Ból pleców – domowe sposoby
Ból pleców – domowe sposoby
Ból pleców jest jedną z najczęstszych dolegliwości na jaką uskarżają się pacjenci. W większości przypadków powinien być leczony przez specjalistów, ale okazuje się, że istnieją też skuteczne domowe sposoby radzenia sobie z uciążliwym bólem.
Zimne okłady
Zastosowanie zimnych okładów zwęża naczynia krwionośne i zmniejsza ból i obrzęk pleców. Okłady należy trzymać nie dłużej niż 20 minut w odstępach 40 minutowych. Metody zimnych okładów nie należy także stosować po 24 godzinach od uszkodzenia lub uderzenia.
Ciepłe okłady
Po 24 godzinach od momentu kontuzji należy stosować ciepłe okłady. Ciepło pomaga złagodzić niepięcie mięśni, dzięki czemu zwiększy się zakres ruchów. Okłady nie mogą być zbyt gorące i nie powinny trwać dłużej jak godzinę.
Lekarstwa
Leki przeciwbólowe bez recepty też mogą przynieść ulgę. Należy pamiętać jednak, że jeżeli zraniłeś się w plecy najlepszym rozwiązaniem będzie niesteroidalny lek przeciwzapalny oraz Advil i Aleve. Nie powinno zażywać się Tylenolu jeżeli doszło do skręceń lub naciągnięć mięśni.
Odpoczynek
Odpoczynek jest niezbędny jeżeli próbujesz w naturalny sposób złagodzić ból pleców w sposób naturalny. Po urazie mięśnie są w stanie szoku i dlatego konieczny jest odpoczynek, ale nie leżenie w łóżku tylko ograniczenie czynności, które forsowałyby zbytnio mięśnie i delikatne rozciąganie i chodzenie.
Plastry i kremy
Najpopularniejsze to Ben Gay i Icy Hot. Plastry działają w ten sposób, że uwalniają albo zimno kojące uszkodzone mięśnie albo ciepło pomagające rozciągnąć je. Poza tym ich działanie jest głębsze nie tylko powierzchniowe.
Masaże
Długie gładkie ruchy masującego pomogą złagodzić ból pleców. Ruchy ślizgowe rozluźniają nie tylko mięśnie, ale i przynoszą ulgę wyczerpanemu bólem organizmowi. Masować należy po obu stronach kręgosłupa w górę i w dół. Można użyć także podczas masażu kremu.
Maszyna stymulująca mięśnie
Kiedyś takie zabiegi można było wykonać tylko w gabinecie lekarskim, dziś, choć są drogie, maszyny można mieć w domu. Stymulacja powoduje drganie mięśni pleców, co sprawia, że wzmacnia się je. Po kilku sesjach mięśnie są na tyle wzmocnione, że łatwiej radzą sobie ze stresem i napięciami dnia codziennego.
IB