Coroczny okres zapisów do planów Medicare
Coroczny okres zapisów do planów Medicare
Tradycyjnie, 15 października rozpoczął się Coroczny Okres Zapisów (ang. Annual Enrollment Period – AEP) do planów Medicare Advantage oraz na leki.
Potrwa on do 7 grudnia. W tym okresie Ci z Państwa, którzy posiadają już ubezpieczenie Medicare, mogą spodziewać się zwiększonej ilości korespondencji oraz różnego rodzaju reklam dotyczących tego zagadnienia w swoich skrzynkach na listy. W tym okresie firmy ubezpieczeniowe „bombardują” beneficjentów Medicare swoimi ofertami, chcąc przyciągnąć ich uwagę i ewentualnie pozyskać jako nowych klientów. Zwiększoną aktywność reklamową można tez zauważyć w telewizji i w radiu. W związku z tym okresem pojawia się często seria pytań, na które postaram się Państwu odpowiedzieć.
Czy muszę, co roku przed 7 grudnia odnawiać moją polisę ubezpieczenia Medicare?
Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi – NIE. Nie ma konieczności ponownego zapisywania się bądź odnawiania posiadanego przez nas ubezpieczenia Medicare. Wyjątek stanowić może sytuacja, w której firma ubezpieczeniowa zdecydowała się wycofać z rynku konkretny plan ubezpieczeniowy. Powinniśmy wówczas otrzymać powiadomienie o nieprzedłużeniu kontraktu na kolejny rok. Powiadomienie takie zgodnie z prawem musimy otrzymać najpóźniej do 2 października. Powinniśmy wówczas przystąpić do innego planu oferowanego w naszym regionie. Sytuacje takie zdarzają się jednak niezmiernie rzadko. Termin ten jest jednak szczególnie ważny dla tych z Państwa, którzy spóźnili się z zapisem do planów obejmujących ubezpieczenie na leki albo do ubezpieczenia Medicare Advantage po ukończeniu 65 roku życia, lub też w wyniku utraty ubezpieczenia z pracy po przejściu na emeryturę. W takim przypadku zapisu do jednego z intersujących nas planów można dokonać najpóźniej do 7 grudnia.
Czy posiadany przeze mnie plan ulegnie zmianie na kolejny rok i jak sprawdzić, co ulega zmianie?
Wszystkie firmy ubezpieczeniowe oferujące plany Medicare Advantage oraz na leki zobowiązane są do poinformowania swoich członków o ewentualnych zmianach w planie do końca września. Każdy ubezpieczony, czy to w planie Medicare Advantage czy też w planie na leki powinien otrzymać drogą pocztową lub e-mailową dokument, który zatytułowany jest „ANNUAL NOTICE OF CHANGES”. W dokumencie tym wyszczególnione są zmiany, które będą obowiązywać od nowego roku. Najczęściej przedstawiane są one w postaci tabeli z dwoma kolumnami, w których wyszczególnione są różnice. Zmiany w planach mogą dotyczyć np. wysokości składki, dopłat do poszczególnych usług, czy też maksymalnego udziału własnego. Mogą one również dotyczyć listy leków refundowanych w ramach planu. Jeżeli przyjmujemy jakieś specjalistyczne lub bardzo drogie lekarstwo, upewnijmy się, że będzie ono nadal refundowane przez nasz plan w kolejnym roku. Jeżeli jesteśmy posiadaczami planu typu HMO, dobrze jest również potwierdzić przynależność naszego lekarza pierwszego kontaktu lub specjalistów do sieci planu. Informacji takich musimy jednak szukać na stronie internetowej planu lub dzwoniąc do biura obsługi klienta.
Co zrobić, jeżeli jesteśmy zapisani do planu Medicare Advantage, który nie spełnia naszych oczekiwań?
Jest to jeden z powodów, dla którego możemy brać pod uwagę zmianę planu Medicare Advantage. W takim wypadku warto rozpoznać oferowane na rynku opcje innych planów. Z uwagi na rosnące zainteresowanie planami Medicare Advantage, firmy ubezpieczeniowe wprowadzają nowe, często bardziej atrakcyjne rozwiązania. Wiele firm oferuje nawet plany PPO (nie wymagają skierowań do specjalistów) z zerową miesięczną składką oraz z bardzo bogatą ofertą dodatkowych świadczeń, takich jak: kompleksowe pokrycie usług dentystycznych, bezpłatne uczestnictwo w klubach fitnessu, aparaty słuchowe czy pokrycie na okulary. Wybierając plan powinniśmy kierować się nie tylko wysokością składki, ale również, jakością planu (możemy zapytać agenta o tzw. Star Rating), poziomem dopłat własnych, siecią lekarzy i szpitali, czy choćby dostępnością branych przez nas leków.
Czy wybrany przeze mnie plan Medicare Advantage muszę mieć przez cały kolejny rok?
Nowością, która została wprowadzona w zeszłym roku jest udostepnienie dodatkowego okresu zapisowego o nazwie Otwarty Okres Zapisów (ang. Open Enrollment Period – OEP), który obowiązuje od 1 stycznia do 31 marca każdego roku. Okres ten możemy wykorzystać do dokonania jednorazowej zmiany wcześniej wybranego lub posiadanego planu Medicare Advantage. Dla przykładu, jeżeli po zapisaniu się do nowego planu Medicare Advantage w okresie od 15 października do 7 grudnia 2020 r. stwierdzimy, że dokonaliśmy niewłaściwego wyboru, to do końca marca roku 2021 będziemy mogli go zmienić na inny plan Medicare Advantage lub wybrać opcję podstawowego planu Medicare (ang. Original Medicare) i przystąpić do indywidualnego planu na leki. Wprowadzenie okresu OEP jest bardzo pożyteczne i pozwala na trzymiesięczne sprawdzenie nowego planu Medicare Advantage, a w razie potrzeby zmianę na inny plan.
Jesteśmy zapisani do planu suplementarnego, który jest zbyt kosztowny. Czy możemy go teraz zmienić?
Choć okres AEP nie ma bezpośredniego wpływu na plany suplementarne, to jednak warto wiedzieć, że w tym okresie mamy możliwość „przeorganizowana” sposobu ubezpieczenia na kolejny rok. Dla przykładu, jeżeli nasza składka za plan suplementarny Medicare stała się zbyt wysoka, to właśnie teraz mamy możliwość przystąpienia do planu typu Medicare Advantage, w których składki są zasadniczo niższe. Sytuacja może też być odwrotna, gdyż zdarzają się sytuacje, gdy będziemy chcieli zrezygnować z planu Medicare Advantage i przystąpić do ubezpieczenia suplementarnego i indywidualnego planu na leki.
Wybór odpowiedniego planu ubezpieczenia zdrowotnego to jeden z najważniejszych elementów zabezpieczenia naszego zdrowia i planowania finansowego. Warto skorzystać z nadarzającej się okazji i upewnić się, że posiadamy odpowiednie zabezpieczenie na nadchodzący rok. Zapraszam Państwa do zadawania pytań dotyczących Waszej indywidualnej sytuacji lub jeżeli chcecie dokonać analizy Waszego obecnego ubezpieczenia Medicare.
Proszę się ze mną skontaktować w celu umówienia się na bezpłatną konsultację – 773 620-5258.
Oliwier Wasilewski – Absolwent Politechniki Lubelskiej i Loyola University Chicago (MBA). Zagadnieniami ubezpieczeń Medicare zajmuje się już ponad dziesięć lat. Pracował dla UnitedHealthCare (oddział Medicare Solutions), jako manager niezależnych agentów ubezpieczeniowych i dyrektor rynków etnicznych na stan Illinois. Był odpowiedzialny za stworzenie kompleksowej strategii wprowadzenia produktów ubezpieczeń Medicare tej firmy na rynek polonijny. Asystował w przygotowaniu i tłumaczeniach materiałów edukacyjnych, sprzedażowych i marketingowych. Obecnie właściciel agencji ubezpieczeniowej Health Insurance Center i agent ubezpieczeniowy na stany IL, WI, FL i AZ. Po bezpłatne konsultacje proszę dzwonić – 773-620-5258 – 3410 N. Harlem Ave. Chicago
Comments (0)