Chicagowskie obchody 81. rocznicy inwazji Rosji na Polskę
Chicagowskie obchody 81. rocznicy inwazji Rosji na Polskę
Komitet Opieki nad Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską przy Związku Klubów Polskich w USA oraz Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej Placówka 90. zorganizowały uroczystości, które rozpoczęła msza święta w Bazylice Św. Jacka, a następnie uroczystość przeniosła się na Cmentarzu Św. Wojciecha w Niles.
17 września 1939 roku miała miejsce zdradziecka inwazja Rosji Sowieckiej na Polskę. Część historyków uważa rosyjską agresję za IV rozbiór Polski. Była to agresja wojskowa “w cieniu” agresji hitlerowskich Niemiec podjęta, tak jak niemiecka, bez wypowiedzenia wojny. Dla Stalina była to osobista zemsta za klęskę poniesioną podczas najazdu na Polskę w 1920 roku. Polska stała się krajem bezbronnym, nie mogącym liczyć na sojuszników. Mordowano polskich jeńców. Nastąpiły także masowe deportacje ludności.
By uczcić pamięć bohaterów września ’39, w niedzielę, 13 września, celebrowana przez ks. Stanisława Lasotę. Przed mszą św. ks. proboszcz Stanisław Jankowski wspomniał o wydarzeniach wrześniowych – o wybuchu II Wojny Światowej 1 września oraz inwazji Sowietów 17 września. Ks. proboszcz przywitał także gości: Konsul Generalną Małgorzatę Bak-Guzik, Prezesa ZKP Jana Kopcia, Prezesa Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej Placówka 90 Andrew Janczaka, Prezesa Stowarzyszenia Solidarności w Chicago Bogdana Strumińskiego, Prezesa ZNP Tadeusza Młynka, Vice-prezes ZNP Helenę Sołtys. Homilię wygłosił ks. Antoni Dziorek. Nawiązał w niej do Ewangelii i podkreślił, jak ważna jest umiejętność wybaczania. Po mszy św. ks. Jankowski wspomniał także o rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej, 12 września 1683 r.
Druga cześć uroczystości odbyła się na Cmentarzu Św. Wojciecha w Niles. Ksiądz Ryszard Miłek, kapelan ZKP oraz ksiądz Stanisław Jankowski, proboszcz Bazyliki Św. Jacka poprowadzili modlitwę. Po wspólnej modlitwie Andrew Janczak, Komendant SWAP, Placówka 90 opowiedział o wydarzeniach z 17 września 1939 roku. Wspomniał także projektodawcę Pomnika Katyńskiego, Wojciecha Seweryna, który zginął tragicznie pod Smoleńskiem wraz z Prezydentem Lechem Kaczyńskim, Pierwszą Damą, Marią Kaczyńską, Prezydentem Ryszardem Kaczorowskim oraz przedstawicielami elity polskiej. Głos zabrali także Piotr Semeniuk, Konsul Rzeczypospolitej Polskiej, Mirosław Niedziński, Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej na Stan Illinois, Bogdan Strumiński Przewodniczący Solidarności w Chicago, a także obecny weteran i gość z Białorusi.
Po przemówieniach nastąpiła ceremonia złożenia kwiatów i zniczy pod Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską. Kwiaty złożyli: Konsulat Generalny RP w Chicago, Związek Klubów Polskich, delegacja z Białorusi, Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej Placówka 9, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Kongres Polonii Amerykańskiej na Stan IL i Zrzeszenie Nauczycieli Polskich. Prezes Jan Kopeć podziękował obecnym za udział w uroczystościach, które zakończyło się wspólnym odśpiewaniem hymnu polskiego.
Tekst. Łucja Mirowska-Kopeć
Comments (0)