Biało-czerwone Chicago
Biało-czerwone Chicago
I znów nastał maj, a z nim najważniejszy dla całej Polonii weekend z Paradą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja.
Znów mieliśmy okazję wtopić się w krajobraz chicagowskiego Downtown, gdyż tak jak w ubiegłym roku przemarsz i przejazd rydwanów odbywał się po ulicy State od Lake do Van Buren. Jeżeli chodzi o tegoroczną pogodę to nie była taka zła, ale kilkugodzinne czekanie na swoją kolej dało się we znaki zwłaszcza najmłodszym uczestnikom, gdyż wiatr jaki wiał tego dnia w śródmieściu po raz kolejny utwierdził nas w przekonaniu, że Chicago to wietrzne miasto, a nawet jak by powiedzieli górale “halne Miasto”.
Kiedy grupy wyszły na ulicę State zza chmur wyszło także słoneczko i oświeciło naszych maszerujących. A w tym roku mieliśmy rekordową ilość grup.
Kogo tam nie było. Jak zwykle szeregi maszerujących tłumnie zasiliła polonijna młodzież z sobotnich chicagowskich i nie tylko (mieliśmy też gości z Wisconsin) szkół. Maszerowali więc uczniowie i rodzice z Kopernika, Skłodowskiej, Kochanowskiego, Miłosza, Karskiego, Konopnickiej, Brzechwy, Reja, Kardynała Wyszyńskiego, Pułaskiego, św. Fabiana, Ks. Posadzego, św. Ferdynanda, św. Błażeja, św. Ojca Maksymiliana Kolbe, Faustyny Kowalskiej, Andersa i innych. Każdą grupę poprzedzała osoba przebrana za patrona lub patronkę szkoły.
Obecne były również grupy polskich studentów lokalnych uniwersytetów i skautów/harcerzy. Mogliśmy oczywiście podziwiać wielobarwne stroje członków licznych zespołów ludowych, grup tanecznych i chórów: Wici, Polonia, Wawel, Wanta, Ślebodni, Wesoły Lud, Ludek, Siumni, Orawa.
Nasza piękna Królowa – Ada Ezlakowska oraz Damy Dworu, które jak zwykle wraz z tegorocznym Marszałkiem Parady panem Janem Krawcem, vice marszałkami oraz innymi ważnymi osobistościami i gośćmi z Polski otwierały pochód.
Ten rok jest wyjątkowy także z kilku innych powodów. Otóż była to 125 parada, ale po raz pierwszy bezpośrednio emitowana przez TV Polonia, w tym roku przypada 1050 rocznica Chrztu Polski, dlatego wiele grup i rydwanów nawiązywało do tego ważnego wydarzenia np. rydwan naszych kontraktorów czyli PACBA-y.
Także dziennikarze i pracownicy dumnie reprezentowali polonijne media, czego przykładem była reprezentacja codziennej “Dziennika Związkowego”.
Jedną z grup otwierających paradę były postacie historyczne uświetniające naszą ponad tysiącletnią tradycję i historię, czyli królowie, książęta, rycerze, pisarze, naukowcy i osoby duchowne wspaniale prezentujące się w strojach z epoki. Zwłaszcza przystojni, skrzydlaci Husarze, nasi bohaterowie spod Wiednia w skórach, z ogromną flagą zjednoczonej Rzeczypospolitej przyciągali wzrok przechodniów.
Ale parada to także manifestacja naszego zaangażowania w pomoc charytatywną, dlatego liczne grupy i organizacje takie jak Jaśmin, Dar Serca, You Can Be My Angel, Dom Dziecka zaangażowały się w pochód.
Oczywiście nie mogło zabraknąć również naszej dumy i chluby czyli grup Górali w pięknych strojach ludowych i Ślązaków wspieranych przez górników w strojach galowych.
Prezentowali się spektakularnie, zwłaszcza zespoły i grupy folklorystyczne budziły zachwyt amerykańskich widzów. Wielu z nich pstrykało sobie fotki z pięknymi Góralkami i przystojnymi Góralami, a nawet owczarkiem, maskotką grupy.
Również liczne polskie kluby takie jak Polish Yacht Club, klub miłośników Samochodów PRL czy poszczególnych regionów i ziem polskich: Klub Ropczyce, Ziemi Białostockiej, Strzelce Wielkie, Klub Ziemi Lubelskiej czy Dolnośląskiej manifestowały swoją polskość.
A jaka grupa była najgłośniejsza? Oczywiście motocykliści. Warkot maszyn słychać było w całym Downtown, a wąsaci rycerze w skórzanych kurtkach na swych mechanicznych rumakach wzbudzali podziw licznych oglądających. Nie można także nie wspomnieć o rekordowo dużej w tym roku grupie PAPA czyli policjantach polskiego pochodzenia. Przyjechała nawet delegacja z Nowego Jorku.
Ogólnie parada należała do udanych, obyło się bez jakiś incydentów, mogliśmy oglądać stałych bywalców i uczestników.
Pojawiły się także nowe grypy np. rodzimy kabaret Niewiadomo Co czy grupa obrońców Kościoła Św. Wojciecha. Tak więc czas na podsumowanie, wrzucenie zdjęć na Facebooka i rozpoczęcie przygotowań do kolejnej oby jeszcze liczniejszej i bardziej spektakularnej parady.
IB
[justified_image_grid flickr_user=133473628@N07 flickr_photoset=72157667984208361]
Comments (0)