Dieta i mity z nią związane
Dieta i mity z nią związane
Siedzenie w domu, praca lub nauka przed ekranem komputera zdecydowanie nie wpływają korzystnie na nasze ciało. Przybieramy na wadze, stajemy się ociężali i kiedy nagle musimy ubrać coś innego niż rozciągliwe dresy wpadamy w panikę i podejmujemy decyzję – „Odchudzam się!”. Zanim zaczniecie odchudzanie warto zapoznać się z najpopularniejszymi mitami dotyczącymi diety.
Czerwone mięso jest szkodliwe
W kategorii mięso czerwone mieści się mięso wołowe, wieprzowe, dziczyzna, mięso kaczki czy gęsi. Oczywiście nadmiar może szkodzić, jak i każdego innego rodzaju mięsa, ale jak wskazują najnowsze badania opublikowane przez naukowców z Harvardu spożywanie 100 gramów nieprzetworzonego przemysłowo czerwonego mięsa dziennie jedynie nieznacznie zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę. Znacznie gorsze dla naszego zdrowia jest mięso przetworzone, zawierające rozmaite substancje dodatkowe.
Nie należy jeść wieczorem
Najważniejszym posiłkiem dnia powinno być sycące śniadanie, a wieczorna przekąska powinna być raczej skromna. Nie znaczy to jednak, że jedzenie wieczorem jest niezdrowe. Chodzi raczej o zachowanie odpowiedniego odstępu między ostatnim spożytym posiłkiem a nocnym odpoczynkiem. Jeżeli na spoczynek udajemy się około północy zjedzenie lekkiej kanapki czy sałatki około 8-9 wieczorem nie powinno nam zaszkodzić.
Węglowodany są tuczące
Cukry złożone, charakteryzujące się niskim indeksem glikemicznym są dla nas dobre, gdyż po ich spożyciu poziom glukozy we krwi rośnie stosunkowo wolno i nieznacznie. Zupełnie inaczej jest w przypadku łatwo przyswajalnych cukrów prostych takich, jak sacharydy. Gwałtowne wahania poziomu glukozy w surowicy krwi mają wpływ m.in. na poczucie łaknienia. Jeśli głód zaspokajamy kolejnymi słodkimi przekąskami, dostarczamy organizmowi zbędnych kalorii, których nadmiar odkłada się pod postacią tłuszczu, dlatego zamiast tego sięgnijmy po produkty o niskim indeksie glikemicznym.
Olej lniany to najlepsze źródło kwasów omega-3
Kwasy omega-3 są bardzo wrażliwe na światło i temperaturę, dlatego olej lniany, który spędził dłuższy czas na półce sklepowej w jasnym szkle i pokojowej temperaturze, stracił większość swoich cennych właściwości. Warto więc sięgać po olej z pewnych źródeł, z rozpisanym na etykiecie składem chemicznym, przechowywany w ciemnym szkle i niskiej temperaturze.
Tłuszcze nasycone przyczyniają się do chorób serca
Przekonanie, że tłuszcz zwierzęcy jest głównym winowajcą problemu otyłości i chorób serca, utrwaliło się w świadomości konsumentów, którzy rezygnowali z masła i produktów pełnotłustych na rzecz margaryny i odchudzonego nabiału. Dodatkowo miejsce wartościowych białek i tłuszczów niezbędnych do przyswajania witamin A, B, D i E z nabiału zajęły w naszej diecie niskiej jakości węglowodany w rodzaju płatków i chrupek śniadaniowych czy innych produktów mącznych. A prawda jest taka, że największym zagrożeniem dla naszego zdrowia są tłuszcze trans.
Powinniśmy pić 1,5 litra wody dziennie
Człowiek w ponad 70 proc. składa się z wody i faktem niezaprzeczalnym jest to, że braki w płynach należy uzupełniać. Sztywne normy ilości wypitej wody nie mają sensu, ponieważ zapotrzebowanie na H2O zależy od wielu zmiennych, jak masa ciała, dieta, tryb życia, pora roku czy strefa klimatyczna. Warto też pamiętać, że nadmierne spożycie napojów może wypłukiwać z naszych organizmów cenne związki mineralne.
Słodziki są lepsze od cukru
Na fali obaw konsumentów przed szkodliwością cukru na rynku pojawia się coraz więcej jego zamienników. Niektóre z nich, jak stewia czy ksylitol, nie budzą zastrzeżeń zdrowotnych. Inaczej jest ze sztucznymi słodzikami stosowanymi w żywności wysokoprzetworzonej. Niestety nadmierne spożycie słodzików powoduje różne doraźne dolegliwości, a długotrwałe ich stosowanie może okazać się znacznie groźniejsze niż ostrożne dozowanie białego cukru.
Cytrusy to najlepsze źródło witaminy C
Cytrusy to faktycznie dobre źródła witaminy C, jednak pod względem zawartości tego związku zdecydowanie ustępują wielu innym roślinom, np. czarnej porzeczce, natce pietruszki, dzikiej róży. Ciekawostką jest, że witaminę C zawierają również ziemniaki – jednak w nieco mniejszej ilości niż cytrusy.
CONCILIO
Comments (0)