Żyj zdrowo Zdrowie Domowe remedia

Domowe remedia

PODZIEL SIĘ

Nie z każdą rzeczą musimy od razu biec do lekarza. Nie wszystko od razu wymaga zażywania lekarstw. Dziś podajemy skuteczne domowe sposoby na dokuczające nam dolegliwości dnia codziennego.

• Grzybice i mikozy czyli athlete’s foot
Jeżeli pieką cię stopy dobrą metodą na zredukowanie bólu i przykrych objawów będzie posypanie stóp i skóry między palcami sodą oczyszczoną lub nałożenie pasty wykonanej z 1 łyżki sody oczyszczonej rozpuszczonej w ciepłej wodzie. Pastę trzymaj przez 15 minut, a potem dokładnie zmyj.

• Piekące podniebienie
Jeżeli piecze cię podniebienie, bo łykałeś w pośpiechu zbyt gorące jedzenie zażyj dropsy na kaszel z benzokainą, by zmniejszyć ból. Jeżeli to nie skutkuje możesz też zjeść cukier.

• Biała ropna rana na wewnętrznej stronie warg
Mokrą torebkę z herbatą przyłóż do bolącego miejsca. Tanina zawarta w herbacie będzie działać niczym blokada dla dalszego rozwoju zakażenia.

skurcz

• Skurcz mięśni nóg
Skurcze mięśni, które pojawiają się zwłaszcza po długotrwałym biegu lub wyczerpujących ćwiczeniach nóg może prowadzić do nieopisanego wręcz słowami bólu. Zginaj palce u nóg do siebie i od siebie jednocześnie masując łydkę. Zacznij pod kolanem i masuj wzdłuż, aż dosięgniesz kostki. Powtórz czynność kilka razy. Pamiętaj, zawsze masuj wzdłuż mięśnie nie w poprzek.

• Wysypka
Posmaruj skórę pastą zrobioną z tabletek witaminy C i wody.

• Chrypka
Po pierwsze struny głosowe potrzebują odpoczynku, więc przestań gadać. Aby zlikwidować chrypkę weź 5-minutowy gorący prysznic, wypij ciepłą herbatkę ziołową z plasterkiem cytryny. Unikaj kofeiny, alkoholu, tłustych posiłków i nie pal.

skurcz1

• Niestrawność
Wymieszaj 1 łyżeczkę octu jabłkowego z 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej w szklance wody. Następnie udaj się na spacer.

• Wrastające paznokcie
Jeżeli paznokcie wrastają, bo chodzisz w ciasnych butach lub za krótko je obciąłeś, najpierw wymocz stopy w wodzie. Zroluj mały kawałek waty na grubość knotka świeczki i zamocz w jodynie. Następnie umieść watę między skórą a końcem paznokcia. Zawiń palec w gazę, przyklej plaster i zmieniaj opatrunek codziennie, aż paznokieć odrośnie prawidłowo.

• Podrażnione oczy
Przyczyną są zazwyczaj alergie. Zamoczona w chłodnej wodzie szmatka nałożona na zamknięte powieki zredukuje zaczerwienienie i skurczy rozszerzone naczynia krwionośne.

• Krwawienie z nosa
Usiądź prosto i pozwól działać grawitacji, która zmniejszy nacisk na żyły nosowe. Pochyl głowę delikatnie do przodu, aby powstrzymać spływanie krwi do gardła.

• Zmęczone stopy
Gdy zbyt długo chodziłaś w niewygodnych szpilkach, aby ulżyć swoim stopom nasyp do obszernych kapci ziarna nieugotowanej fasoli i chodź w nich przez kilka minut. Będzie to dobry masaż dla twoich zmęczonych stóp. Następnie przez 1 minutę trzymaj stopy pod gorącą bieżącą wodą a potem pod zimną wodą. Naprzemienny masaż wodny powtarzaj przez około 10 minut, kończąc zimną wodą. Aby w przyszłości uniknąć bólu rozsyp szklane kulki (marbles) po podłodze i podnoś je za pomocą palców u stóp.

skurcz2

• Oparzenie słoneczne
W gazę zawiń 1 cup płatków owsianych (oats) i zawieś woreczek tak, aby woda lecąca z kranu przepływała przez niego. Napełnij wannę i weź „owsianą” kąpiel.

IB