Gdy wartość domu jest niższa niż pożyczka
Gdy wartość domu jest niższa niż pożyczka
Pandemia koronowirusa w sposób znaczący wpłynęła na sytuację na rynku nieruchomości.
Spora grupa właścicieli domów i mieszkań z powodu kłopotów z pracą skorzystała z możliwości zawieszenia spłaty pożyczki przez okres do 18 miesięcy. Niestety, te zaległości będzie trzeba w przyszłości spłacić, one na pewno nie będą umorzone w normalnej procedurze.
W chwili obecnej część tych osób znalazła się w sytuacji, gdzie zadłużenie łącznie z zaległościami przewyższa sumę, jaką mogą otrzymać na rękę po sprzedaży nieruchomości. A to dlatego, że w momencie sprzedaży trzeba będzie spłacić pożyczkę wraz ze wszystkimi zaległościami i podatkami oraz opłacić koszt “closingu” wraz z komisowym i opłatą za usługi adwokata.
Ta trudna sytuacja związana z powiększonym zadłużeniem spowodować mogła w wielu przypadkach, że właściciele znaleźli się, jak to jest określane, “pod wodą”, czyli po sprzedaży są na minusie.
Czy w sytuacji wyższego zadłużenia niż wartość domu można coś zrobić?
Dwa scenariusze mogą pomóc w wyjściu na tak zwaną prostą:
1. Można zacisnąć zęby i spłacać zadłużenie. Może za kilka lat wyjdzie się “na zero”.
2. Druga możliwość pojawia się w momencie, kiedy bank zaprzestanie opcji przedłużania zawieszenia spłaty i wówczas można wykorzystać metodę “short sale”, czyli sprzedaży domu przez właściciela poniżej poziomu długu i kosztów. Metoda ta zawsze jest stosowana za zgodą banku i przy CAŁKOWITYM UMORZENIU całości zadłużenia – pożyczki, sumy zaległości, podatków, kosztów closingu, komisowego i adwokata. Dzięki tej opcji właściciel wychodzi “na zero”, bez żadnych zobowiązań finansowych.
Jeśli wybór pada na opcję 2 należy postąpić zgodnie z procedurą “short sale”. Procedura i korzyści są następujące:
1. W momencie podjęcia decyzji o “short sale” przestajemy spłacać pożyczkę, podatki i ubezpieczenie.
2. Możemy mieszkać w domu ZA DARMO przez co najmniej kolejne 12 miesięcy.
3. W sytuacji “short sale” możemy sprzedać dom poniżej długu, pieniądze ze sprzedaży zostaną przekazane bankowi, a różnicę między długiem a ceną sprzedaży bank umarza właścicielowi, włącznie z miesiącami nie płacenia.
4. Bank pokrywa również wszelkie pozostałe koszty.
5. Po “closingu” właściciel wychodzi “na czysto”, bez obciążenia finansowego i bez żadnych wydatków z własnej kieszeni.
Jak wygląda sytuacja mieszkaniowa po “short sale”?
Można wynająć mieszkanie lub dom. Jeśli sytuacja finansowa na to pozwala, można starać się o zakup nowego domu. Zakup nowego domu pozwoli na rozpoczęcie spłat bez ujemnego konta.
Oczywiście każda sytuacja jest inna. Osoby zainteresowane proszę o kontakt:
Andrzej Świderski
773 350 8406
Andrzej Świderski jest Brokerem nieruchomości od 27 lat. Obecnie w Hometown Real Estate. Jest również inżynierem budowlanym, oficerem pożyczkowym w firmie LanLink Financial i certifikowanym (ADPR) specjalistą od “short sale”.
Comments (0)