Grochy – magiczne jedzenie
Grochy – magiczne jedzenie
Chcesz dożyć setki? Dodaj do swojego menu grochy i fasole. Wykazano, że jedzenie fasoli pomaga zmniejszyć poziom cholesterolu, chroni zdrowie mózgu i dostarcza energię.
Oczywiście samo jedzenie fasoli nie zagwarantuje długowieczności. Należy jeszcze być aktywnym, starać się zminimalizować codzienny stres i otaczać się grupą pozytywnie nastawionych do życia osób. To dopiero jest idealny przepis na długowieczność.
Ale wrócmy go grochów i fasoli. Białko roślinne i złożone węglowodany (nie cukry proste!) oraz składniki odżywcze takie jak witaminy z grupy B, które pomagają w dostarczaniu organizmowi energii, żelaza, magnezu, potasu, cynku i innych składników to właśnie zalety jakie będą udziałem każdego, kto je grochy i fasole. Poza tym zgodnie z wynikami badań regularne ich spożywanie może pomóc w regulacji cukru we krwi i zmniejszyć ryzyko cukrzycy, w chorobach serca, problemach trawiennych, takich jak zaparcia, niektórych nowotworach przewodu pokarmowego, a także pomóc w kontroli wagi. Oczywiście ziarna te są bardzo sycące, co czyni je dobrym pokarmem przy wszelkich dietach odchudzających.
Lekarze zalecają, by grochy i fasole jeść prawie codziennie.
A badacze twierdzą, że jedzenie ich już trzy razy na tydzień wiąże się z wieloma benefitami. Jeżeli chodzi o ilość to wystarczy 1/2 szklanki świeżych, mrożonych, suszonych fasoli lub innych warzyw strączkowych takich jak soczewica. Dla przypomnienia, warzywa strączkowe to wszelkie odmiany fasoli i grochów np. fasola mungo, azuki, bób, ciecierzyca, fasola zwykła, groch piękny jaś, soczewica, soja, groszek zielony, słodkie groszek, fasola półksiężycowata, fasola jasna i ciemna itd.
A oto najlepsze sposoby na dodanie roślin strączkowych do naszej diety:
• jako składnik sałatek najlepiej smakuje ciecierzyca, fasola biała i ta w kształcie nerek
• w połączeniu z daniami z ryżem lub quinoa i bulgurem
• jako zmiksowana masa np. dodatek do tacos, burritos lub hummus
• w postaci zup, gulaszy, zwłaszcza z dziczyzną
• w potrawach z makaronami i innymi warzywami, zwłaszcza zielony groszek
• w potrawach z pomidorami, ziołami i czosnkiem
• jako składnik wegetariańskiego burgera
• jako składnik do pieczenia. Puree z czarnej fasoli należy wymieszać z łyżką wody i dodać to do ciastek, natomiast puree z białej fasoli do chleba bananowego, cukinii lub babeczek.
Sałatka stulatka
1 cup fasoli zwykłej (canellini)
1 cup fasoli czerwonej dowolnej
1 cup fasoli flageolet
1 cup pomidorów koktajlowych
1 cup żótej papryki
Sos:
3 łyżki oliwy z oliwek
2 łyżki soku z cytryny
1 ząbek czosnku
3 cebulki dymki drobno posiekanej
sól, pieprz
Sałatkę można posypać natką pietruszki.
IB