Fusion Sushi – polskie sushi
Fusion Sushi – polskie sushi
Jak to się ma do polskiego smaku?
Fusion Sushi
Dziś o japońskim wynalazku kulinarnym, sięgającym swymi korzeniami IV wieku naszej ery, a który podbił cały świat, czyli o sushi.
Według znawców tematu nazwa nie oznacza surowej ryby, ale ryż doprawiony octem, solą, cukrem, olejem. Terminów określających rodzaje sushi lub jego składniki jest ponad 200.
Jeżeli chodzi o podstawowe składniki, z których robi się tą popularną potrawę to są to: specjalna odmiana ryżu łatwo się klejącego, ugotowanego, zaprawionego octem ryżowym, cukrem i solą oraz różnych dodatków w zależności od tego, jak jest robiona.
Do nich należą przede wszystkim wodorosty nori, owoce morza, ryby surowe, wędzone lub smażone oraz warzywa pod różną postacią, a więc świeże, marynowane, smażone w panierce. Sushi jest potrawą smaczną i zdrową, choć ze względu na zawarte w niej składniki ma bardzo krótki termin przydatności do spożycia.
Mówiąc o przygotowywaniu i jedzeniu sushi należy pamiętać o kilku rzeczach.
Otóż szef przygotowujący potrawę powinien odbyć 10-letni trening zanim sam zacznie serwować sushi.
Noże jakich używa są pochodnymi mieczów samurajskich i powinny być ostrzone każdego dnia. Etykieta spożywania sushi zakłada, że należy je jeść za pomocą pałeczek, których nigdy nie pocieramy o siebie lub brać do ręki kawałki potrawy, jednak nie powinno się ich dzielić, po prostu zjadamy każdy kawałek. Płatki marynowanego imbiru natomiast nie powinno nakładać się na sushi, je się je pomiędzy kawałkami sushi, by „oczyścić podniebienie”.
Dziś w dobie poszukiwania zdrowej żywności bardzo wiele osób dodaje do swojego jadłospisu sushi. Na świecie jest ponad 60 tysięcy restuaracji serwujących tę potrawę. Także kuchnie innych narodów starają się zaadaptować ją do własnych przyzwyczajeń smakowych, co skutkuje czasami bardzo ciekawymi zestawami składników.
Zacznijmy więc od Stanów Zjednoczonych, gdzie potrawa ta jest bardzo popularna i które wykreowały popularny do dziś w innych krajach Zachodu trend tzw. „fusion sushi”.
Pośród wielu różnych rodzajów „amerykańskiej wersji” te są najbardziej popularne:
California rolls – ryż, awokado, mięso kraba i świeży ogórek (stworzone w 1970 roku, zainicjowały „fusion sushi”);
Philadelphia rolls – ryż, łosoś, biały serek kremowy, świeży ogórek i cebula;
Caterpillar rolls – ryż, awokado, węgorz, mięso kraba i świeży ogórek;
Rainbow rolls – ryż, krab, awokado, ogórek, tuńczyk i łosoś;
Dragon rolls – ryż, ogórek, awokado, węgorz oraz kawior.
Inny popularny w Stanach zestaw to ciemny ryż, ogórek, awokado, świeża marchewka, warzywa smażone w cieście tempura, łosoś, mięso z kraba lub krewetki zasmażane w tempurze.
W Kanadzie sushi robi się ze smażonego placka ryżowego, do którego dodaje się łososia, awokado, tuńczyka lub mięso z kraba. Dodatkiem jest sos z mieszanki majonezu z ostrym wasabi.
Szkocka kuchnia nigdy nie słynęła z finezji, więc ich sushi to oczywiście narodowa potrawa czyli haggis, ryż, a wszystko zawinięte w wodorosty.
Kuchnia francuska od wieków z kolei znana jest ze swojej wykwintności i nowego spojrzenia na klasyczne składniki, dlatego też ich wersja sushi to ryż z dodatkiem wodorostów oraz foie-gras, czyli delikatnego pasztetu z wątróbek kaczek i gęsi, świeżych fig oraz orzechów podkreślających i dopełniających wyjątkowy smak składników.
Wielka Brytania zaserwuje nam sushi składające się z kurczaka lub łososia, tilapii lub tofu. Do tego oczywiście opieczony w formie talarków ryż, zielenina (sałata) z marynowanym imbirem, czipsy z dodatkiem wodorostów oraz ketchup doprawiony pastą miso.
Sushi w wersji meksykańskiej to sushi burrito. W jego skład wchodzi ryż, wodorosty, krewetki, awokado, ogórek świeży, ostra papryczka oraz cebula.
Z kolei wersja włoska to ryż, wodorosty, pastrami, cebulka, ser pleśniowy, orzeszki pinii oraz majonez z dodatkiem wasabi.
Wersji tych można by mnożyć i mnożyć. Zasada tworzenia sushi jest prosta. Wystarczy poszukać dań narodowych lub typowych składników potraw serwowanych w dowolnie wybranym państwie i na tej bazie starać się skomponować niepowtarzalne w smaku sushi.
SMAQUCH
Sushi po polsku
2 cups ryżu do sushi (glutinous white rice)
3 cups wody
½ cup octu ryżowego
1 łyżka oleju
¼ cup cukru
1 łyżeczka soli
wodorosty nori
szynka pokrojona w paseczki
marchewka pokorojona w drobne paseczki
jajka usmażone w formie placka pokrojonego w paski
świeży ogórek pokrojony w drobne paseczki
bambusowa mata do rolowania
Płucz ryż do momentu aż woda nie będzie mętna. Wsyp ryż do rondelka, zalej wodą, zagotuj, zmniejsz ogień, przykryj przykrywką i gotuj aż cała woda będzie wchłonięta, a ryż będzie ugotowanay (nie rozgotowany!). Odstaw do przestudzenia. W rondelku wymieszaj ocet, sól i cukier, podgotuj do momentu rozpuszczenia się składników, przestudź i dodaj do ryżu. Dokładnie wymieszaj, aż płyn zostanie wchłonięty przez ryż.
Na płatkach wodorostów (rozłożonych na macie do zwijania sushi) nori rozłóż równomiernie warstwę ryżu. Na jednym brzegu układaj wzdłuż paski szynki, obok paseczki marchewki i ogórka oraz paski jajka. Zacznij zawijać z pomocą maty wszystkie składniki w ściśnięty rulonik. Pokrój na kawałki. Serwuj z sosem majonezowym doprawionym ketchupem lub wasabi i posyp szczypiorkiem lub płatkami marynowanego imbiru.