Brak zgody na areszt dla Zbigniewa Ziobry. Sąd podjął decyzję
Brak zgody na areszt dla Zbigniewa Ziobry. Sąd podjął decyzję
Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił wniosek sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa o zastosowanie 30-dniowego aresztu wobec Zbigniewa Ziobry. Przewodnicząca komisji, Magdalena Sroka, zapowiedziała złożenie apelacji od tej decyzji.
Adwokat Zbigniewa Ziobry poinformował, że sąd uznał brak podstaw do aresztowania byłego ministra sprawiedliwości. W ocenie sądu komisja ds. Pegasusa miała możliwość przesłuchania Ziobry, jednak z niej nie skorzystała.
„Tak należy interpretować sekwencję wydarzeń z 31 stycznia” – stwierdził obrońca. Podkreślił, że kara porządkowa w postaci aresztu może być zastosowana wyłącznie w sytuacji, gdy przymusowe doprowadzenie okaże się nieskuteczne.
Sąd, opierając się na informacjach ze straży marszałkowej Sejmu oraz stołecznej policji, potwierdził, że komisja miała wiedzę o zatrzymaniu Ziobry i mogła go przesłuchać. W związku z tym brak przesłuchania nie może stanowić podstawy do nałożenia aresztu – wyjaśnił adwokat.
Magdalena Sroka, przewodnicząca komisji, wyraziła niezadowolenie z decyzji sądu. Zwróciła uwagę, że w uzasadnieniu sąd również podkreślił niewłaściwość zachowania Ziobry, uznając jego postawę za niedopuszczalną, jednak mimo to nie przychylił się do wniosku o areszt.
Rzeczniczka prasowa warszawskiego Sądu Okręgowego, sędzia Anna Ptaszek, potwierdziła, że sąd uznał zachowanie Ziobry za naganne, jednak brak było podstaw prawnych do zastosowania aresztu.
Podkreśliła, że środki przewidziane w Kodeksie postępowania karnego służą zapewnieniu sprawnego przebiegu postępowania, a w tej sprawie sąd stwierdził, że komisja miała możliwość przeprowadzenia przesłuchania.
Nieudane przesłuchanie w Sejmie
Sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa planowała przesłuchanie Zbigniewa Ziobry 31 stycznia, jednak było to już piąte podejście. Wcześniej komisja wnioskowała o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie byłego ministra, na co uzyskała zgodę po uchyleniu immunitetu przez Sejm.
Sąd Okręgowy w Warszawie wydał decyzję o doprowadzeniu Ziobry przed komisję, a policja zatrzymała go około godziny 10:30 po zakończeniu wywiadu w siedzibie Telewizji Republika.
Posiedzenie komisji śledczej zaplanowano na godzinę 10:30. Gdy Ziobro nie stawił się na czas, komisja uznała doprowadzenie za nieskuteczne i zdecydowała o wystąpieniu z wnioskiem o nałożenie na niego kary porządkowej w postaci 30-dniowego aresztu.
Na podst. Polsat News
Comments (0)