Żyj zdrowo Zdrowie Ból głowy a nasze zdrowie

Ból głowy a nasze zdrowie

PODZIEL SIĘ

Według Światowej Organizacji Zdrowia 1 na 20 dorosłych doświadcza bólu głowu prawie codziennie, a 1 na 7 ma bóle migrenowe.

Oto co może być przyczyną bóli głowy.

Jesteś zestresowany
Według badań przeprowadzonych przez Centrum Medyczne Williama Beaumonta, 67% bóli głowy spowodowanych jest stresem w pracy i w domu.
Niewspółosiowość kręgosłupa
Czy jest to wynik urazu czy złej postawy, skrzywienie kręgosłupa może być przyczyną poważnego bólu głowy. W górnej części kręgosłupa znajdują się nerwy, które kontrolują mięśnie, które zaś kontrolują mięśnie podpotyliczne znajdujące się u podstawy czaszki z tyłu głowy. Niewspółosiowość kręgosłupa może drażnić te nerwy, nacisk na nerwy z kolei wywołuje ból.
Alergie
Alergie pokarmowe mogą czasami objawiać się bólami głowy. Są też pewne pokarmy, które u uczulonych na pewno wywołają ból. Są to m.in. sery, orzechy, ziarna. Przyczyną może być także popularny konserwant MSG, glutaminian sodu.
Bezdech
Jeżeli budzimy się z bólem głowy najczęstszą przyczyną może być zła jakość snu spowodowana bezdechem a nawet chrapaniem. Bóle głowy spowodowane deprawacją snu mogą trwać od 1 godziny do nawet 24 godzin.
Okulary
Jeżeli nie badacie regularnie wzroku i nie zmieniacie okularów może być to kolejna przyczyna bólów głowy. Mięśnie wokół oczu są ciągle napinane przy źle dobranych okularach i to sprawia ból.
Odwodnienie
Większość dorosłych nie stosuje się do zaleceń lekarzy i nie wypija rekomendowanej ilości wody, stąd też pojawiają się bóle głowy. Zwłaszcza u osób starszych, które nie odczuwają takiego pragnienia i zapominają o wypiciu kolejnej szklanki płynów.
Infekcja zatok
Ból w okolicach czoła to oznaka infekcji zatok. Kiedy kanaliki nosowe są zainfekowane i puchną ciśnienie w jamie zatokowej wzrasta utrudniając oddychanie i powodując ból głowy.
Bruksizm
Jeżeli zgrzytasz zębami podczas snu może być to także przyczyną bólu głowy.
PMS
Zespół napięcia przedmiesiączkowego – wśród wielu innych dolegliwości dochodzi także ból głowy.
Brak witamin i minerałów
Przyczyną bólu głowy może być to co jesz, ale także to czego ci brakuje w organizmie. Zwłaszcza wegetarianie i weganie powinni dokładnie kontrolować poziom witamin i minerałów dostarczanych w pokarmach.
Rzucasz używki
Kawa, mocna herbata, papierosy i alkohol. W tym przypadku to proste. Organizm na brak tych elementów reaguje bólem głowy.
Konserwanty
Związki chemiczne hamujące rozwój bakterii i utrzymujące kolor pokarmów, czyli inaczej mówiąc środki konserwujące żywność (azotany, azotyny) mogą być przyczyną bóli głowy.

IB