Dzień Bezpiecznego Kierowcy
Dzień Bezpiecznego Kierowcy
Święto to obchodzone jest co roku 25 lipca. Wybór daty nie jest przypadkowy, ponieważ na ten dzień przypadają imieniny Krzysztofa, a jak zapewne wielu
z nas kierowców wie św. Krzysztof jest naszym patronem.
Św. Krzysztof urodził się prawdopodobnie w Licji (w Azji Mniejszej) i był męczennikiem, świętym Kościoła katolickiego i prawosławnego oraz jednym z Czternastu Świętych Wspomożycieli.
Jest świętym znanym głównie z legend, choć badania historyczne dowodzą, że poniósł męczeńską śmierć za panowania Trajana Decjusza, ok. 250 roku.
Według świeckich podań ludowych był olbrzymem: miał cztery metry wzrostu i niezwykłą siłę, dzięki której przenosił pielgrzymów przez rzekę. Na popularnych wizerunkach przedstawiany jest z Dzieciątkiem Jezus na barkach.
Kult św. Krzysztofa rozwinął się pod koniec V wieku, a on sam oprócz tego, że jest opiekunem kierowców jest także patronem mostów, miast położonych nad rzekami, przewoźników, flisaków, biegaczy i żeglarzy, podróżników i pielgrzymów, jest również patronem dobrej śmierci – szczególnie na Wschodzie.
Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim jak już wspomnieliśmy obchodzone jest 25 lipca i wtedy także w wielu parafiach poświęca się pojazdy (autosacrum).
W 2006 roku w krajowym Duszpasterstwie Kierowców zrodził się więc pomysł obchodzenia tego dnia jako Dnia Bezpiecznego Kierowcy. Ale nie tylko duszpasterstwo jest „odpowiedzialne” za to nietypowe święto. Do współpracy dołączyła także Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wraz z kierowcą rajdowym – Krzysztofem Hołowczycem, założycielem fundacji „Kierowca Bezpieczny” także patronującym tej idei. Natomiast tydzień, w którym przypada święto, obchodzony jest w Kościele katolickim jako Tydzień św. Krzysztofa we współpracy z „MIVA Polska” (agendą „Komisji ds. Misji” Konferencji Episkopatu Polski).
Jak pisze samo duszpasterstwo ideą święta jest zwrócenie uwagi kierowców na ich zachowanie za kierownicą. Księża apelują więc o rozważną i bezpieczną jazdę, o ostrożność i życzliwość na drodze:
„Bezpieczeństwo na naszych drogach to jeden z najważniejszych problemów trapiących nasze społeczeństwo. Tysiące zabitych, dziesiątki tysięcy rannych to bezmiar ludzkich tragedii, któremu trzeba zapobiegać. Apeluję i proszę, aby w tym dniu każdy kierowca zrobił wszystko, by z jego powodu nie doszło do żadnego zagrożenia na drodze oraz okazywał szczególną życzliwość i szacunek dla innych użytkowników dróg”.
W Kościele katolickim 3 niedziela wielkanocna to Niedziela Modlitw za Kierowców. Z kolei Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2007 roku ustanowiło pierwszy Światowy Dzień Bezpieczeństwa na Drodze, a na 3 niedzielę listopada proklamowano Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.
Tak więc w tym i nie tylko tym dniu życzymy wszystkim kierowcom bezpiecznej podróży i szczęśliwych powrotów ze wszystkich wyjazdów. I nie zapominajmy, że na drodze nie jesteśmy sami.
IB