Dorosłość zobowiązuje, czyli etykieta dla 40-latków
Dorosłość zobowiązuje, czyli etykieta dla 40-latków
Masz 40-tkę, więc powinieneś wiedzieć, że pewne błędy związane z etykietą jakie popełniasz nie są już OK i naprawdę nie można wiecznie tłumaczyć się, że „to nie wypada” to slogan przeszłości, a dziś wszystko jest dozwolone. Jeżeli jesteś dorosły powinieneś tak się zachowywać i unikać poniższych faux pas.
Przerywanie innym
Tak, próbujesz przekazać swój punkt widzenia, ale dyskusja nie polega na przekrzykiwaniu się nawzajem. Dyskusja to wyrażanie własnej opinii oraz danie szansy na wyrażenie zdania przez twojego współrozmówcę. Poza tym ciagłe przerywanie innym jest oznaką daleko posuniętego narcyzmu, tylko twoja opinia się liczy, tylko ty masz rację. Wiesz dobrze, że tak nie jest.
Brak dziękowania za rozmowę o pracę
Zasada ta powinna obowiązywać wszystkich starających się o pracę niezależnie od ich wieku. Warto więc stosować zasadę „trzy razy dziękuję”. Dziękujemy bezpośrednio po rozmowie, za pośrednictewm poczty elektronicznej i na piśmie jako odręczna notatka. Dlaczego jest to ważne, ponieważ takie zachowanie może wpłynąć na to, że zostaniesz zapamiętany, a nawet na zmianę decyzji.
Brak odpisywania na wiadomości
Zasada dotycząca wiadomości jest prosta jeżeli jest to wiadomość prywatna masz na odpowiedź jeden dzień, jeżeli mówimy o wiadomości biznesowej to są to dwa dni. Poza tym za niegrzeczność uchodzi czytanie wiadomości i nie potwierdzenie jej otrzymania lub nie powiadomienie wysyłającego, że odpowiesz w najbliższym czasie.
Używanie złych sztućców
Jeżeli widzisz przed sobą zestaw sztućców i nie wiesz od którego zaczać zasada jest prosta zaczynamy od tego, który leży najdalej talerza i z kolejnym daniem zbliżamy się do sztućca położonego najbliżej. Widelec sałatkowy powinien znajdować się po lewej stronie widelca obiadowego, a nóż do wykorzystania podczas przystawek na prawo od noża obiadowego, który powinien znajdować się na prawo od twojego talerza.
Zapominanie o używaniu słowa „przepraszam” i „dziękuję”
Niezależnie od wieku, jeżeli przepychamy się przez tłum lub usiłujemy przecisnąć się w sklepie zaczynamy od słowa przepraszam. Kiedy ktoś przepuści nas w kolejce lub w każdej innej sytaucji nie zapominaj o prostym dziękuję.
Prowadzenie rozmów symultanicznie
Tak to znak czasu, ale zdecydowanie jest to objaw braku kultury, kiedy podczas np. zamawiania posiłku lub załatwiania innych spraw jednocześnie rozmawiamy przez telefon. Innym przykładem może być prowadzenie rozmowy przez telefon, gdy jesteście w grupie lub siedzicie w restauracji. Należy przeprosić osoby i wstać od stołu jeżeli chcecie kontynuować rozmowę.
Przepuszczanie w drzwiach
Na pewno pamiętacie nauki mam. Starszym osobom należy ustępować miejsca, należy także przepuszaczać pierwsze w drzwiach (kobiety też!) oraz przytrzymać drzwi, gdy widzimy, że ktoś obarczony jest sprawunkami lub po prostu „nie ma wolnej ręki”.
Zapominanie o wyciszaniu telefonu
To wręcz śmieszne, że nadal musimy o tym przypominać, ale nadal zdarzają się osoby, które nie respektują tej zasady i nagle podczas spotkania, konferencji lub spektaklu odzywa się melodyjka telefonu. A przecież dziś stało się to już normą, że z głośnika na początku płynie komunikat proszący o wyciszenie telefonów.
Czynności pielęgnacyjne w miejscach publicznych
Czy to jest poprawianie makijażu, sprawdzanie czy nie mamy resztek posiłku na zębach itp. czynności te powinny być wykonywane w łazience nie przy stoliku restauracyjnym lub podczas jazdy samochodem.
Zostawianie na siedzeniach toreb
Twoja torba podróżna to nie czekający pasażer, jej miejsce jest na podłodze, nie na siedzeniu.
IB