Co robić, gdy się przejemy
Co robić, gdy się przejemy
Przejedzenie się jest nieprzyjemną dolegliwością, która szkodzi zdrowiu.
Żołądek jest w stanie rozciągnąć się do większego rozmiaru, więc jednorazowe przejedzenie nie jest bardzo szkodliwe, ale jeśli przydarza się ono zbyt często, może stać się przyczyną nadwagi i otyłości. Przejedzeniu sprzyja także zbyt szybkie jedzenie, ponieważ kęsy pokarmowe nie są wówczas dobrze pogryzione, co wydłuża proces trawienia.
Jakie są objawy przejedzenia? Przede wszystkim ostry ból brzucha, uczucie ciężkości w żołądku, zgaga, mdłości i cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Przejedzenie przejawia się także przez wymioty i biegunki. Efekty przejedzenia są także przyczyną osłabienia, senności, pogorszenia samopoczucia i odbijania po jedzeniu.
Długoterminowym efektem może być nadwaga albo otyłość. Przejadanie się doprowadzić może też do refluksu żołądkowo – przełykowego, który może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka przełyku. Zbyt duże ilości zjadanego pokarmu prowadzą też do wahań poziomu glukozy we krwi i do zaburzeń lipidowych, a to może poskutkować pojawieniem się cukrzycy albo chorób układu krążenia, a nawet stłuszczenia wątroby.
Świąteczne przejedzenie to bardzo częsta przypadłość, z którą można sobie poradzić za pomocą domowych metod albo sięgając po odpowiednie leki. W takim razie co robić, kiedy się przejemy?
Przede wszystkim ruszajmy się. Ruch, nawet w formie spaceru pobudza perystaltykę jelit, co przyspiesza procesy trawienne. Aktywność jest zawsze dobrym pomysłem po zjedzeniu obfitego posiłku. Po drugie chodzenie uruchamia wszystkie pompy tłoczące krew w organizmie.
Inną polecaną metodą jest lekka gimnastyka brzucha. To proste ćwiczenie pobudza krążenie w układzie trawiennym i zapobiega zastojom pokarmu. Wstań, zrób wdech i wydech, a następnie na bezdechu próbuj wciągnąć na chwilę brzuch: przyciągaj okolice żołądka i brzuch jak najbliżej kręgosłupa, puść, odetchnij i powtórz ćwiczenie kilka razy.
Jednym z najbardziej znanych sposobów jest wypicie wódki z pieprzem. 50 ml wódki przed obfitym posiłkiem lub po nim usprawnia trawienie i poprawia krążenie w jelitach. Organizm dzięki temu szybciej trawi spożyte pokarmy. Osoby, które nie tolerują tak mocnych alkoholi, mogą wypić do posiłku lampkę czerwonego wina. Trzeba jednak pamiętać o małych ilościach wypijanego alkoholu. Małe porcje mogą być korzystne dla trawienia, kiedy alkohol pojawia się w dużej ilości, wówczas doprowadzić może do biegunek lub zaparć.
Jeżeli nie pijesz alkoholu to pamiętaj, że filiżanka czarnej, gorącej herbaty stymuluje wydzielanie soków żołądkowych, rozgrzewa i pomaga organizmowi w trawieniu tłuszczów. Zielona herbata również szybko likwiduje uczucie pełności w żołądku. Najbardziej skuteczna po posiłkach zakrapianych alkoholem jest czerwona herbata, gdyż niweluje ona negatywne skutki jego spożycia, a także wspomaga pracę wątroby, co pomaga w trawieniu obfitych porcji. Dieta po przejedzeniu powinna uwzględnić też napary z ziół i przypraw, np. herbatę imbirową, którą można przygotować ze sproszkowanego imbiru albo świeżego kłącza. Przyspiesza ona przemianę materii, rozgrzewa żołądek i zwiększa produkcję soków trawiennych. Napar z majeranku jest natomiast skutecznym sposobem na niestrawność, gdyż łagodzi wynikające z niej problemy gastryczne. W przypadku bólu brzucha warto się zdecydować na herbatę z rumianku albo melisy, a skuteczną metodą na zgagę jest napar z dziurawca. Można też pić napar z dzikiej róży, mięty lub werbeny. Polecamy także napój z octu jabłkowego. Łyżkę winnego octu jabłkowego zalewamy szklanką ciepłej wody i dodajemy odrobinę miodu. Mikstura ułatwia trawienie i poprawia przemianę materii.
Aby przejedzenie nie zakończyło się biegunką należy stosować probiotyki. Jeżeli biegunka ma bardzo silny przebieg należy zażyć leki. W przypadku, gdy przejedliśmy się produktami powodującymi zaparcia najlepiej sięgnąć po suszone śliwki, jogurty i kefiry, albo mielone siemię lniane z wodą. Jeśli tradycyjne metody nie pomagają, a zaparcie się przedłuża, doraźnie można zastosować środek przeczyszczający.
Jednym z najczęstszych objawów przejedzenia jest zgaga, objawiająca się intensywnym pieczeniem w okolicach przełyka i żołądka. Poradzić sobie z nią można stosując preparaty osłaniające i barierowe na żołądek, leki zobojętniające kwas solny oraz środki hamujące produkcję kwasu w komórkach żołądka.
CONCILIO
Comments (0)