Data ważności produktów
Data ważności produktów
Data ważności produktu to informacja, która określa do kiedy dany produkt ma zostać spożyty. W niektórych przypadkach należy bezwzględnie przestrzegać terminu przydatności. Jednak nie każde przeterminowane jedzenie ci zaszkodzi. Istnieje wiele produktów, które praktycznie się nie psują.
Produkty po jakie możemy sięgnąć bez obaw nawet po upływie daty ważności to:
- Makaron, kasza, ryż, płatki, mąka – suche produkty praktycznie się nie psują, pomimo tego, że obowiązkiem producenta jest umieszczenie na nich daty przydatności do spożycia. Jedynym zagrożeniem jest zagnieżdżenie się w nich moli spożywczych, ale spowodowane jest to złym sposobem przechowywania. Produkty te powinny być przechowywane w zamkniętych pojemnikach, w suchym i chłodnym miejscu.
- Cukier i sól – można ich używać bardzo długo. Należą do produktów, które nigdy się nie psują. Należy uważać, aby nie dostała się do nich wilgoć lub szkodniki, więc muszą być w zamkniętych pojemnikach.
- Miód – można go spożywać bez obaw po przekroczeniu daty ważności, jedyne co się może zmienić to konsystencja miodu. Aby zachować jego właściwości należy przechowywać miód w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu i zawsze nakładać czystą łyżeczką.
- Kawa i herbata – w zamkniętym opakowaniu, nawet przez kilka lat po upływie daty ważności, powinny zachować smak i aromat. Stara kawa czy herbata może gorzej smakować, ale raczej nie powinniśmy się obawiać, że nam zaszkodzi.
- Warzywa strączkowe – fasola, groch, soja, soczewica czy ciecierzyca to warzywa, które mogą być przechowywane przez długi okres w odpowiednich suchych warunkach i nadają się do spożycia nawet po upływie terminu ważności. Ich specyfiką jest to, że przed ugotowaniem należy je namoczyć w wodzie.
- Kakao – odpowiednio przechowywane, w suchym i chłodnym miejscu, w szczelnym opakowaniu można spożywać nawet kilkanaście lat po upływie daty ważności.
- Suche sery i suche kiełbasy – jeżeli tylko nie ma na nich śladów pleśni, nieprzyjemnego zapachu czy zmiany konsystencji można je zjeść jeszcze kilka dni po przekroczeniu daty ważności.
- Marynaty octowe – ogórki kiszone, czy np. pieczarki lub papryka w zalewie także są zdatne do jedzenia na długo po przekroczeniu terminu ważności za sprawą konserwujących właściwości octu.
- Przetwory w puszkach – takie produkty, jak m.in. groszek, kukurydza, fasolka, jeżeli są szczelnie zamknięte oraz składowane w chłodnym miejscu, będą przydatne także po upływie daty wskazanej na etykiecie. Trzeba jednak uważać, by puszka nie zardzewiała, bo wtedy produkt powinien być wyrzucony do kosza.
W żadnym wypadku nie powinno spożywać się wszelkich mięs, wędlin i ryb po ich dacie przydatności do spożycia. Drób i wieprzowina są zdecydowanie największym źródłem zatruć pokarmowych. Pakowane sałaty i kiełki po upływie terminu ważności mogą być siedliskiem wielu szkodliwych bakterii i przyczyną problemów pokarmowych. Kolejne na liście są jajka. Jajko można zjeść 2 dni po upływie daty ważności, ale warunkiem jest jego ugotowanie na twardo. Nabiał i wyroby mleczne (jogurty, kefiry, masła, sery) to grupa produktów, w której często dochodzi do namnażania się bakterii.
CONCILIO
Comments (0)