Domowe sposoby na katar
Domowe sposoby na katar
Mówisz przez nos, masz trudności z oddychaniem, a w nocy nie możesz spać – mówiąc krótko – katar uprzykrza Ci życie. Czas poznać skuteczne domowe metody na katar.
Katar może być oznaką przeziębienia lub grypy, może być również powiązany ze stanami zapalnymi zatok. Niestety, nie ma możliwości skrócenia przebiegu kataru – po prostu trzeba go przeżyć. Można jednak skutecznie złagodzić objawy i ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie.
Inhalacje
Odpowiednie nawilżenie to podstawa, by móc na bieżąco udrażniać nos. Z pewnością ulgę przyniosą ci inhalacje z solą hipertoniczną lub solą fizjologiczną. Ta pierwsza lepiej sprawdzi się przy gęstej wydzielinie z nosa, zaś sól fizjologiczna przede wszystkim nawilża i oczyszcza drogi oddechowe. Aby przygotować domową inhalację potrzebujesz 1 łyżeczkę soli kuchennej na 1 szklankę gorącej wody. Roztwór wlej do talerza lub miski, połóż naczynie na stole i pochyl głowę nad miską. Następnie nakryj głowę ręcznikiem i wdychaj gorące powietrze przez 10 – 15 minut.
Olejki eteryczne
Coraz większym uznaniem cieszą się olejki eteryczne, które również w połączeniu z gorącą wodą przyniosą ulgę. Na katar najlepiej sprawdzą się wyciągi z mięty, eukaliptusa, sosny, drzewa herbacianego, tymianku. Zawarte w tych roślinach mentol i tymol są częstymi składnikami sprejów do nosa. Do gorącej wody w misie dodaj kilka kropelek olejku, następnie nachyl się nad wodą, nakryj głowę ręcznikiem i wdychaj parę. Możesz powtarzać zabieg nawet 3 razy w ciągu dnia.
Syrop z cebuli
Najpopularniejszy babciny sposób na katar. Syrop z cebuli pomaga zwalczyć zapalenie gardła, działa wykrztuśnie, wzmacnia odporność oraz pomaga w walce z katarem. Aby zrobić swój własny syrop, posiekaj cebulę i wymieszaj ją z cukrem lub miodem. Taką mieszaninę odstaw na 24 godziny – w tym czasie kawałki cebuli puszczą sok. Pij jedną łyżeczkę mikstury kilka razy dziennie.
Herbata
W czasie każdej choroby ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Im więcej przyjmujesz płynów, tym bardziej rozrzedzasz śluz w drogach oddechowych. Gorąca herbata dodatkowo może posłużyć jako środek do inhalacji – wdychaj parę znad kubka, zanim zaczniesz ją pić! W czasie kataru wybieraj herbaty zawierające zioła o działaniu przeciwzapalnym, np.: rumianek. Do herbaty możesz dodać też imbir lub miód.
Ciepłe okłady
Ciepłe okłady na czoło poprawiają cyrkulację krwi i nawilżają drogi oddechowe. Pomagają również zredukować ciśnienie w zatkanych zatokach. Namocz czysty kawałek materiału w gorącej (ale nie wrzącej!) wodzie, wykręć materiał, żeby nie ciekła z niego woda, a następnie przyłóż do czoła na 15 – 20 minut. Powtarzaj do momentu, kiedy poczujesz ulgę.
Ostre przyprawy
Przyprawy takie, jak chilli, pieprz cayenne, habanero, halapeno, wasabi, które często są elementami kuchni indyjskiej czy chińskiej podniosą chwilowo temperaturę twojego ciała, rozluźnią mięśnie i udrożnią nos. Pamiętaj jednak, że pikantne przyprawy nasilą wodnisty, cieknący katar.
Sposoby na zatkany nos w nocy
Zatkany nos w nocy to prawdziwa udręka, przez którą często trudno zasnąć. Wypróbuj poniższych metod, a może akurat przyniosą ci ulgę i pozwolą wyspać się:
▸ dodatkowa poduszka – zamiast jednej poduszki pod głowę podłóż dodatkową jedną lub nawet dwie poduszki. Dzięki temu wydzielina w nosie i zatokach będzie swobodnie spływała, zamiast zatykać nos.
▸ nawilżacz powietrza – jeśli posiadasz nawilżacz powietrza, włącz go na noc i postaw nieopodal łóżka. Możesz do nawilżacza dodać kilka kropel olejków eterycznych.
I pamiętaj, jeśli katar utrzymuje się przez dłuższy czas, skonsultuj się z lekarzem.
MK
Comments (0)