Dziś decyzja, jutro sukces – polonijne szkoły zapraszają uczniów
Dziś decyzja, jutro sukces – polonijne szkoły zapraszają uczniów
W aglomeracji chicagowskiej działa blisko 50 szkół, które zapraszają do zapisów.
Dla rodziców, którzy włączyli się w edukację swoich dzieci i zapisywali je do polskich szkół, powód był prosty. Ważny był język kraju, z którego pochodzą, bo mają świadomość, że „Naród żyje, dopóki język jego żyje” i byli dumni ze swoich dzieci, które porozumiewają się z rodziną w Polsce. Teraz, kiedy uczniami jest drugie lub trzecie pokolenie, drugi język stał się czymś ważniejszym, ale decyzja zapisu do szkoły, na którą nigdy nie jest za późno należy do rodziców. To rodzic zapisuje dziecko do polskiej szkoły mimo jego sprzeciwu, które w konsekwencji za kilka lat mu podziękuje. I tu mogę przytoczyć wzruszające wydarzenie, które przeżyłam.
Uczniowie polskich szkół wyjechali na obóz wakacyjny do Polski, niektórzy z nich po raz pierwszy. Zachwycili się pięknem krajobrazów, pięknem polskiej architektury i bogactwem zabytków. Mieli też okazję spotkać się z Polonią innych krajów – z Hiszpanii, Niemiec, Brazylii, Litwy, poznali nowych kolegów a nawet się zaprzyjaźnili. Wyjazd do Polski dostarczył im wielu niezapomnianych przeżyć i doznań. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych uczestnicy obozu zostali zaproszeni do radia, a później do telewizji Polvision. Niektórzy przyjechali z rodzicami, którzy czekali w poczekalni. Po skończonej audycji, kiedy już obozowicze podzielili się wrażeniami z widzami, Piotr, uczeń 8 klasy, podszedł do swojej matki i powiedział „Mamo dziękuję ci, że zmuszałaś mnie do nauki polskiego”. Matka się rozpłakała, a wzruszenie udzieliło się innym.
To jest przykład, że czas na satysfakcje i refleksje ze znajomości drugiego języka przychodzi dopiero w momencie, kiedy osiąga się wymierne korzyści. Nie znam ludzi, którzy żałują lub wstydzą się znajomości drugiego języka. Znam natomiast wielu, którzy żałują, że go nie znają. Kiedy rozmawia się z ludźmi w ich własnym języku, pogłębia się relacje i wzajemne zrozumienie. Unika się też nieporozumień i niedomówień.
Im wcześniej rodzic zapisze dziecko do polskiej szkoły, tym łatwiej i szybciej nauczy się języka, wcześniej zaczyna czytać i osiąga wyższe wyniki w nauce z innych przedmiotów. Dla wielu z nas język polski „nadany jest z góry”, gdyż używany go w domu, dlatego jest łatwiejszy do poznania.
Często zadajemy sobie pytanie, co daje nam wysiłek włożony, co dziecko zyskuje ucząc się języka w polskiej szkole? Jak się okazuje dużo. Nauka drugiego języka pozwala nam rozwijać się przez całe życie dla dobrego samopoczucia, dla samego siebie. Daje możliwość mówienia, śpiewania piosenek czy oglądania filmów w oryginale. Daje nam satysfakcje, pewność siebie, tolerancje na innych, ułatwia życie towarzyskie, ale też umożliwia podjęcie studiów zagranicznych czy zwiększa szanse zawodowe w korporacjach krajowych i międzynarodowych. Pozwala cieszyć się autorytetem.
Dzieci mogą nauczyć się języka nawet bez akcentu, bo to świetna zabawa odkrywania lub porównywania nowych słów. Uczą się nie tylko języka polskiego, ale geografii i historii Polski. Poznają polską kulturę, zwyczaje i tradycje, poznają też polskie piosenki, pieśni i kolędy. W wielu szkołach w program zajęć włączona jest religia oraz przygotowanie do Sakramentów św. Młodzież kończąca polską szkołę przygotowana jest do państwowego egzaminu z języka polskiego jako obcego – Egzaminu Certyfikatowego i Seal of Biliteracy, uzyskując tym samym pieczęć dwujęzyczności na świadectwie high school.
Dzisiaj nauka języka polskiego w polskiej szkole nie jest nudna, dzięki ciekawym, różnorodnym nowoczesnym metodom i świetnie przygotowanym nauczycielom. Dla polonijnego nauczyciela nauczanie stało się pasją. Spędzają wiele godzin w poszukiwaniu nowości metodycznych, aby lekcje były atrakcyjne i różnorodne.
I nieważne jest, jak wygląda ich życie, ważne jest, jak zmienia się życie innych.
Renata Rudnicki
Dyrektor Polskiej Parafialnej Szkoły im. J. Słowackiego w Wheeling
Wakacje dobiegają końca. POLSKIE SZKOŁY zapraszają dzieci i młodzież, gdzie czeka ich wspaniała przygoda z językiem polskim.
Comments (0)