Zapadliska, leje, dziury w ziemi
Zapadliska, leje, dziury w ziemi
Coraz częściej słyszymy o tym, że w jakimś miejscu nagle zapadła się ziemia i pochłonęła samochody, domy, a nawet doprowadziła do śmierci ludzi.
Skąd biorą się leje i jak dochodzi do ich powstania – dziś postaramy się znaleźć odpowiedź na te pytania.
Zapadliska czy leje to zjawiska geologiczne. Tworzą się zazwyczaj w wyniku erozji lub odpływów wody. Rozmiar ich jest różny, od kilku aż po kilkanaście stóp.
Najczęściej pojawiają się na terenach krasowych i powstają nagle, bez żadnego ostrzeżenia.
Zapada się skała, spod której woda rozpuściła i wypłukała podziemną warstwę skał, najczęściej zbudowaną z wapnia i kredy. Kiedy skały zostają rozpuszczone, w ich miejscu powstaje pusta przestrzeń i w wyniku tego może nastąpić zapadnięcie się ziemi. Niestety, tego zjawiska nie jesteśmy w stanie przewidzieć.
A oto kilka lejów, o których słyszał cały świat:
Lej na Florydzie
W 2013 roku w okolicach Tampy zginął 37-letni Jeff Bush, który dosłownie zapadł się wraz ze swoją sypialnią pod ziemię. Pod jego domem utworzył się lej krasowy o średnicy 9 metrów i 18 metrów głębokości.
Lej w Gwatemalii
23 lutego 2007 roku w stolicy Gwatemalii pojawiła się nagle dziura, która pochłonęła kilka domów i życie trzech osób. Lej miał głębokość 150 metrów i średnicę ok. 20 metrów.
Blue Hole
Słynna Błękitna Dziura, która powstała na rafie koralowej w Morzu Karaibskim również jest „produktem” leja krasowego. Jej głębokość to 140 m, a średnica 300 m. Dziura w całości jest zalana przez wodę. Jest niesamowitym wyzwaniem dla nurków przybywających do Belize z całego świata.
Lej w Niemczech
W miejscowości Schmalkalden 1 listopada 2010 roku nagle na ulicy oddzielającej domy powstała ogromna dziura, która pochłonęła samochód. Dziura miała wielkość 30×40 metrów i głębokość 20 metrów.
Lej w USA
W La Jolla w Kalifornii nagle 3 października 2007 roku pojawiło się osuwisko o szerokości 61×74 metry. Na szczęście nikt nie zginął, ale kilka domów uległo zniszczeniu.
Lej w Gwatemalii
Po raz kolejny w jednym z domów w stolicy Gwatemalii powstał Idealnie okrągły lej 19 lipca 2011 roku. Dziura powstała w nocy i towarzyszył jej bardzo głośny dźwięk.
Dziury w Wenezueli
W 1961 roku pilot Harry Gibson zauważył dwa leje znajdujące się na płaskowyżu porośniętym lasami wenezuelskimi. Sima Humboldt i Sima Martel, bo o nich mowa są ogromne. Sima Humboldt liczy 350 metrów średnicy, a jego głębokość sięga 500 metrów. Ale nie tylko te dwa leje znajdują się w tym miejscu, w ich otoczeniu są jeszcze mniejsze zapadliska.
Lej w Rosji
25 października 2010 roku w pobliżu stacji kolejowej w Bereznikach nagle zapadła się ziemia i powstał lej o głębokości 20 metrów, w który wpadł wagon towarowy.
Ruda