Bóle zatok i sposoby ich leczenia
Bóle zatok i sposoby ich leczenia
Zatoki ułatwiają utrzymanie odpowiedniej temperatury gałki ocznej i przedniej części czaszki oraz zwiększenia wytrzymałości kości twarzoczaszki.
Poza tym nawilżają, ogrzewają i oczyszczają wdychane powietrze oraz biorą udział w emisji głosu oraz przewodzeniu i odbieraniu dźwięków. Biorą także udział w odbieraniu bodźców węchowych. Wyróżniamy zatoki czołowe, szczękowe, klinowe oraz komórki sitowe przednie i tylne.
Zapalenie zatok to jedna z najczęstszych chorób, które określa się jako zapalenie błony śluzowej wyściełającej zatoki przynosowe i nos. Mogą je wywołać bakterie i wirusy, rzadziej grzyby. Problemy z zatokami najczęściej dotykają osoby chore na mukowiscydozę, a także alergików i astmatyków. Także palenie papierosów, pływanie, nurkowanie, a nawet próchnica zębów zwiększa zachorowalność na zapalenie zatok.
Wraz z wdychanym powietrzem do jamy nosa oraz zatok przynosowych dostają się zanieczyszczenia oraz drobnoustroje. W prawidłowej zatoce działa sprawny mechanizm samooczyszczania, w którym uczestniczą komórki produkujące śluz oraz rzęski nabłonka wyścielającego zatokę. Jeżeli dojdzie do jakiegoś zaburzenia np. nieprawidłowa budowa, skrzywienie przegrody nosowej lub zaburzenie mechanizmu oczyszczania dochodzi do rozwoju stanu zapalnego obejmującego kilka zatok równocześnie.
Wyróżniamy następujące rodzaje zapalenia zatok:
• Ostre zapalenie zatok przynosowych – zaczyna się nagle i trwa nie dłużej niż miesiąc. Niestety, ale wiąże się ono z nawrotami choroby.
W przypadku zapalenia zatok szczękowych ucisk lub ból zatok obejmuje twarz, zęby oraz czoło. W przypadku zapalenia zatok czołowych ucisk lub ból głowy obejmuje czoło. W przypadku zapalenia zatok sitowych ucisk lub ból głowy obejmuje ból za oczami, pojawia się także rozsadzający ból głowy.
• Podostre zapalenie zatok – kończy się najczęściej po 4-8 tygodniach.
• Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych – charakteryzuje go częste nawracanie i czas trwania, powyżej dwóch miesięcy. Najczęściej dotyczy ono zatoki szczękowej oraz komórek sitowych, rzadziej zatoki czołowej. Typowe symptomy to: zatkany nos, żółta, zielona lub brązowa wydzielina z nosa, chrząkanie, kaszel oraz ból gardła, bóle głowy w okolicy nosa i oczodołów, pogorszenie węchu, ból, ucisk lub uczucie pełności w obrębie twarzy.
Do typowych metod zmniejszających wystąpienie zapalenia zatok zaliczamy: częste mycie rąk mydłem, unikanie osób chorych, picie dużej ilości płynów, nawilżanie powietrza w domu, regularne wydmuchiwanie nosa, rzucenie palenia, unikanie alergenów, ograniczenie wdychania substancji drażniących.
Domowe sposoby na chore zatoki to przede wszystkim nawilżanie powietrza oraz wykonanie inhalacji z gorącej wody z dodatkiem soli kuchennej i kilkoma kroplami olejku miętowego lub eukaliptusowego. Innym sposobem jest okład z soli, który należy położyć na zatoki. Może to być sól kuchenna lub ta o właściwościach leczniczych. Ziarenka należy wysypać na suchą patelnię, podgrzać przez kilka minut, a następnie przesypać do czystej skarpetki lub bawełnianego woreczka. Przygotowany w ten sposób okład kładziemy na zatoki na 10-15 minut. Warto także spożywać ostre potrawy, które udrażniają nos oraz odpowiednio nawilżać organizm przy jednoczesnym ograniczeniu picia napojów z kofeiną i alkoholu.
CONCILIO
Comments (1)