Domowa kwarantanna – jak się do niej przygotować
Domowa kwarantanna – jak się do niej przygotować
Niestety, ale koronawirus rozprzestrzenia się coraz bardziej i wiele osób, już nie tylko tych, które podróżowały w ostatnim czasie do Chin, ale także wizytujących Koreę Południową, Iran czy takie kraje europejskie jak Włochy, zmuszone są od odbycia przymusowej kwarantanny.
Jeżeli wirus nie zagraża już ich życiu i lekarze po przeprowadzeniu wszystkich badań i testów decydują się wypisać pacjenta ze szpitala nadal zalecają 14-dniową domową kwarantannę, gdyż system odpornościowy wciąż jest osłabiony i nie powinno się narażać na dodatkowe niebezpieczeństwo. Także osoby, które cierpią na wszelkie schorzenia związane z niewydolnością układu oddechowego powinny pozostać w domu w przypadku grożącego zakażenia. Tak więc co powinniśmy zrobić, w co się zaopatrzyć, jeżeli będziemy zmuszeni do nie wychodzenia na zewnątrz. Zaleca się, aby zaopatrzyć się w żywność, środki czystości i wodę na okres od 2 tygodni do 1 miesiąca.
Co koniecznie powinno znaleźć się w takim domowym zestawie?
Przede wszystkim jedzenie w puszkach, które także zawiera płyny np. pomidory w puszce, fasola, ryby w sosach. Dzięki temu płyny te będzie można także wykorzystać do przygotowania suchych produktów takich, jak makaron czy ryż. Nie należy także zapominać o czekoladzie, krakersach, ciastkach i innych „suchych” jedzeniach np. paluszkach, chipsach, płatkach śniadaniowych. Poza tym warto dodać do produktów pierwszej potrzeby dżemy lub powidła oraz suszone owoce i orzechy.
Jeżeli chodzi o zapasy wody to powinniśmy mieć 1 galon wody dla 1 osoby na 1 dzień. Ważne jest także, aby zaopatrzyć się w filtry lub specjalne tabletki do oczyszczania wody. Koniecznie należy zadbać także o zapas ulubionych płynów, czyli kawy, herbaty lub soków, a także gotowych zup.
Środki czystości, których zdecydowanie nie powinno zabraknąć podczas kwarantanny to: produkty higieny osobistej, mydło, odkażacze w płynach lub żelach, papier toaletowy i ręczniki papierowe. Należy pamiętać o tym, aby dbać o higienę i unikać kontaktu z wirusem oraz często myć ręce i pić dużo płynów.
Wszystkim osobom zażywającym lekarstwa zalecamy wykupienie ich zapasu na miesiąc. Ważne jest także, aby nasze domowe apteczki były w pełni wyposażone w gazę, bandaże, plastry, środki odkażające, nożyczki, termometry. Do tego należy także dodać dostępne bez recepty środki przeciwbólowe i przeciwgrypowe, a także środki na bóle żołądkowe i stany zapalne oraz witaminy.
I jeszcze o maseczkach chirurgicznych. Według oficjalnych komunikatów maseczki zapewniają raczej komfort psychiczny niż ochronę przed koronawirusem. Po pierwsze nie są przeznaczone do ochrony przed chorobą i nie działają w ten sposób. Po drugie owszem maseczki można nosić, ale tylko w kilku określonych przypadkach: jeżeli mieszka się w rejonie epidemii, jeżeli jest się pracownikiem służb zdrowia leczącym chorych z objawami zakażenia i ma się kontakt z innymi pacjentami oraz jeżeli samemu doświadcza się objawów grypopodobnych (w tym przypadku raczej chronimy innych przed zakażeniem niż sami siebie).
Na koniec jeszcze coś o zdrowiu psychicznym podczas kwarantanny. Nie powinniśmy niczym maniacy śledzić newsy. Czas przymusowego „aresztu domowego” warto poświęcić na uzupełnienie zaległości serialowych, książkowych lub na rodzinne aktywności np. gry planszowe. A newsy i tak nie umkną naszej uwadze.
POPELINA