Deklaracja Niepodległości – tego możesz nie wiedzieć
Deklaracja Niepodległości – tego możesz nie wiedzieć
Dla wielu naszych rodaków dzień 4th od July kojarzy się jedynie z dniem wolnym od pracy. A przecież to najważniejsze święto Ameryki.
4 lipca 1776 roku została podpisana Deklaracja Niepodległości, na mocy której narodziły się Stany Zjednoczone Ameryki. Poniżej kilka ciekawostek dotyczących Deklaracji.
Deklaracja Niepodległości nie została podpisana 4 lipca
1 lipca 1776 roku spotkał się w Filadelfii Drugi Kongres Kontynentalny i w tym dniu już 12 z 13 kolonii oddało głos za niepodległością. Następne 2-3 dni delegaci spędzili na debacie. Oficjalnie do porozumienia doszli 4 lipca i wtedy przyjęli Deklarację Niepodległości, ale jej nie podpisali. 4 lipca jest zatem datą symboliczną, upamiętniającą zgodę wszystkich kolonii co do niepodległości. Delegaci złożyli swoje podpisy pod Deklaracją znacznie później.
Istnieje więcej, niż jedna kopia
Po przyjęciu Deklaracji Niepodległości, „Komitet Pięciu”-Thomas Jefferson, John Adams, Benjamin Franklin, Roger Sherman i Robert R. Livingston, zostali wyznaczeni do nadzorowania reprodukcji zatwierdzonego tekstu. Druku podjął się w swojej drukarni John Dunlap. Rano 5 lipca kopie Deklaracji zostały wysłane do wszystkich 13 kolonii – do gazet, władz lokalnych i dowódców wojsk. Spośród wszystkich kopii przetrwało do dziś zaledwie 26 egzemplarzy.
Ośmiu z 56 sygnatariuszy pochodziło z Wielkiej Brytanii
Większość członków Drugiego Kongresu Kontynentalnego stanowili rdzenni Amerykanie. Znalazło się jednak ośmiu, którzy urodzili się w Wielkiej Brytanii. Gwinnett Button i Robert Morris urodzili się w Anglii, Francis Lewis w Walii, James Wilson i John Witherspoon w Szkocji, George Taylor i Matthew Thornton w Irlandii a James Smith pochodził z Irlandii Północnej.
Odwołany podpis
Richard Stockton, prawnik z Princeton, New Jersey, był jedynym sygnatariuszem Deklaracji Niepodległości, który wycofał swój podpis. 30 listopada 1776 roku nieszczęsny delegat został schwytany przez Brytyjczyków i wrzucony do więzienia. Po miesiącach brutalnych tortur i głodzenia, Stockton wycofał swój podpis z Deklaracji Niepodległości i przysiągł wierność królowi Jerzemu III. Jednakże zaraz po odzyskaniu wolności złożył nową przysięgę lojalności względem stanu New Jersey.
44 lata różnicy
Tyle wynosiła różnica wieku między najmłodszym i najstarszym podpisującym Deklarację. Najstarszym podpisującym był Benjamin Franklin. Miał 70 lat, kiedy wypisali jego nazwisko na pergaminie. Najmłodszym był Edward Rutledge, prawnik z Południowej Karoliny. Miał zaledwie 26 lat w tym czasie.
Dwie dodatkowe kopie
W ciągu ostatnich 25 lat niespodziewanie odnaleziono 2 kopie Deklaracji. Jedną z nich w 1989 roku przez przypadek nabył mężczyzna z Filadelfii. Za jedyne $4 kupił obraz na pchlim targu, w którym w tylnej części ramy umieszczona była oryginalna kopia Deklaracji z drukarni Dunlapa. Egzemplarz był w doskonałym stanie i w 2000 r. został sprzedany za $8,1 miliona. Inna kopia została odnaleziona w Wielkiej Brytanii i trafiła w 2009 roku do brytyjskiego Archiwum Narodowego. Kopia znajdowała się od wieków w pudle przywiezionym przez uciekinierów z Ameryki.
Przetrwać II wojnę światową
W dniu 23 grudnia 1941 roku, ponad dwa tygodnie po japońskim ataku na Pearl Harbor, podpisana deklaracja wraz z konstytucją, zostały zabrane z publicznej prezentacji i pod eskortą wojsk ewakuawane z Waszyngtonu DC do Fort Knox. Dokumenty zostały umieszczone w specjalnie zaprojektowanym pojemniku.
Napis na odwrocie
Może nie jest to mapa do skarbu, jak to jest w filmie „Skarb narodów”, ale faktycznie – na odwrocie Deklaracji znajduje się napis. Jest to komunikat napisany do góry nogami na dole podpisanego dokumentu: „Original Declaration of Independence dated 4th July 1776”. Nikt nie wie dokładnie, kto to napisał i kiedy.
EE