Czyste powietrze w domu
Czyste powietrze w domu
Jesteś alergikiem, masz małe dzieci i chcesz, aby oddychały czystym powietrzem zadbaj więc o jakość powietrza w Twoim domu. Zacznij od przeglądu twojego pieca i klimatyzacji.
W jaki sposób czyścić klimatyzację i na co zwrócić szczególną uwagę?
Przez klimatyzator nieustannie przepływa powietrze. A wraz z nim różne zanieczyszczenia, które osiadają m.in. na filtrach. Są to przede wszystkim bakterie, brud i kurz. Jeśli zaniedbamy ich czyszczenie, klimatyzator może działać nieprawidłowo. Ponadto urządzenie będzie pracowało głośniej, mniej wydajnie i będzie pobierało więcej energii, a to przekłada się na wyższe rachunki. Wymiana filtrów to najprostszy i najważniejszy krok, aby Twój klimatyzator działał prawidłowo. Filtry znajdują się najczęściej w szafce wentylacyjnej (wewnątrz lub bardzo blisko strony wlotu powietrza). Wystarczy ją otworzyć i wymienić filtr na nowy. Filtr wielokrotnego użycia należy wyczyścić. Można to zrobić za pomocą odkurzacza lub gąbki zwilżonej ciepłą wodą. Panel zewnętrzny klimatyzatora możemy umyć wodą bez detergentów. Jeśli duże gałęzie, liście lub brud zaśmiecają obszar wokół klimatyzatora, usuń je, aby ułatwić przepływ powietrza. Czyszczenie wnętrza klimatyzatora i jego podzespołów najlepiej powierzyć fachowcom. Pamiętajmy, że przeglądem i serwisem klimatyzacji powinny zająć się wykwalifikowani i certyfikowani fachowcy. Taki profesjonalny przegląd klimatyzacji powinien być zrobiony przynajmniej raz w roku. Zaniedbanie regularnej konserwacji sprawia, że klimatyzator staje się siedliskiem bakterii i zamiast oddychać chłodnym i świeżym powietrzem, stworzymy w domu niekorzystny mikroklimat, co wpływa na jakość powietrza w domu.
Jak poprawić jakość powietrza w domu?
Odpowiednia wentylacja w domu to podstawa. Nie tylko wymiana filtrów w systemach ogrzewania i chłodzenia, ale i jakość filtru może mieć wpływ na powietrze w Twoim domu. W miarę możliwości należy stosować filtry o wysokich wartościach MERV (Minimum Efficiency Reporting Value), aby uzyskać optymalną jakość powietrza. Na przykład filtry z włókna szklanego mają ocenę od 1 do 4, a filtry harmonijkowe mają ocenę od 5 do 8. Im wyższa ocena, tym filtr jest skuteczniejszy, dzięki czemu powietrze w pomieszczeniu jest czystsze. Dzięki sprawnie działającej wentylacji zapobiegamy rozwojowi grzybów i zapewniamy w domu czyste powietrze. Jest to szczególnie ważne dla alergików. Innymi bardzo skutecznymi sposobami poprawy jakości powietrza jest instalacja oczyszczacza oraz osuszacza powietrza. Oczyszczacz powietrza instalowany jako część systemu HVAC skutecznie wyłapuje nawet najmniejsze drobinki kurzu i roztocza, które mogą być silnymi alergenami, bakterie, wirusy i grzyby, a także sierść zwierząt. Zalecany jest szczególnie, gdy w domu przebywają małe dzieci, osoby cierpiące na częste dolegliwości układu oddechowego, astmatycy i alergicy. Jakość powietrza w domu można poprawić utrzymując odpowiedni poziom wilgotności. Bakterie, pleśń i roztocza rozwijają się w wilgotnych warunkach. Dzięki osuszaczowi możemy zmniejszyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu i zapobiegać rozwijaniu się bakterii. Zbyt suche powietrze może powodować również ból gardła i pojawianie się częstych infekcji górnych dróg oddechowych.
Stan systemu HVAC w znaczący sposób wpływa na jakość powietrza, którym oddychamy w domu. Rutynowa konserwacja i przegląd przez wykwalifikowanego specjalistę są niezbędne, aby utrzymać systemy ogrzewania i chłodzenia w dobrym stanie i zapobiegać awariom.
Zadzwoń do firmy GSHA Services, jedynego przedstawiciela firmy Lennox
na polonijnym rynku i powierz w ich ręce swój dom.
Powołaj się na tygodnik Program przy wymianie pieca i zgarnij bonus do $1500.
Dzwoń już dziś – 224-220-1403
lub odwiedź stronę: www.nowypiec.com