Dlaczego się pocimy?
Dlaczego się pocimy?
Lato to pora roku, kiedy szczególnie się pocimy. Dla wielu z nas jest to bardzo niekomfortowe, zwłaszcza, gdy plamy potu są widoczne na ubraniach. Postanowiliśmy wyjaśnić więc, dlaczego się pocimy i czy są tego jakieś korzyści.
Istnieje wiele przyczyn pocenia się. Najpopularniejsze z nich to upał i duża wilgotność powietrza tzw. duszność, stres oraz wysiłek fizyczny. Według definicji pocenie się jest procesem stałym uzależnionym od kilku czynników np. w warunkach spoczynku i komfortu cieplnego wydzielamy niewielką ilość potu tzw. „niewidoczne” pocenie. Pot dorosłego człowieka ma odczyn kwaśny, a jego pH zazwyczaj zawiera się w przedziale 4,5–6.
Pocenie jest zupełnie normalną i bardzo potrzebną funkcją ludzkiego organizmu. Podczas wydzielania potu, który wydostaje się na powierzchnię skóry, organizm się ochładza i w ten sposób chroni przed niebezpiecznym dla życia przegrzaniem. Większość naszego potu produkowana jest w ekrynowych gruczołach potowych. Znajdują się one niemal na całym ciele, w zasadzie wszędzie poza wargami i gałkami ocznymi. Najwięcej gruczołów znajduje się na podeszwach stóp, powierzchniach dłoni i pod pachami. Liczne ekrynowe gruczoły potowe rozmieszczone są także pod kolanami, na łokciach i na czole. Pot ekrynowy jest zasadniczo bezwonny. Dopiero z czasem wskutek rozkładu przez bakterie i drożdżaki powstają dodatkowe składniki, jak kwas masłowy i mrówkowy, stanowiące przyczynę brzydkiego zapachu.
Oczywiście nie każdy poci się jednakowo. Nadpotliwość to kondycja objawiająca się tym, że wydzielamy pot w warunkach, w których normalnie nie powinniśmy tego robić. Przyczyn tego stanu jest kilka i wszystkie one są następstwami chorób oraz zmian genetycznych (nadpotliwość pierwotna) czy hormonalnych. Są to: nadczynność tarczycy, podczas której potliwość narasta wraz z upływem dnia, cukrzyca, infekcje bakteryjne, w których występuje gorączka, menopauza, nowotwory, a pocenie się w połączeniu z pieczeniem za mostkiem, niepokojem i dusznościami może być sygnałem zawału serca. Aby zminimalizować dyskomfort spowodowany nadmiernym poceniem zaleca się w pierwszej kolejności skupienie się na leczeniu chorób, które mogą je powodować, a poza tym możemy stosować kilka prostych domowych sposobów. Należy przede wszystkim zmienić swój ubiór, czyli unikać ubrań obcisłych ze sztucznych materiałów, syntetycznych tkanin, a ubierać się w ubrania z naturalnych włókien takich, jak bawełna czy len. Drugim ważnym czynnikiem jest nasza dieta, a więc należy unikać ostrych i niezdrowych potraw, a w szczególności żywności przetworzonej i fast foodów, kawy, czekolady, a zamiast tego wprowadzać potrawy lekkostrawne oraz pić napar z szałwii i dbać o dostarczenie wapnia i witaminy B, które minimalizują pocenie się. Ostatnią rzeczą będzie także stosowanie lekkich nawilżających kosmetyków oraz łagodzące kosmetyki do kąpieli.
Tyle teorii, a co z mitami na temat potu. Postaramy się teraz wyjaśnić kilka z nich.
1. WRAZ Z POTEM USUWANE SĄ TOKSYCZNE SUBSTANCJE
Substancje toksyczne są neutralizowane wyłącznie w wątrobie i nerkach. Mimo to pocenie się jest niezwykle ważne dla zdrowia, reguluje ono temperaturę naszego ciała i chroni przed przegrzaniem.
2. NIEKTÓRZY LUDZIE W OGÓLE SIĘ NIE POCĄ
W przypadku tzw. hypohidrosis, zwanej również anhydrozą, organizm lub dane miejsca na ciele nie są w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości potu do regulacji ciepłoty ciała. Może to doprowadzić do udaru cieplnego. Z biegiem czasu gruczoły potowe stają się coraz mniej aktywne, dlatego ludzie starsi pocą się mniej.
3. POCĄC SIĘ, MOŻNA SCHUDNĄĆ
Podczas pocenia organizm traci wyłącznie wodę, ale nie tłuszcz. Można to osiągnąć wyłącznie poprzez sport lub oczywiście zdrową dietę. Utratę wody można wprawdzie dostrzec, stając na wadze.
4. ZIMNE NAPOJE ZATRZYMUJĄ POT
Tak naprawdę dzieje się odwrotnie. Organizm musi sprowadzić temperaturę zimnego napoju do swojej własnej temperatury, a zatem włożyć w to jeszcze więcej pracy, co dodatkowo stymuluje pocenie. Lepiej pić napoje o umiarkowanej temperaturze. Ponieważ ważne jest, aby pić dużo, by wyrównać utratę płynów.
5. MOŻNA WYCZUĆ POT SPOWODOWANY STRACHEM
W momencie zdenerwowania apokrynowe gruczoły potowe nadające każdemu człowiekowi jego indywidualny zapach, stają się szczególnie aktywne. Zwłaszcza kiedy się boimy. Ten szczególny rodzaj potu od początku ma swój zapach, ponieważ został wytworzony w gruczołach apokrynowych. Co ciekawe, ludzie wyczuwający pot wywołany strachem u innych sami również postawieni zostają przez swój mózg w stan gotowości.
6. NAJBARDZIEJ POCIMY SIĘ POD PACHAMI
To, ile potu powstaje w danym miejscu na ciele, zależy w głównej mierze od tego, jak wiele gruczołów potowych tam się znajduje. Dla przykładu, na dłoniach jest ich trzy razy tyle co pod pachami! Jednak pot pod pachami wyparowuje wolniej. Pot ten utrzymuje się, prowadząc do powstawania pod pachami plam na odzieży. Dodatkowo wilgotne i ciepłe środowisko pod pachami to idealna pożywka dla bakterii odpowiedzialnych za powstawanie nieprzyjemnego zapachu.
CONCILIO
Comments (0)