Dzień oczu o różnych kolorach
Dzień oczu o różnych kolorach
„Oczy zielone to życie szalone,
oczy niebieskie – życie królewskie,
piwne – dziwne,
czarne – marne,
szare to życie w miarę,
brązowe to życie kolorowe”.
Zielone, szare, brązowe…. skąd wziął się nasz kolor oczu? Z okazji dnia oczu o różnych kolorach, czyli jak powiedzieliby lekarze święta heterochromii kilka faktów na temat koloru naszych oczu.
Oczywiście na kolor oczu ma największy wpływ genetyka.
Ponad 50% populacji to brązowoocy. Generalnie, im dalej na południe, tym łatwiej spotkać osobę z brązowymi oczami. W Afryce występuje praktycznie tylko ten kolor tęczówki. Kolor niebieski, który nam Słowianom wydaje się najpopularniejszy (choć to w Estonii aż 98% osób ma niebieskie oczy) jest w rzeczywistości dość rzadki, gdyż występuje u około 8% populacji. Oczy piwne, zwane również orzechowymi to połączenie brązowych i zielonych oczu – występują u 5-8% populacji. Kolor zielony, który jest dość popularny w północnej i centralnej Europie, jest w skali całego świata niezwykle rzadki. Ma go zaledwie 1-2% populacji (choć występuje aż u 89% kobiet w Islandii). Co ciekawe istnieje korelacja pomiędzy rudymi włosami i zielonymi oczami – ruda osoba prawie zawsze będzie mieć oczy zielonego koloru. Kolor ten jest również odrobinę częstszy u kobiet niż u mężczyzn. W uproszczeniu 2 główne i kilka pomniejszych genów są odpowiedzialne za kolor. A że naturą genów jest ich mutowanie to może dojść do wspomnianej heterochromii polegającej na różnobarwności tęczówek. Może ona być całkowita – każde oko ma inny kolor, wycinkowa – jakaś część tęczówki jednego bądź obu oczu ma inny kolor, bądź centralna – kolor zmienia się promieniście od źrenicy w kierunku brzegu tęczówki. Poza tym dość trudno ustalić zaraz po urodzeniu dziecka jaki ostatecznie będzie ono miało kolor oczu, ponieważ proces ten następuje pomiędzy 3 a 6 miesiącem życia maluszka. Zatem nasze oczy mogą zmieniać kolor. Wpływ na to, jaki będziemy mieć kolor oczu ma oczywiście genetyka i kolor oczu naszych przodków.
Badania nad niebieskim kolorem oczu wykazały, że najprawdopodobniej jest on mutacją, która pojawiła się zaledwie 10000 lat temu. Wydaje się zatem możliwe, że wszyscy ludzie na ziemi, którzy mają niebieskie oczy pochodzą od jednego wspólnego przodka. Co ciekawe poza człowiekiem tylko lemur niebieskooki ma naturalnie ten kolor oczu. Niebieskie oczy u psów i kotów są wynikiem mutacji genów, które mogą powodować też głuchotę. Odcienie oczu brązowych zmieniają swoją nazwę w zależności od kraju w jakim się urodziliśmy. I tak u nas jasnobrązowe oczy nazywane są piwnymi, w krajach Ameryki Południowej, gdzie produkuje się i pije dużo kawy, można mieć oczy „kawowe”. W Ameryce Północnej funkcjonuje z kolei kolor orzechowy „Hazelnut” lub oczy koloru Whisky. Z innych ciekawych nazw można wymienić oczy miodowe czy ametystowe.
Oczywiście za najbardziej atrakcyjny uważany jest kolor zielony, za nim jest jasnoniebieski, potem orzechowy, ciemnoniebieski, szary i miodowy (piwny).
Szwedzcy naukowcy po przebadaniu osobowości 500 osób skorelowali je z kolorem oczu i doszli do wniosku, że są one ze sobą powiązane:
Osoby o oczach brązowych i czarnych są to jednostki silne, wierne i uczciwe; osoby którym wszyscy ufają, dlatego też dobrze sprawdzają się w rolach przywódców. Osoby o ciemnych oczach szybciej przetwarzają informacje i lepiej radzą sobie w zadaniach wymagających wykorzystania zdolności motorycznych, stąd dobrze radzą sobie w sporcie.
Osoby o oczach niebieskich są osobami bardzo sympatycznymi, miłymi i uprzejmymi, które chętnie wyruszają na pomoc innym. Mogą odznaczać się szczególnie silną psychiką. Osoby o niebieskich oczach lepiej radzą sobie z zadaniami wymagającymi analiz, opracowywania szczegółowych strategii działania oraz wykorzystujących umiejętności dobrego planowania i przewidywania.
Osoby o oczach zielonych są uważane za jednostki wybitne i bardzo inteligentne. Są zwykle spokojne, aczkolwiek mają w sobie dużo energii i odznaczają się dużą kreatywnością. Nie straszna dla nich terminowość i presja czasu. Pomimo tego, że są zwykle poukładani, to stać ich na odrobinę szaleństwa i ekstrawagancji.
Osoby o oczach szarych są odważne w życiu zawodowym, jednak mają problemy z odwagą w życiu prywatnym. Mają silną osobowość, ale wrażliwą duszę, są ambitni i umiejący sobie poradzić w każdej sytuacji. Mają bardzo rozwiniętą wyobraźnię i twórcze myślenie, choć często są samotnikami, izolują się od innych.
Osoby o oczach piwnych są towarzyscy, lubią adrenalinę, dobrą zabawę i wszelkie rozrywki. Są jednak wierni i stali uczuciowo. Można im zaufać i powierzyć tajemnice. Należą do osób spontanicznych, otwartych i przyjaznych dla otoczenia. Lubią być niezależne i czasami szybko się denerwują i wybuchają.
POPELINA