Fasolka szparagowa
Fasolka szparagowa
Fasolka szparagowa jest idealnym dodatkiem do obiadu w gorące dni. Zawiera mnóstwo witamin i minerałów i łatwo ją przyrządzić.
Fasolka szparagowa praktycznie nie zawiera tłuszczu, za to ma błonnik, białko oraz witaminy i minerały. To doskonałe źródło witaminy C, która niestety ulega rozkładowi w wysokiej temperaturze. Dlatego chcąc zminimalizować jej utratę, warto przyrządzić fasolkę szparagową gotując ją na parze przez około 5 minut. Dzięki temu zachowamy około 60–70 proc. wartości witamin i minerałów, podczas gdy gotowanie w dużej ilości wody, zachowuje ich jedynie 30–40 proc. Poza tym zawiera witaminę K, która chociaż jest odporna na wysokie temperatury rozkłada się pod wpływem zamrażania i ekspozycji na promieniowanie i zanieczyszczenia powietrza. W fasolce znajdziemy witaminę A i przeciwutleniające związki: zeaksantyna i beta karoten oraz foliany. Strąki fasoli szparagowej skrywają w sobie także składniki mineralne. W drobnych ilościach występuje w nich magnez, żelazo, mangan i wapń.
Aby zachować maksymalną liczbę składników odżywczych, w tym witamin i minerałów zawartych w zielonej fasoli szparagowej, zalecamy gotować ją na parze przez 5–7 minut. Dzięki temu warzywo utrzyma również smak, chrupkość i optymalną wilgoć, a także zielony kolor. Przechowuj umyte świeże strąki fasolki szparagowej w plastikowej torbie lub pojemniku w lodówce. W ten sposób fasolka zachowa świeżość do około siedmiu dni. Jeżeli chcesz zamrozić fasolkę, najpierw sparz ją wrzącą wodą i namaczaj przez 2–3 minuty. Pozwól fasoli całkowicie ostygnąć, a następnie przełóż ją do worków lub szczelnych pojemników i umieść w zamrażarce. Fasolka szparagowa mrożona nie powinna być przechowywana dłużej jak 6 miesięcy.
SMAQUCH
Roladki z fasolką szparagową
Składniki:
- 2 duże piersi z kurczaka,
- 20 sztuk ugotowanej żółtej lub zielonej fasolki szparagowej,
- 8 plastrów boczku wędzonego,
- sól, pieprz,
- majeranek (można dodać inne ulubione zioła),
- olej
Przygotowanie:
Piersi przekrój wzdłuż na pół, następnie każdy kotlet rozbij cienko tłuczkiem przez folię spożywczą. Każdy z nich oprósz przyprawami i ziołami. Ugotowaną fasolkę podziel na cztery porcje – każdą z nich zawiń w plastry boczku, odkrój wystające kawałki. Na każdy kotlet połóż przygotowaną roladkę z boczku i zwiń jak tradycyjne zrazy, zaczynając od boków. Powstałe roladki zepnij wykałaczką. Roladki smaż na patelni z każdej strony na złoty kolor – ok. 10 minut, dodaj troszkę wody i duś około 5 min. pod przykryciem
Comments (0)