Domowe syropy na kaszel
Domowe syropy na kaszel
Sezon zimowy nieodzownie wiąże się z przeziębieniami. Czas powalczyć o zdrowie, ale przy pomocy domowych syropów.
Dziś kilka przepisów na domowe syropy na kaszel.
Syrop z cebuli
Składniki: 1 cebula, cukier lub miód
Sposób przyrządzenia: Obierz cebulę i dobrze posiekaj. Przełóż cebulę do słoika, następnie zasyp ją cukrem lub zalej miodem. Zakryj słoik i odstaw go na ok. 12 godzin. Po upływie tego czasu cebula puści sok, który należy następnie przelać przez sito do innego słoika i gotowe.
Podczas choroby, warto pić taką miksturę co 2-3 godziny, po jednej łyżeczce. Syrop z cebuli doskonale sprawdza się w leczeniu kaszlu, gdyż ułatwia odksztuszanie i oczyszcza drogi oddechowe. W swoim składzie ma wiele substancji o działaniu dezynfekcyjnym i łagodzącym. Jest naturalnym antybiotykiem.
Syrop z buraka
Składniki: 1 duży burak, 2 łyżki cukru lub miód
Sposób przyrządzenia: Umyj buraka, obierz ze skóry, a następnie zetrzyj na tarce i umieść go w garnku. Dodaj dwie łyżeczki cukru lub miodu. Następnie całość podgrzewaj na małym ogniu przez 20 minut, ciągle mieszając. Nie wolno doprowadzić do zagotowania mikstury. Uzyskany sok przelej do butelki i pasteryzuj. Pij po jednej łyżeczce co 3 godziny.
Syrop buraczany pomaga na kaszel lub chrypkę. Burak zawiera cenne składniki antyoksydacyjne, czyli przeciwutleniające, które działają przeciwzapalnie, bakteriobójczo i wzmacniają odporność.
Syrop z sosny
Składniki: 1 kg pędów sosny, 1 kg cukru lub miodu
Sposób przyrządzenia: Kup pędy sosny. Włóż je do garnka, zalej i gotuj przez godzinę na wolnym ogniu. Następnie odcedź całość i zasyp cukrem (około 1 kg na 1 kg pędów) i ponownie gotuj, aż syrop zgęstnieje. Przelej powstałą substancję do słoików i pasteryzuj. Podczas drobnych infekcji, syrop pij po jednej łyżeczce co kilka godzin.
Syrop z sosny to kolejne domowe panaceum pomocne w walce z przeziębieniem i kaszlem. Działa wykrztuśnie i antybakteryjnie. Ma działanie przeciwzapalne i jest świetną alternatywą dla syropu z cebuli, ponieważ jest słodki, klarowny i pięknie pachnie.
Syrop z miodu, cytryn i imbiru
Składniki: 2 cytryny, 4-6 cm korzenia imbiru, miód
Sposób przyrządzenia: Cytryny sparz wrzątkiem i dokładnie umyj, a następnie pokrój na cienkie plasterki. Usuń pestki. Korzeń imbiru obierz i zetrzyj na tarce. Do słoika wlej 4 łyżeczki miodu, połóż 4 plasterki cytryny i 3 łyżeczki startego imbiru. Układaj w słoiku warstwami aż do wykończenia składników. Słoik zakręć i odstaw w zaciemnione miejsce na 24 godziny. Po tym czasie syrop jest gotowy do spożycia. Podczas choroby, stosuj 1 łyżeczkę 4 razy na dobę.
Syrop z miodu, cytryny i imbiru działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i antybakteryjnie, a także rozgrzewająco i napotnie.
Syrop z marchwi
Składniki: 500 g marchwi, 2 łyżeczki posiekanego korzenia imbiru,
3 łyżki miodu
Sposób przyrządzenia: Marchewki pokrój na mniejsze kawałki i włóż do rondelka. Zalej wodą, aby zupełnie przykryła warzywa. Gotuj je na średnim płomieniu. Gdy całość się zagotuje, włóż posiekany imbir i gotuj do momentu, aż marchewki zmiękną. Odcedź warzywa na sitku i przełóż je do większej miski. Pamiętaj, aby zachować odcedzoną wodę. Marchewki i imbir zmiksuj razem na gładkie purée. Do lekko wystudzonej, jeszcze letniej wody dodaj miód i wymieszaj. Dodaj wodę z miodem do masy z marchwi i jeszcze raz zmiksuj. Całość musi być gładka. Tak przygotowany syrop na kaszel możesz wstawić do lodówki i trzymać najwyżej 7 dni.
Comments (0)