Fakty „Boże Ciało” z nominacją do Oscara

„Boże Ciało” z nominacją do Oscara

PODZIEL SIĘ

Film Jana Komasy “Boże Ciało” został nominowany do Oscara w kategorii “film międzynarodowy”.

O statuetkę Oskara polski film powalczy z filmami „Parasite” z Korei Południowej, „Ból i Blask” z Hiszpanii, „Nędznicy” z Francji oraz „Kraina Miodu” z Macedonii.

Film Komasy już teraz może pochwalić się wielkim sukcesem w polskich kinach – film widziało już ponad milion 300 tys. widzów i dwa miesiące po premierze wciąż nie schodzi z afisza. Polski kandydat do Oscara plasuje się obecnie na 4. miejscu w zestawieniu największych polskich sukcesów tegorocznego box office.

Osiągnięcia „Bożego Ciała” już przeniosły się na arenę międzynarodową, bowiem prawa do dystrybucji filmu zostały sprzedane na terytoria obejmujące niemalże wszystkie kontynenty. Działo Komasy jest także obiektem zainteresowania wielu imprez filmowych – na chwilę obecną film otrzymał zaproszenia na ponad 60 festiwali. W planach jest również amerykański serial na podstawie filmu i scenariusza Mateusza Pacewicza.

Film opowiada o Danielu, chłopaku z poprawczaka, który chciałby zostać księdzem, ale ponieważ ciąży na nim wyrok, w prawie kanonicznym nie ma takiej możliwości. W wyniku przypadku wchodzi w skórę księdza. I na prowincji (zdjęcia były kręcone w bieszczadzkiej wsi Jaśliska) w mgnieniu oka staje się charyzmatycznym kapłanem.

W główną rolę wcielił się uznawany za jedno z największych odkryć aktorskich ostatnich lat – Bartosz Bielenia. Pozostałą część obsady dopełniają Tomasz Ziętek, Eliza Rycembel, Aleksandra Konieczna, Łukasz Simlat, a także Barbara Kurzaj, Zdzisław Wardejn oraz Leszek Lichota.

Jeśli chodzi o pozostałe nominacje to sytuacja wygląda następująco.
• filmy „Pewnego razu w Hollywood”, „1917”, „Joker” oraz „Irlandczyk” otrzymały nominacje we wszystkich głównych kategoriach – w tym za najlepszy film, scenariusz, zdjęcia, oraz w kategoriach aktorskich
• najwięcej, bo 11 nominacji, zdobył “Joker” Todda Phillipsa. Drugie miejsce zajęły filmy: “1917′”, “Pewnego razu… w Hollywood” i “Irlandczyk”. Każdy z nich dostał po 10 nominacji.
• reżyserzy tych obrazów Martina Scorsese, Quentin Tarantino, Todd Phillips i Sam Mendes stoczą walkę o miano najlepszego reżysera.
• nominacje w kategoriach aktorskich otrzymali między innymi Scarlett Johansson, Charlize Theron, Tom Hanks, Brad Pitt, Al Pacino, Leonardo di Caprio i Joaquin Phoenix.

92. ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się 9 lutego w Hollywood.