Cecylia Rożnowska – Dama Polskiego Folkloru w Chicago
Cecylia Rożnowska – Dama Polskiego Folkloru w Chicago
W sobotę 16 stycznia 2021 odbyło się nabożeństwo pogrzebowe śp. Cecylii Rożnowskiej w kościele św. Ferdynanda w Chicago. W uroczystościach kościelnych oprócz rodziny, przyjaciół i delegacji uczestniczył cały Zespół Pieśni i Tańca „Polonia”, którego była założycielką i od 1984 roku dyrektorem artystycznym. Ołtarz opływał w kwiatach, a w ostatniej drodze w kondukcie żałobnym do miejsca spoczynku towarzyszyła jej muzyka ludowa.
Podczas mszy kondolencje rodzinie po zmarłej Cecylii Rożnowskiej złożyły delegacje organów władz państwowych RP, przedstawiciele organizacji PRCUA, organizacji polonijnych, tancerze, członkowie zespołu oraz rodzice. Kolejny czas wypełniony był wyrazami wdzięczności, smutku i słowami pożegnania. Pani Cecylię żegnali nie tylko zebrani w kościele, ale również w mediach i w internecie. Przesłane zostały rodzinie kondolencje ze wszystkich stron świata od wielu grup folklorystycznych, organizacji oraz prywatnych osób. Transmisję mszy z kościoła w internecie oglądało tysiące osób.
W ciągu swojego życia pani Cecylia Rożnowska dotknęła serca wielu ludzi, a barwnym i bardzo bogatym życiorysem mogłaby obdarzyć jeszcze kilka osób. Urodziła się 22 listopada 1928 roku na terenie Polski południowej w Olszówce, koło Rabki. Dzieciństwo spędziła w rodzinnych stronach, a średnią szkołę ukończyła w Krakowie. Wychowana w patriotycznym duchu, od wczesnej młodości interesowała się polską tradycją i folklorem. Tuż po wojnie ukończyła studia pedagogiczne w Gdańsku, a później studia artystyczne ze specjalizacją choreografii i etnografii w Warszawie. Przez kilka następnych lat uczyła choreografii w Studium Choreograficznym przy Uniwersytecie Marie Skłodowskiej-Curie w Lublinie, a po wyjeździe do Olsztyna została wykładowcą w Studium Pedagogicznym na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Była założycielem, dyrektorem i choreografem Zespołu Pieśni i Tańca „Warmia”, który prowadziła przez 30 lat w Olsztynie.
W 1984 roku pani Cecylia przyleciała do Chicago i po kilku miesiącach, wraz z córką Anną Krysiński, założyła Północno-Zachodnie Centrum Polskich Tańców i Kultury „Polonia”. Centrum szybko się rozrosło integrując dzieci i młodzież od lat 3 do 30. Do dziś Zespół Pieśni i Tańca „Polonia” jest jednym z czołowych zespołów folklorystycznych na arenie Polonii chicagowskiej. Rezultaty wielu lat pracy choreograficznej od podstaw z młodzieżą, która często nie mówiła nawet dobrze po polsku, zostały zauważone przez dyrekcje polonijnych organizacji i działaczy kulturalnych w Polsce oraz organizacji rządowych miasta Chicago.
Pani Cecylia Rożnowska otrzymała za swoją pracą wiele nagród, odznaczeń i wyróżnień. W 2007 roku, po ponad 50 latach pracy artystycznej i pedagogicznej, pani Cecylia została wyróżniona tytułem Marszałka Parady 3-Majowej w Chicago.
Pani Cecylia odeszła 10 stycznia 2021 roku w pokoju, pozostawiając po sobie ogromne dziedzictwo historycznej wiedzy, kultury, sztuki i tradycji polskiej dla następnych pokoleń Polaków na emigracji. Historię jej bogatego życia wspomina dziś setki młodych i dorosłych już tancerzy z „Warmii” i ‘’Polonii’’. Była ich przyjacielem i nauczycielem, pozostając zapamiętaną jako Dama Polskiego Folkloru.
Odeszła od nas jako niepowtarzalny egzemplarz wielkiego patrioty, kobiety kochającej swoją ojczyznę Polskę, polski folklor, kulturę i sztukę, śpiew i taniec folklorystyczny. Pozostawiła nam swoją pasję, którą nam i naszym dzieciom tak pieczołowicie przez ostatnie 30 lat istnienia zespołu przekazywała. Pani Cecylia pozostanie na zawsze w myślach i wspomnieniach wszystkich ludzi, śpiewaków i tancerzy, bo odszedł od nas wielki człowiek, chodząca gracja i inteligencja, nie przez swoje zasługi i medale, ale przez swoją wielką pasję.
Idziemy w świat tańcząc z polską, ludową piosenką na ustach, bo zamiast płakać pani Celinka kazałaby nam teraz śpiewać. Pani Celinko było ogromnym zaszczytem Cię znać, dziękujemy za to, że byłaś z nami…. Damo Polskiego Folkloru.
Papież Jan Paweł II, którego pani Celinka uwielbiała, kiedyś powiedział:
„Człowiek jest WIELKI, nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest,
nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi”.
Kochamy cię pani Celinko – zostaniesz na zawsze w naszych sercach…
Dziękuje Ci Zespół Pieśni i Tańca „Polonia”
Opracowała Dorota Romek
Zdjęcia z archiwum zespołu „Polonia”
Comments (0)