Chicago (nie)znane – Fontanna Buckingham
Chicago (nie)znane – Fontanna Buckingham
Jaka jest jedna z największych fontann na świecie? Oczywiście nasza chicagowska Buckingham Fountain znajdująca się w sercu śródmiejskiego Parku Granta.
Zacznijmy więc od kilku informacji historycznych. Pełna nazwa jednego z naszych najczęściej odwiedzanych obiektów turystycznych to The Clarence Buckingham Memorial Fountain. Jest ona darem Kate Sturges Buckingham (ostatniej z rodu pochodzącego z Zanesville, Ohio), znanej działaczki filantropijnej i mecenasa sztuk, która w ten sposób postanowiła upamiętnić swojego brata Clarence’a, który tak jak ona był kolekcjonerem sztuki i hojnym darczyńcą wielu obrazów, rzeźb i obiektów dla galerii Art Institute of Chicago.
A skąd panią Buckingham było stać na taki gest, jakim było sfinalizowanie monumentalnego obiektu w centrum miasta? Otóż jej rodzina zbiła majątek na inwestycjach w nieruchomości, produkcji stali oraz zbóż.
26 maja 1927 roku nastąpiło publiczne otwarcie obiektu, a dwa miesiące później nadano jej oficjalnie nazwę i od tej pory stała się wizytówką Chicago („Chicago Front Yard”) uzupełniającą widok na Jezioro Michigan i będącą jego uosobieniem i symbolem. Ale zanim do tego doszło Kate zatrudniła rzeźbiarza Marcela Loyau, który do stworzenia figur zwierząt otaczających fontannę studiował koniki morskie w paryskim instytucie zoologicznym. Były one tak wspaniałe, że zapewniły jej autorowi nagrodę Prix National w 1927 roku. Projektantem całego dzieła w kształcie tortu weselnego w stylu rokoko był architekt Edward H. Bennett.
W ogóle inspiracją dla wyglądu fontanny była wersalska Fontanna Latona zdobiąca ogrody królewskiej rezydencji, ale nasza amerykańska wersja, jak wszystko w tym kraju, jest większa i bardziej spektakularna (dwa razy większy rozmiar i trzy razy więcej wody potrzeba do jej obiegu). Poza tym przez wiele miesięcy pani Buckingham blisko współpracowała ze specjalistami od oświetlenia, gdyż jej marzeniem było, aby fontannę rozświetlała łuna delikatnego światła przypominająca mistyczny blask księżyca. Materiał z jakiego wykonano fontannę to różowy marmur z Georgii, granit (niektóre elementy) oraz brąz (rzeźby).
26 sierpnia uroczystości nadania nazwy przyglądał się tłum około 50 tys. widzów, a oprawą muzyczną był utwór „Pomp and Circumstance”.
Przez lata fontanna od kwietnia do października była uruchamiana manualnie przez dwóch inżynierów pracujących w 12-godzinnych zmianach. W 1968 roku wieczorne światła zautomatyzowano, a w 1980 roku cały mechanizm uruchamiania i działania fontanny został skomputeryzowany. Lecz, co ciekawe, główny komputer znajdował się w Atlancie w Georgii, dopiero w 1994 roku przeniesiono go do Arlington Hts., zaś w 2013 roku unowocześniono go jeszcze bardziej i dziś zdalny monitoring znajduje się na miejscu i natychmiast informuje o jakichkolwiek zmianach lub nieprawidłowościach.
A teraz coś o mechanice i działaniu. Całą wodę pompują trzy oryginalne pompy, pompa nr 1 pracuje w ciągu dnia, a pompy nr 2 i 3 wykorzystuje się podczas uroczystości. Wszystkie urządzenia sterujące i pompujące znajdują się na dwóch podziemnych poziomach. Ilość wody pompowana przez fontannę to 1.5 milionów galonów, czyli 14100 galonów w ciągu jednej minuty, natomiast mistyczną poświatę księżycową zapewnia 820 świateł w różnych konfiguracjach.
Ponieważ nic nie trwa wiecznie w 1994 roku przeprowadzono częściową renowację, a w 2008 rozpoczęto 3 fazową odnowę. Pieniądze na ten kosztowny proces uzyskano ze składek miejskiego dystryktu parków, funduszu fontanny oraz dochodów z letniego festiwalu Lollapalooza zlokalizowanego w jej okolicy.
Fontanna Buckingham, jak się okazuje nie tylko jest sztandarową atrakcją turystyczną, znalazła swoje miejsce także w kulturze masowej. Jej wizerunek wykorzystano w czołówce popularnego serialu „Świat według Bundych” (Married…with Children). Wyścig w „The Amazingrace 6” oraz „Midtown Madness” kompanii Microsoft zaczynają się właśnie od niej, a słynna rodzina Griswoldsów z serii w krzywym zwierciadle podczas wakacji odwiedza naszą fontannę.
IB