemienia Pragotów. Gdy wybucha wojna, Niemcy oferują mieszkańcom Podhala współpracę. Maciej Zawrat wspierany przez wiele wybitnych rodów, zdecydowanie odrzuca tę propozycję. Jednak przekonany przez Wolframa Jędrek, mając nadzieję na odzyskanie ukochanej i ocalenie swojej społeczności przed wojenną zagładą, podejmuje współpracę. Jędrek i Maciej uwikłani w historię, zmuszeni do najtrudniejszych wyborów, kochający tę samą kobietę, staną po przeciwnych stronach sporu, który zdecyduje nie tylko o ich osobistych losach, ale o przyszłości całego regionu.
Twórcy:
Reżyseria: Marcin Koszałka
Scenariusz: Marcin Koszałka, Łukasz M. Maciejewski
Obsada: Filip Pławiak, Julian Świeżewski, Sandra Drzymalska, Jakub Gierszał, Juliusz Chrząstowski, Andrzej Konopka, Wiktoria Gorodecka, Adam Woronowicz
Comments (0)