Brzydki zapach kontra nasze zdrowie
Brzydki zapach kontra nasze zdrowie
Dzięki higienie i stosowaniu kosmetyków możemy wyeliminować lub osłabić przykre zapachy wydzielane przez nasz organizm.
Nieprzyjemne zapachy nie zawsze są oznaką braku higieny, czasem mogą również sygnalizować, że coś złego dzieje się w naszym ciele. Uporczywego i długo utrzymującego się nieprzyjemnego oddechu lub cuchnącego potu nie należy lekceważyć.
Czasami wystarczy zmienić dietę lub styl życia. W wielu przypadkach z kolei nie unikniemy wizyty u dentysty lub lekarza. Jeśli zadbamy o to nie tylko pomożemy sobie, ale też ludzie wokół nas odczują pozytywną zmianę.
Najczęściej spotykaną przyczyną brzydkiego oddechu jest próchnica.
Powodem może być niedbała higiena jamy ustnej. Szybkie i niestaranne mycie zębów. Nie używanie nitki dentystycznej powoduje, że resztki jedzenia zalegają pomiedzy zębami i tworzą podstawę do rozwoju bakterii, które z kolei atakują nasze zęby i dziąsła. Próchnica postępuje powoli, pomimo że nie jest zauważalna gołym okiem, może być odczuwana przez osobę, z którą rozmawiamy. Aby uniknąć problemu należy regularnie i starannie myć zęby z wykorzystaniem nitki dentystycznej.
Trimetyloaminuria (zespół rybiego odoru) to zaburzenie metaboliczne ma podłoże genetyczne.
Brzydki odór będzie obecny w moczu, pocie i oddechu. Powodem jest wydalanie przez organizm nadmiaru trimetyloaminy, związku z grupy amin, który jest wytwarzany przez bakterie jelitowe podczas trawienia białek pochodzących z jajek, wątróbki, roślin strączkowych i niektórych ryb. U zdrowych osób trimetyloamina rozkłada się przez enzym FMO3, natomiast u osób z zespołem rybiego odoru istnieje problem w wytwarzaniu i działaniu tej substancji, który jednocześnie może przeistoczyć się w bardzo dokuczliwy odór.
Według badań naukowych nowotwór, niezależnie od zaawansowania ma określony zapach.
Na początku jest bardzo słaby, wręcz niewyczuwalny przez ludzi. Za to psy są w stanie odczuć zmiany zapachowe u człowieka już we wczesnym stadium choroby nowotworowej. Brzydki zapach może być odczuwalny przez ludzi dopiero w zaawansowanej chorobie, gdzie powodem odoru mogą być zmiany martwicze zachodzące w organizmie. Pacjenci, którzy poddawani są chemioterapii cierpią na suchość ust, co wiąże się z możliwością podrażnień i rozwojem infekcji w jamie ustnej. A to z kolei powoduje nieświeży oddech.
Niektóre leki takie jak antydepresanty, leki przeciwpsychotyczne, niesteroidowe leki przeciwzapalne przyczyniają się do nadpotliwości.
Medykamenty z jednej strony pomagają, z drugiej natomiast mogą powodować brzydki zapach potu lub oddechu.
Dieta niskowęglowodanowa często jest popularna u ludzi, którzy chcą schudnąć.
Polega ona na ograniczeniu spożycia węglowodanów i oparcie się na tłuszczach i białkach. Taki sposób odżywiania prowadzi do tzw. ketozy, gdzie w organizmie zachodzą procesy gromadzenia się ciał ketonowych, będących metabolitami tłuszczów. Jednym ze skutków ubocznych tej diety jest nieprzyjemny kwaśny zapach z ust. W tej sytuacji jedynie zmiana w diecie może pomóc.
Chorzy na cukrzycę mogą mieć nieprzyjemny zapach z ust i cierpki zapach potu.
Zachodzący w organizmie proces produkowania energii wywołuje powstanie związku o nieprzyjemnym ostrym zapachu zgniłych jabłek. Przy nieleczonej lub zaawansowanej cukrzycy jego stężenie może osiągnąć wysoki poziom, a usuwając go może pojawić się przykry zapach z ust i ostra woń potu.
Warzywa krzyżowe zawierają związki siarki i działają antykancerogennie.
Jeśli spożywamy nadmierne ilości tych warzyw (brukselka, kapusta, brokuły, rzepak) musimy się liczyć z tym, że zapach naszego potu może być zbliżony do zapachu zgniłych jajek. Ten zapach jest skutkiem nadmiaru siarki wydalanej przez skórę.
Wydzielana przez człowieka woń świeżego chleba może świadczyć o groźnej chorobie duru brzusznego.
W większości przypadków przywozimy go z wakacji spędzonych w państwach Trzeciego Świata. Wybierając się tam zalecane są szczepienia przeciw tej chorobie. Do zakażenia może dojść przez spożycie nieczystej wody, żywności lub przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Objawy charakteryzują się wysoką gorączką, wzdęciami brzucha, biegunką, a następnie zaparciem i bladoróżową wysypką.
Stres może też spowodować, że zapach naszego potu będzie nieprzyjemny.
Gruczoły potowe apokrynowe, umieszczone są pod pachami, w okolicach genitaliów i na stopach. Odpowiedzialne są za wytwarzanie potu w reakcjach napięcia nerwowego. Oprócz wody pot zawiera sporą ilość białek i lipidów, co sprzyja rozwojowi bakterii, które z kolei są odpowiedzialne za nieprzyjemny odór.
Osoby starsze wydzielają specyficzną woń niezależnie od diety, nałogów czy aktywności fizycznej.
Naukowcy podejrzewają, że ten zapach jest typowym sygnałem chemicznym, cechującym proces starzenia się.
Barb