Biesiada Ułańska
Biesiada Ułańska
Każda z biesiad na długo pozostaje w pamięci zaproszonych gości. Tegoroczna 18. Biesiada Ułańska Stowarzyszenia Historycznego Armii Polskiej w Chicago w barwach 12 Pułku Ułanów Podolskich odbyła się po raz pierwszy w murach sali rycerskiej Kings Hall Banquet w Lombard.
Panie zaprezentowały się w strojach z lat 30. i 40. Z kolei ułani ubrani byli w galowe mundury. Wszyscy goście przy wejściu na salę otrzymywali lampkę szampana, a następnie w asyście Ułanów odprowadzano ich do stolików, aby mogli zająć miejsca. Bal rozpoczęto tradycyjnym polonezem, a oprawę muzyczną zabawy tanecznej zapewnił Big Band. Nie zabrakło pysznego jedzenia, w tym także miodówki. Na miłośników militariów czekała nie lada gratka – szable i rekwizyty militarne oraz Jeep i armata Bofors. O północy tradycji dopełniła ceremonia wypicia przez “ochrzczonych” ułanów zdrowia konia. Wierzchowca co prawda nie wprowadzono na salę, jak to w przedwojennej historii ułańskich biesiad bywało, ale członkowie stowarzyszenia z iście ułańską fantazją stawiając stopę prawej nogi na stole wychylili kieliszek białej wódki, a po wzniesieniu toastu odśpiewana została „Kalina – Malina”.
Stowarzyszenie Historycznie Armii Polskiej w Chicago liczy obecnie blisko piętnastu członków. W swoim dorobku ma wiele prezentacji historycznych. Na szczególną uwagę zasługują dotychczas zorganizowane pokazy plenerowe o powstaniu warszawskim, które zostały wystawione w 2003 i 2004 roku w Ośrodku Młodzieżowym ZNP w Yorkville oraz inscenizacja bitwy w wojnie obronnej 1939 roku. Były to niezwykłe widowiska zrobione z wielkim rozmachem i dbałością o detale wojskowe i historyczne. Jak również do obecnych zalicza się pokaz batalistyczny w Lockport IL, który zrzesza wiele polskich rodzin, jak również szkół, gdzie dzieci i młodzież mogą na własne oczy spotkać się z żywą lekcją historii, na której członkowie Stowarzyszenia przybliżają historię 2 Korpusu gen. Władysława Andersa. Członkowie organizacji prowadzą liczne lekcje „żywej historii” w polonijnych szkołach sobotnich. – Naszym zadaniem jest uzupełnianie u młodych ludzi wiedzy historycznej o bohaterskich czynach żołnierza polskiego w czasie Drugiej Wojny Światowej.
Comments (0)