Defiladowym krokiem przez Chicago
Defiladowym krokiem przez Chicago
Od 1892 roku Polonia w Chicago demonstruje swoją polskość poprzez udział w paradzie z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jest to największa parada, jaka odbywa się poza granicami Polski.
Każdego roku Polonia gromadzi się w sercu Chicago i defiladowym krokiem, z uśmiechem na twarzy, w biało-czerwonych barwach i z polską flagą w dłoni pokazuje swoje przywiązanie do korzeni i tradycji swojej pierwszej ojczyzny lub ojczyzny przodków. W tym roku 129. Parada 3 Maja miała odbyć się 2 maja. Niestety, z powodu pandemii koronawirusa tradycja biało-czerwonej manifestacji radości i celebracji majowych świąt (2 maja przypada Dzień Polonii) została przerwana. Po raz pierwszy w historii parady organizatorzy musieli podjąć decyzję o odwołaniu tego niezwykłego wydarzenia. Z pewnością nie była ona łatwa, ale najważniejsze jest zdrowie nas wszystkich.
Pierwsza uroczysta parada przeszła ulicami Chicago w 1892 roku i od tej pory Polonia spotykała się każdego roku w sobotę najbliższą dacie 3 maja, aby kontynuować tę piękną tradycję. Miejsce parady ulegało zmianie. Pierwsze organizowane były na terenie Parku Humboldta, który niegdyś uchodził za serce polskiej dzielnicy. Po II wojnie światowej parada została przeniesiona do centrum miasta, początkowo na ulicę Dearborn Avenue, a następnie na Columbus Drive, która leży w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Granta i skąd rozpościera się piękny widok na Jezioro Michigan. Tylko raz w historii parad została przeniesiona poza centrum miasta. W wyniku remontu ulicy Dearborn w 2002 roku przeniesiono ją na ulicę Milwaukee, pomiędzy Bryn Mawr i Devon. W tym miejscu niegdyś mieszkała bardzo duża polonijna społeczność, nic więc dziwnego, że zanotowano wtedy rekordową liczbę uczestników. Według szacunków mediów i policji pojawiło się w tym miejscu ponad 300 tysięcy osób – zarówno uczestników jak i widzów, którzy przyszli zobaczyć tą największą manifestację polskości. Paradzie towarzyszy wybór Marszałka i Vice-Marszałków Parady, Królowej Parady, a także hasła parady. W tym roku funkcję Marszałka Parady miała pełnić Rita Cosby, a Vice-Marszałkami wybrano Conrada J. Lowell oraz Peggy Kusinski. Hasło tegorocznej parady brzmiało „Nie lękajcie się!” i miało upamiętniać 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Królowej Parady nie poznaliśmy, gdyż wybory ze względu na koronawirusa zostały odwołane.
Każdego roku w paradzie biorą udział przedstawiciele władz lokalnych i stanowych, organizacje polonijne, policjanci, goście z Polski oraz innych stanów, firmy, które z dumą pokazują swoje polskie korzenie, motocykliści, kolekcjonerzy zabytkowych aut, roztańczeni i rozśpiewani górale, a także polskie szkoły. To za ich sprawą parada tętni życiem. Roześmiane twarze uczniów zazwyczaj ubranych w koszulki z orzełkiem lub polską flagą, dumnie kroczących w pochodzie z logo i emblematami szkoły budzą zainteresowanie gapiów zgromadzonych wzdłuż ulicy Columbus oraz przy wybudowanej specjalnie na tę okazję trybunie. W paradzie pojawiają się także amerykańskie firmy, które chcą w ten sposób pokazać swoją jedność z Polakami mieszkającymi w Chicago.
W tym roku z powodu koronawirusa nie będziemy świadkami tego radosnego, roztańczonego i rozśpiewanego pochodu. Bezpieczeństwo jej członków oraz widzów jest najważniejsze. Miejmy nadzieję, że tradycja ta powróci za rok, w jeszcze doskonalszej formie i z jeszcze większym przytupem, bo mamy przecież co świętować, było to nie lada osiągnięcie. Konstytucja 3 Maja została uchwalona 3 maja 1791 roku i miała za zadanie regulować ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Uważa się, że była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Autorami Konstytucji 3 Maja byli król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”. Wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, ograniczała immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej, jednocześnie potwierdzała przywileje mieszczańskie. Konstytucja 3 Maja znosiła takie „narzędzia władzy szlacheckiej”, jak liberum veto, konfederacje, sejm skonfederowany oraz ograniczała prawa sejmików ziemskich. Przetrwała tylko czternaście miesięcy, gdyż w dniu 27 kwietnia 1792 roku w Petersburgu zawiązała się konfederacja, później nazwana targowicką. Należeli do niej Szczęsny Potocki, Ksawery Branicki i Seweryn Rzewuski. Na ich „prośbę” połączone siły targowiczan liczące 20 tysięcy i armii rosyjskiej w liczbie 97 tysięcy wkroczyły do Polski i tak umarł sen o wolności na kolejny wiek.