Etykieta stołu
Etykieta stołu
Nie dla wszystkich etykieta posiłków jest ważna, jednak jak mówi stare przysłowie „jeżeli jesteś w Rzymie, zachowuj się jak Rzymianin”. Stosując się do poniższych rad, pewnie nie zostaniesz uznany za rodowitego mieszkańca, ale przynajmniej nie wystawisz się na pośmiewisko lub nie zostaniesz uznany za gbura.
Japonia
Nie baw się pałeczkami, a jeżeli masz problemy z ich użyciem lepiej poproś o widelec, a nie nabijaj jedzenie na nie. Jeżeli podajesz posiłek innym nie zostawiaj w nim pałeczek, nie wbijaj ich także pionowo w potrawę, np. ryż. Pałeczki powinny być zawsze położone na małej podpórce (nie bezpośrednio na stole) i staraj się nie oblizywać ich.
Argentyna
Jeżeli polewasz wino to koniecznie trzymaj butelkę w połowie lub bliżej szyjki, nie zaś za jej koniec (takie trzymanie butelki to znak, że nie lubisz tej osoby). Nie nalewaj też wina trzymając butelkę w lewej ręce lub wykręcając rękę w odwrotnym kierunku.
Anglia
Zwłaszcza jeżeli uczestniczysz w formalnej kolacji jedzenie na widelcu podnoś na wysokość ust, siedź wyprostowany, a nie zgarbiony z nosem w talerzu. Brytyjczycy zwracają dużą uwagę na etykietę, więc nigdy nie opieraj łokci na stole podczas posiłku, nie podpieraj brody i nie chlip.
Francja
Za nieobytego towarzysko zostaniesz uznany w tym kraju, jeżeli będziesz chciał dzielić się rachunkiem. Obowiązuje zasada albo płacisz za wszystko, albo nie płacisz. Chleb nie jest podawany w koszyczkach, leży bezpośrednio na stole.
Włochy
Nie pchaj się pierwszy do jedzenia, zanim najważniejsza osoba przy stole nie zrobi tego pierwsza. Nie proś o ekstra porcję sera do spagetti lub do pizzy, chyba że zostało ci to zaoferowane. Jeżeli na kolację podano makaron, po prostu owiń wokół widelca kilka nitek makaronowych, w żadnym razie nie krój makaronu.
Portugalia
Jeżeli na stole nie ma soli i pieprzu nie proś o te dodatki. Uznawane jest to za brak wiary w talent i umiejętności kucharza, zwłaszcza jeżeli chodzi o doprawianie.
Meksyk
Pewne potrawy np. tacos nigdy nie jedz widelcem i nożem. Po prostu wyjdziesz na głupka.
Tanzania
Nietaktem jest pojawienie się na kolacji na czas. Tak, tak, punktualność to nie zaleta. Na proszony posiłek należy pojawić się 15-30 minut spóźnionym.
I nigdy nie wąchaj potraw.
Indie, Pakistan, Afryka
Nigdy nie bierz posiłku lewą ręką, ponieważ Azjaci używają ją do podcierania pup, nie do podawania pożywienia.
Tajlandia
Owszem w kraju tym używa się widelców, ale jedzenie nałożone najpierw na widelec trafia na łyżkę, a dopiero łyżka trafia do naszych ust.
Korea
Jeżeli ktoś oferuje ci np. drinka zawsze przyjmuj go obiema rękami, z resztą zasada ta dotyczy ogólnie przyjmowania czegokolwiek. Nigdy nie zaczynaj jeść przed najstarszą osobą (mężczyzną) siedzącym przy stole.
Chiny
Aby nie było to poczytane jako nietakt i brak kultury nigdy nie kieruj pałeczek w stronę kogoś, z kim rozmawiasz. Bekanie, chlipanie, siorpanie uznawane jest za komplement dla kunsztu kulinarnego gotującego.
Chile, Brazylia
W tych krajach nie je się rękami, nawet frytki nabija się na widelec.
Filipiny, Kambodża, Egipt
Nigdy nie jedz do ostatniego kęsa, jeżeli to zrobisz zostanie to uznane za afront przeciwko gospodarzowi, który dał ci za mały posiłek.
Środkowy Wschód
Jeżeli raczysz się kawką z Beduinami i masz już dość potrząśnij kubkiem. Gdy tego nie zrobisz będziesz skazany na niekończące się dolewki.
Rosja
Jeżeli Rosjanie częstują cię wódką – nie ma rady, trzeba się napić. Jeżeli odmówisz będzie to nietakt, a nawet obraza w stosunku do oferującego.
Bułgaria
Nigdy nie przychodź na proszoną kolację z żółtymi kwiatami, zwłaszcza dla gospodyni. Kolor żółty symbolizuje nienawiść.
IB