Cienie pod oczami
Cienie pod oczami
Niezależnie od tego czy przespałeś całą noc czy zmrużyłeś oczy tylko na chwilkę, bo goniły cię terminy i musiałeś zarwać noc rano wyglądasz niczym zombie. Dlaczego tak wyglądasz?
Otóż odpowiedzialne są za to ciemne cienie pod oczami, które nie tylko sprawiają, że inni postrzegają cię jako wiecznie zmęczoną osobę, ale są także estetyczną skazą na twojej urodzie. A jeżeli dodamy do tego jeszcze tzw. wory pod oczami to maluje się przed nami obraz „nędzy i rozpaczy”.
Ciemnoniebieskie lub brązowawe cienie pod oczami z medycznego punktu widzenia można wyjaśnić następująco.
Jeżeli skóra pod oczami jest bardzo cienka, co jest także wynikiem jej starzenia się (skóra robi się coraz cieńsza z upływem czasu), naczynia krwionośne znajdujące się pod jej powierzchnią stają się coraz bardziej widoczne. Ciemny odcień skóry jest również spowodowany tym, że krew transportowana przez maleńkie żyłki uzyskuje ten ocień poprzez cienką warstwę skóry.
Kiedy się starzejemy nasza skóra staje się mniej elastyczna i wolniej się regeneruje, dlatego cienie pod oczami są bardziej widoczne.
Poza tym na ich większą widoczność ma także wpływ nikotyna, zanieczyszczenie powietrza, reakcje alergiczne na kosmetyki, kortyzon (steroid). Czynniki te wpływają również na pojawienie się lub powiększenie istniejących już worków pod oczami.
Jednak nie wszystko stracone zawsze można sobie pomóc. Jak zwykle staramy się polecać naturalne sposoby walki z tymi problemami. Co należy zrobić, gdy zauważyliśmy u siebie cienie pod oczami? Zmienić dietę.
Awokado
Ma działanie spowalniające starzenie się, poza tym zawiera zdrowe tłuszcze oraz potas, kompleks witamin B, witaminę E, błonnik i kwas foliowy.
Maseczka z awokado: umieść pod oczami plastry awokado lub ugnieć 3 plastry awokado z 5 kroplami olejku migdałowego.
Mięta
„Chłodzące” i orzeźwiające działanie mięty wspomaga szybszy przepływ krwi, gdy umieścimy je pod oczami.
Liście mięty należy rozgnieść na papkę, nałożyć pod oczy na 5-10 minut. Następnie należy zmyć ją wilgotnym ręczniczkiem.
Ogórek
Świeży ogórek powoduje zwężenie naczyń krwionośnych oraz zmniejszenie obrzęku. Poza tym ma działanie przeciwzapalne, zawiera przeciwutleniacze i flawonoidy zmniejszające obrzęk oraz tak jak mięta ma działanie „chłodzące”.
Dwa plastry świeżego ogórka połóż pod oczami. Pozostaw je na 10-15 min.
Kurkuma i sok z ananasa
Kurkuma ma działanie przeciwzapalne, wykorzystuje się ją także w schorzeniach skóry i leczeniu ran. Jest także silnym przeciwutleniaczem, który nie tylko rozjaśni skórę pod oczami ale wygładzi ją i uczyni bardziej miękką.
Wymieszaj kurkumę z sokiem ananasa tak, aby powstała gęsta pasta. Nałóż ją na cienie i pozostaw na 10-15 minut. Zmyj mokrą ściereczką.
Ziemniak
Jest m.in. źródłem przeciwutleniaczy, witaminy C. Jeżeli chodzi o skórę to nie tylko ją odżywi, rozjaśni cienie, ale także zredukuje zmarszczki.
Dwa plastry ziemniaka połóż na oczach i pozostaw na 10-15 minut.
Herbata
Torebki z zieloną lub czarną herbatą można wykorzystać do okładów na oczy, dzięki zawartości przeciwutleniaczy oraz taniny zmniejszających obrzęk i odbarwienia.
Ostudzoną torebkę z herbatą schłodź w lodówce. Nałóż na oczy i pozostaw na 10-15 minut.
IB