Dynia – symbol jesieni
Dynia – symbol jesieni
Niemalże każda cywilizacja czy to starożytna, czy bardziej współczesna, przypisywała dyni rozmaite właściwości lecznicze i religijne, ale dynia ma również wartość użytkową i oczywiście kulinarną.
W starożytnej kulturze indiańskiej dynię wykorzystywano do produkcji rozmaitych przedmiotów codziennego użytku, np. mis i naczyń, a nawet rzeźb. Była ona także wartościowym źródłem pożywienia. Przypisywano jej także właściwości boskie, gdyż w wielu kulturach Indian z obu Ameryk dynie powstały z ciał zmarłych bogów. Co ciekawe, także biżuteria dawnych Indian wzorowana była na wyglądzie dyni i jej kwiatów. Najpopularniejsze odmiany to dynia olbrzymia i dynia zwyczajna. Do rodziny tej drugiej należy kabaczek oraz patison. Oprócz tego na świecie znane i uprawiane są jeszcze: dynia piżmowa i figolistna, jak również wiele ich podgatunków.
Jeżeli chodzi o symbolikę dyni to oprócz tego, że jest ona popularnym warzywem wykorzystywanym w kuchni, w kulturze chińskiej utożsamiana jest z dobrobytem, dostatkiem, szczęściem potomków, ma także zapewnić dobre osiągnięcia życiowe dzieciom. Owoce dyni czerpią energię z ziemi, a kolorem z nią związanym jest złoto. Dynia w kuchniach azjatyckich (chińska, koreańska, japońska, indyjska) jadana jest na różne sposoby, np. jako składnik curry, zupy lub innego dania warzywnego. Bardzo popularne są dynie nadziewane wybranym rodzajem kaszy lub ryżem, do którego dodaje się lokalne lub tradycyjne składniki, a są wśród nich min. owoce jujuby, fasola, kasztany. Puree ze słodkiej dyni jest bardzo lubianym nadzieniem w ciastkach ryżowych.
W Ameryce dynia ma kilka ciekawych znaczeń (oczywiście oprócz symbolu Halloween). The Squash of Abundance (Dynia Obfitości) – dynia reprezentuje dostatek i dobrobyt. Cały owoc to świat, w którym teraz żyjemy i jest dosłownie wypełniona błogosławieństwami czekającymi na udzielenie, gdyż każde ziarno to szansa dostępna w tym życiu. Zamiast wyrzucać pestki dyni po wyrzeźbieniu upiornej twarzy, policz je. To ilość twoich błogosławieństw. I Dreamed A Drem (Wyśniłem swój sen) – pestki dyni reprezentują również twoje marzenia, każde ziarno reprezentuje możliwość. Nasze sny często odzwierciedlają nasze głębokie wewnętrzne myśli, które mogą wydobyć emocje, których wcześniej nie rozpoznaliśmy. Kiedy we śnie pojawiają się nasiona dyni uważa się, że zapewniają ci one pewność decyzji lub celu, do którego dążysz. Marzenie o całej dyni ma symbolizować otwartość na nowe możliwości i zachęcać do próbowania nowych rzeczy. I Heard It on the Pumpkin Vine (Słyszałem to w pnączach dyni) – pnącza dyni symbolizują przyjaźń i związek. Dynia otrzymuje wszystkie składniki odżywcze z ziemi poprzez pnącze łodygi, z którego wyrasta. Dla nas także ważne są nasze powiązania, czyli przyjaźnie. Nawiązanie więzi z drugą osobą to sposób, w jaki rozwijamy się jako jednostki, odnajdujemy głębszy sens naszego życia oraz zachowujemy zdrowie i siłę.
Sezon jesienny w Ameryce zdecydowanie zdominowany jest przez smak dyni. Począwszy od popularnych kaw, a nawet herbat o smaku spicy pumpkim po niekończące się przepisy na zupy, ciasta, ciasteczka, babeczki, pikantne placuszki, dynie faszerowane mięsem lub innymi składnikami po pumpkin pie – najpopularniejszy deser wieńczący kolację w Święto Dziękczynienia. Popularność dyni w kuchni amerykańskiej związana jest oczywiście z zamieszkującymi te tereny plemionami indiańskimi, dla których to warzywo było ważnym składnikiem diety. Obok kukurydzy i fasoli dynie uznawane są za jedne z najwcześniejszych upraw w obu Amerykach i są jedną z mitologicznych Trzech Sióstr Rolnictwa. Miąższ i nasiona dyni były popularnymi produktami spożywczymi wśród wielu plemion indiańskich. Dynie są również symbolem klanu w niektórych kulturach rdzennych Amerykanów. Są to plemiona Navajo, Hopi i Pueblo. Plemiona Pueblo mają nawet taniec dyni wśród swoich plemiennych tradycji tanecznych.
Niektóre plemiona meksykańskie uważają, że pestki dyni dają wyjątkową energię i wytrzymałość ludziom. Dynia, będąca kwintesencją symbolu jesieni, występuje na sześciu kontynentach na całym świecie – ale jej prawdziwym domem jest właśnie Meksyk. Oryginalne meksykańskie dynie były małe, twarde i gorzkie, ale ich trwała zewnętrzna strona była idealna do przetrwania surowej pogody i mniej obfitych zbiorów, co uczyniło je integralną częścią starożytnej meksykańskiej diety. Dynia jest jednym z najważniejszych składników potraw kuchni meksykańskiej, gdyż gotuje się ją od ponad tysięcy lat. Calabaza en tacha to danie popularne podczas obchodów Dnia Zmarłych. Do garnka wrzuca się dynię i nierafinowany cukier trzcinowy, który jest redukowany do syropu; im ciemniejszy kolor, tym głębszy smak. Następnie dodaje się guawę i laski cynamonu i pozostawia na wolnym ogniu przez godzinę, aby przyprawiony syrop mógł powoli wsiąkać w miąższ dyni. Na targach Ameryki Południowej sprzedaje się calabazę, która może być bulwiasta i beżowa, okrągła, w zielone paski lub pełna guzków i żółta z zakrzywionymi szyjami.
SMAQUCH
Gulasz z dyni
Składniki:
- 200g dyni,
- 300ml wody,
- 2 papryki czerwone,
- 10 pieczarek,
- 2 cebule ,
- ½ szklanki ciecierzycy ugotowanej lub z puszki,
- 1 łyżeczka curry,
- 2 ząbki czosnku,
- 2-3 łyżeczki przecieru pomidorowego,
- natka pietruszki,
- oregano, bazylia, rozmaryn (suszone),
- oliwa z oliwek,
- sól, pieprz,
- kminek mielony
Przygotowanie:
- Dynię pokrój w kostkę około 2 cm, pieczarki na połówki, a cebulę oraz paprykę w grube paski.
- Na rozgrzanej oliwie przesmaż cebulę i czosnek.
- Następnie dodaj pieczarki, paprykę, dynię oraz ciecierzycę i wszystko razem smaż chwilę.
- Dodaj wodę oraz przecier pomidorowy, zioła i curry.
- Całość doprowadź do wrzenia, zmniejsz ogień i gotuj jeszcze 10 minut.
- Dopraw, a pod koniec dodaj posiekaną natkę.
- Gotowe danie podawaj samodzielnie lub z chlebem/tostami.
Comments (0)