Choroba wrzodowa jesienią
Choroba wrzodowa jesienią
Osoby cierpiące na chorobę wrzodową (tzw. wrzodowcy) powinny szczególnie dbać o dietę i wspomagać układ pokarmowy jesienią, gdyż to wtedy nasilają się bóle brzucha i inne dolegliwości towarzyszące chorobie wrzodowej żołądka.
Zacznijmy od wyjaśnienia skąd bierze się ta choroba obajwiająca się nadżerką i zapaleniem błony śluzowej żołądka. Odpowiedzialna za to jest Helicobacter pylori. Bakteria ta jest bardzo niebezpieczna, ponieważ uznano ją za czynnik zwiększający ryzyko rozwoju raka żołądka oraz chłoniaka typu MALT. Udowodniono jej związek z ryzykiem wystąpienia anemii wynikającej z niedoboru żelaza, a stany zapalne wywołane Helicobacter pylori mogą nasilać przebieg innych chorób o podłożu immunologicznym, a także chorobę niedokrwienną serca.
W zależności od lokalizacji wrzodów ból może pojawiać się przed lub po posiłku. Czasem towarzyszą mu także nudności, a nawet wymioty. Chorzy skarżą się na ssanie głodowe lub wręcz przeciwnie – brak apetytu, wzdęcia, uczucie pełności w żołądku. Niestety, ale przyjmowanie tabletek przeciwbólowych i leków przeciwzapalnych często podrażnia dodatkowo śluzówkę.
Lekarzem zajmującym się leczeniem wrzodów jest oczywiście gastrolog, zaś najpopularniejszą metodą jest zażywanie antybiotyków. Niestety, ale szczepy Helicobacter pylori uodporniły się na wiele z nich, przez co leczenie może okazać się nieskuteczne. Naukowcy postanowili opracować więc najskuteczniejsze i najefektywniejsze komponenty ziołowe i roślinne wspomagające walkę z wrzodami. Należą do nich: ekstrakt z koszyczków rumianku pospolitego, ekstrakt z liści tymianku pospolitego, lebiodki, czyli oregano, ekstrakt z owoców żurawiny wielkoowocowej. Poza tym warto przyjmować: probiotyki, prebiotyki, żelazo, witaminę C i witaminę B12, gdyż zauważono ich niedobory u chorych.
Ważnym elementem wspomagającym terapię jest dieta i regularne pory jedzenia. Posiłki powinny być niezbyt obfite i jedzone o stałych godzinach. Trzeba unikać produktów smażonych, bardzo tłustych i ostrych. Nie wolno dopuścić ani do uczucia głodu, bo pusty żołądek produkuje duże ilości kwasu solnego, ani do przejedzenia, którego skutkiem także jest nadprodukcja drażniącego żołądek kwasu i enzymów trawiennych. Najlepiej, aby przerwy pomiędzy posiłkami wynosiły 2-3 godziny. Należy też unikać preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy i innych leków przeciwzapalnych, które mają działanie drażniące na błonę śluzową żołądka.
IB