Dzień Ziemi
Dzień Ziemi
Światowy lub Międzynarodowy Dzień Ziemi to coroczne wiosenne akcje mające na celu promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie.
Organizatorzy chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem naszej planety.
Korzenie Dnia Ziemi związane są z przesileniem letnim, a więc momentem równonocy wiosennej na półkuli północnej i w dniu równonocy jesiennej na półkuli południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo co noc, a równonoc już w rolniczych kulturach starożytnych wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Współcześnie jest to dzień równowagi, którego ideą jest odrzucenie wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii, czyli przynależności etnicznej i wyznawanej wiary, których jednoczy wspólny cel – dobro naszej „zielonej planety”.
Jako pierwszy z ideą obchodów Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 roku, a pierwszy Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 roku przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto.
W 1971 roku ideę poparł Sekretarz Generalny ONZ U Thant i w momencie, kiedy Słońce przechodzi w Gwiazdozbiór Barana, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozbrzmiewa Dzwon Pokoju (20 lub 21 marca). Niezależnie od tego od 2009 roku dzień 22 kwietnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. W Polsce tematem tegorocznych obchodów jest ochrona różnorodności biologicznej. Bioróżnorodność to zmienność żywych organizmów wszystkich środowisk występujących na Ziemi, obejmuje zróżnicowanie wewnątrzgatunkowe, między gatunkami i zróżnicowanie ekosystemów oraz w istotny sposób kształtuje dobrobyt człowieka.
Oczywiście dziś, dzięki mediom socjalnym jest o wiele łatwiej koordynować nawet akcje międzynarodowe.
W tym dniu organizowane jest tzw. wielkie sprzątanie Ziemi, sadzone są nowe drzewka, w szkołach dzieci uczą się o zagrożeniach środowiska naturalnego i niebezpiecznych dla naszej planety zjawiskach jak efekt cieplarniany. Wszelkiego rodzaju organizacje i ugrupowania przygotowują akcje protestacyjne, marsze oraz happeningi. Z kolei wielkie korporacje starają się wdrażać wszelkie ulepszenia minimalizujące emisję zanieczyszczeń.
Nawet małe lokalne organizacje w tym dniu zapraszają na wykłady i odczyty zachęcające do segregacji odpadów czy prowadzenia ekologicznego gospodarstwa domowego. Dzień Ziemi to szczytna i potrzebna idea, gdyż działania człowieka oraz przemysłu wymyślonego przez człowieka powodują, że nasza zdrowa przestrzeń życiowa jest coraz bardziej ograniczona, a młodsze pokolenia mają coraz wątlejsze zdrowie.