Dzień Ojca
Dzień Ojca
Jak wiele innych tego typu świąt jest ono wyrazem szacunku dla naszych rodziców (inne święta to Dzień Matki, Dzień Babci, Dzień Dziadka), a konkretnie dla naszych ojców. Życzenia i wyrazy wdzięczności składamy naszym tatom w Polsce 23 czerwca już od ponad 50 lat, czyli od 1965 roku.
Obchody Dnia Ojca zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych i były one wynikiem decyzji iście marketingowej. Otóż, ponieważ Dzień Matki okazał się wielkim sukcesem postanowiono iść za ciosem i ustanowić święta dla pozostałych członków rodziny i tak zadedykowano jeden dzień w roku ojcom. Poza tym uznano, że każdy członek rodziny (powstały jeszcze święta siostry, brata, rodzeństwa) zasługuje na swoje święto, więc 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton za sprawą Sonory Smart Dodd, córki weterana wojny secesyjnej Williama Dodda zaczęto celebrację. A wszystko zaczęło się 3 lata wcześniej, kiedy panna Dodd dowiedziawszy się o ustanowieniu Dnia Matki wpadła na pomysł, aby uhonorować jej wspaniałego ojca, który po śmierci żony samotnie wychowywał 6 dzieci. Oczywiście ideą tego szczególnego dnia stało się uczczenie pamięci, trudu opieki nad rodziną oraz zasług wszystkich ojców z najbliższej okolicy, nie tylko Williama Dodda. I tak z wydarzenia lokalnego, w wyniku długoletnich zabiegów w 1972 roku prezydent Nixon ustanowił je oficjalnym świętem.
W Polsce święto to jak do tej pory nie osiągnęło jeszcze takiej popularności jak Dzień Matki, choć z roku na rok celebracje naszych tatusiów stają się coraz popularniejsze w przedszkolach i szkołach.
W tym dniu dzieci składają życzenia oraz wręczają laurki swoim tatusiom. W tradycji katolickiej już od zamierzchłych czasów średniowiecznych dniem poświęconym ojcom jest 19 marca, czyli dzień św. Józefa. I pomimo, że źródła Dnia Ojca są świętem religijnym dziś tradycja ta uległa sekularyzacji. Jedyną pamiątką tych początków jest współczesna celebracja duchowych ojców np. księży pracujących w danej parafii.
Dzień Ojca to także święto, które ma ruchome daty i tak we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii obchodzi się je 19 marca, na Litwie w pierwszą niedzielę czerwca, a w Austrii w drugą. W Niemczech Dzień Ojca przypada na 39 dzień po Niedzieli Wielkanocnej i nazywany jest Dniem Mężczyzn i jest celebrowany zgoła inaczej niż w innych krajach na świecie. Grupy mężczyzn wędrują pchając wózek wypełniony winem lub piwem i szynką, przy którym potem celebruje się święto (jest to jedno wielkie pijaństwo). Tradycja ta wywodzi się z kolei z procesji farmerów z XVIII wieku, kiedy to na rynku miejskim, siedzący w drewnianym wózku ojciec, który mógł poszczycić się największą ilością dzieci dostawał kawał szynki. W krajach skandynawskich druga niedziela listopada poświęcona jest tatusiom. W Danii ojcowie świętują 5 czerwca, a w Turcji w 3 niedzielę czerwca. W Korei nie ma oficjalnego Dnia Ojca. Tam 8 maja celebruje się Dzień Rodziców. W Ameryce ojców honorujemy w trzecią niedzielę czerwca.
IB