Głodówka a post
Głodówka a post
Niejeden z nas chciałby schudnąć w bardzo szybkim czasie. Niektórzy są zmuszeni tego dokonać z powodu choroby, inni dla lepszej sylwetki. Wielu decyduje się na radykalne zmiany w odżywianiu takie jak głodówka nie myśląc o jej konsekwencjach.
Głodówka to nic innego jak unikanie pokarmów, można to robić chcąc schudnąć lub w celu oczyszczenia organizmu. Rozpoczęcie głodówki z dnia na dzień bez wcześniejszego przygotowania organizmu może być bardzo niebezpieczne.
Zapasy energii w organizmie gromadzone są w postaci cząsteczek zwanych glikogenem. Zapasy glikogenu wykorzystywane są jako pierwsze źródło energii, dzięki którym organizm funkcjonuje podczas snu. Jeśli po 12 godzinach nie zostanie dostarczona nowa porcja energii, dochodzi do rozpadu białek w mięśniach oraz niewielkiego spalania tkanki tłuszczowej. Następuje odtworzenie glikogenu i wytworzenie energii wystarczającej tylko na podtrzymanie życia. Głodówka zdecydowanie daje szybkie efekty jeśli chcemy zredukować tkankę tłuszczową, mięśniową jak też zmniejszyć poziom wody w organizmie. Niestety wiąże się to z wieloma konsekwencjami takimi jak stłuszczenie wątroby, powstanie kamieni żółciowych, powoduje również efekt jo-jo. Jedną z popularnych głodówek jest IF (intermittent fasting), to głodówka polegająca na spożywaniu pokarmów tylko w wyznaczonym przedziale czasowym np. między 9 rano a 7 wieczorem. Kolejnym przykładem jest dieta dra Mosleya polegająca na spożywaniu przez 5 dni w tygodniu normalnych posiłków, a przez dwa pozostałe dni spożywanie nie więcej niż 600 kcal dziennie, głównie białka i warzywa. Korzyści płynące z głodówki to przede wszystkim poprawa ciśnienia, poziomu cholesterolu, insuliny w organizmie. Oprócz tego oszczędność czasu i pieniędzy, posiłki są łatwe i szybkie w przygotowaniu. Natomiast wady wynikające ze stosowania głodówki to obniżenie tempa metabolizmu, niedobory pokarmowe jak również niska jakość spożywanego pokarmu. A w końcu po głodówce spożywane porcje są zdecydowanie większe i bardziej kaloryczne, co końcowo powoduje efekt jo-jo.
Post znany jest od wieków, stosowany jest nie tylko w celu religijnym, ale także do oczyszczenia organizmu z zalegających nadwyżek jedzenia. Zaczynając post konieczne jest przygotowanie się do niego, jak również odpowiednie „wyjście z niego”. W tym procesie organizm korzysta z innych zasobów energii (ciał ketonowych) i jest w stanie wytrzymać od 1 do 40 dni takiej kuracji. Posty są leczniczymi kuracjami oczyszczającymi, a nie odchudzającymi. Zalecana jest kontrola specjalisty podczas całego procesu. Lekarze nie zalecają stosowania postu w sytuacjach gdy przyjmuje się leki hamujące układ immunologiczny np. leki sterydowe, cystotaki (czyli leki przeciwnowotworowe), lub w pzypadku schorzeń takich jak posterydowa lub też autoagresyjna niedoczynność nadnerczy (choroba Addisona).
Barb