Dzień Pulaskiego w Muzeum Polskim w Ameryce
Dzień Pulaskiego w Muzeum Polskim w Ameryce
Po raz kolejny w Muzeum Polskim w Ameryce odbyły się stanowe celebracje Dnia Pułaskiego. Zebranych gości powitali Richard Owsiany z ramienia Muzeum Polskiego w Ameryce i James Robaczewski z PRCUA, którzy prowadzili imprezę. Wprowadzenia flag dokonali ułani z 12 Pułku Ułanów Podolskich, a hymny odśpiewała Mirosława Sojka-Topór.
W pierwszej części głos zabrali: Richard Owsiany, Michael Frerichs – Illinois State Treasurer, Richard Durbin – State of Illinois US Senator, dr Paweł Zyzak – Konsul Generalny RP w Chicago. W swoich przemówieniach przypomnieli historię związaną z ustanowieniem Dnia Pułaskiego, która jest ściśle związana z Muzeum Polskim oraz amerykańską Polonią. Wspominali o niezłomnym duchu polonijnych bohaterów walczących za wolność dwóch narodów. Przypominali także o emigranckich korzeniach wielu mieszkańców Illinois, a konsul generalny przywołał także postać Tadeusza Kościuszki, gdyż w tym roku celebrujemy rocznicę powstania kościuszkowskiego, a Kościuszko, tak jak Pułaski, jest bohaterem polskim i amerykańskim.
Po tych przemówieniach w programie artystycznym wystąpili tancerze Wesołego Ludu Polish Folk Dance Company of PRCUA, którzy zaprezentowali tańce regionu rzeszowskiego.
Kolejny blok wystąpień otworzył Brandon Johnson, burmistrz Chicago. Wspominał on o zasługach generała jako ojca amerykańskiej kawalerii, a także o ogromnej roli Polonii w Chicago oraz osobach polskiego pochodzenia pracujących dla naszego miasta. Po nim przemawiali Frank Spula – prezes PNA, Mike Quigley z 5th Congressional District of IL US Representative i Jan Schakowsky – reprezentująca 9th Congressional District of Illinois. Mówili oni min. o dumie, jaką napawa Polonię działalność generała Pułaskiego, a także o tym, że Polacy jak nikt inni rozumieją, co kryją słowa wolność i niepodległość oraz o wolności i demokracji, o które powinniśmy dbać szczególnie dziś.
Przerywnikiem dla przemówień był tym razem materiał filmowy – montaż z przeszłych celebracji Dnia Pułaskiego. Po projekcji wystąpili Susana Mendoza State of Illinois Comptroller i Aurelia Puciński, IL First District Appellate Court Justice, które zwróciły uwagę na ważne wydarzenia z historii Polski związane z walką o niepodległość. Padły słowa: Wolność nie jest nam dana za darmo. A o tym, że wolność trzeba sobie wywalczyć Polacy wiedzą najlepiej.
Po raz kolejny wystąpiła Mirosława Sojka-Topór, która zaśpiewała 2 kompozycje Wacława Geigera. Dominic Pacyga z Columbia College Chicago Emeritus Professor of History obrazował swoje przemówienia slajdami przedstawiającymi pomniki i monumenty upamiętniające Kościuszkę i Pułaskiego. Wspominał także o polskiej emigracji za chlebem, z której wywodzi się najliczniejsza grupa dzisiejszych Polonusów. Swoje wystąpienie zakończył zdaniem najtrafniej opisującym Polonię – “Dwie Ojczyzny, Jedno Serce oddane Wolności”. Zaprezentowano również film na temat pamiątek po Pułaskim.
W ostatnim panelu przemówienia wygłosili: Konsul Generalny Ukrainy Serhiy Koledov i Maria Pappas z Cook County Treasurer. Pappas, wielka przyjaciółka Polonii, przywołała nazwiska Polonusów, którzy odnieśli sukces w Ameryce, którzy budowali i budują potęgę swojej drugiej ojczyzny.
Obchody Dnia Pułaskiego były także okazją do podziękowań dla sponsorów. W imieniu głównego sponsora PSFCU zabrał głos Bohdan Chmielewski. Mowę wygłosiła także Beata Mikita, PNC Bank Regional Manager Chicago Northwest Suburbs Senior Vice President oraz przewodniczący Hubert Cioromski z Copernicus Foundation.
Na koniec zespół Wesoły Lud zaprezentował tańce regionu krakowskiego. Przy dźwiękach utworu “Polskie drogi” Andrzeja Kurylewicza w wykonaniu Kamila Bundyra delegacja złożyła kwiaty pod obrazem Pułaskiego, a ksiądz Andrzej Totzke SChr z kościoła świętej Trójcy, kapelan Polskiego Muzeum udzielił zebranym błogosławieństwa. Uroczystość zamknęło God Bless America w wykonaniu Mirosławy Sojki-Topór.
Comments (0)