Dziwne objawy…
Dziwne objawy…
Na co dzień spotykamy się z różnymi zachowaniami naszego ciała. Czasami nasze odruchy budzą w nas trwogę, ale czy jest się czym przejmować.
Oto kilka wyjaśnień.
Zawroty głowy przy nagłym poruszeniu się
Mogą być objawem odwodnienia lub niedociśnienia ortostatycznego, które pojawia się, gdy nagle krew spływa od głowy w nogi. Co w tej sytuacji robić? Pij dużo płynów i staraj się wstawać powoli. Jeśli podnosząc się nagle zobaczysz wirujące gwiazdki, chwyć się stołu lub krzesła, lub usiądź.
Dziwny zapach moczu
Zmiana koloru lub zapachu moczu może być efektem tego, co jesz lub jakie lekarstwa zażywasz. Jeśli zmianie w moczu towarzyszy ból brzucha lub częste oddawanie moczu skontaktuj się z lekarzem.
Bolesny obrzęk pod pachą
Może to być wynik zatkanego pęcherzyka w wyniku np. golenia włosów pod pachami lub może to być obrzęk wezłów chłonnych np. z powodu infekcji. Spróbuj umieścić na obrzęku ciepły okład kilka razy dziennie i zobaczyć, czy zniknie w ciągu tygodnia. Jeśli będzie się utrzymywał lub pojawi się nam nim dodatkowe zaczerwienie – skontaktuj się z lekarzem.
Pocenie rąk
Spocone dłonie przytrafiają się każdemu. Jest to normalna reakcja na stres lub tremę. Spróbuj się zrelaksować, oddychać głęboko, medytuj – to może pomóc. Jeśli twoje ręce są często spocone, udaj się do lekarza. Możesz cierpieć na nadmierną potliwość.
Skurcze stopy w nocy
Jest to wynik zaburzenia równowagi elektrolitowej (z udzialem potasu, magnezu lub wapnia) lub niewielkiego odwodnienia. Spróbuj wstać i chodzić, a następnie masować mięśnie, aby pomóc im się zrelaksować. Jeśli skurcze pojawiają się dość często, udaj się do lekarza. Może to być objaw skrzepów we krwi.
Dzwonienie w uszach
Szumy uszne i brzęczenie spowodowane często są częściową utratą słuchu. Mogą temu być winne leki, w tym aspiryna i niektóre antybiotyki, alergia oraz gromadzenie się woskowiny. Na szum w uszach nie ma lekarstwa. Jeśli dzwoni ci tylko w jednym uchu lub towarzyszą temu zawroty głowy, zaburzenia równowagi lub osłabienie skontaktuj się z lekarzem. Może to być objaw nowotworu nerwu akustycznego.
Przeskakiwanie szczęki
Najwidoczniej twój staw niepoprawnie funkcjonuje i nie wraca na swoje miesce, jak powinien to robić. Aby ten problem rozwiązać, trzeba poddać się korekcie lekarskiej. Jeśli przeskakiwaniu towarzyszy ból, bóle głowy lub blokowanie żuchwy, może to sygnalizować uszkodzienie stawu.
Kichanie
Kichanie to odruch ochronny. Nos chce się pozbyć, tego co go podrażnia. Będziesz tak długo kichać, aż nos się oczyści. Jeśli kichanie nasila się, może być objawem alergii.
Grzybica ust, języka lub dziąseł
Jest to rodzaj reakcji alergicznej. Jeśli swędzenie jest łagodne i tylko w ustach, może to sugerować zespół alergii jamy ustnej. Może to być także alergia pokarmowa, najczęściej występująca po spożyciu ryb, skorupiaków, soi, jajek, pszenicy, orzechów i mleka. Może wystąpić wysypka, mrowienie lub obrzek. Jeśli wystąpią problemy z oddychaniem, idż na pogotowie.
Drganie powieki
Stres, zmęczenie lub nadmiar kofeiny w organizmie są podstawą tego problemu. Zamknij oczy i weź kilka głębokich oddechów, relaksując się. Skurcz powinien ustąpić w ciągu kilku minut. Jeśli skurcze występują regularnie lub towarzyszy im ból idź do lekarza.
Pelagia