Gruszka – owoc pokusa
Gruszka – owoc pokusa
Grusza uprawiana jest prawdopodobnie od początków osadnictwa. Na pewno uprawiano ją już w starożytnej Helladzie. Grusze, które rosną w dzisiejszych sadach zostały wyhodowane poprzez wielokrotne krzyżowanie wielu gatunków europejskich i azjatyckich grusz. Miejscem ich pochodzenia jest Zakaukazie.
Gruszki to owoce, których właściwości i wartości odżywcze są doceniane od wieków. W owocach kryje się wiele witamin, m.in. A, B1, B2, B6, C i PP oraz składników mineralnych, jak potas, fosfor, wapń, magnez, sód, miedź, żelazo. Owoce zawierają też sporo kwasów organicznych i błonnika pokarmowego (pektyny), który pomaga uregulować rytm wypróżnień, normuje stężenie cholesterolu we krwi i wypełnia żołądek nasilając i przedłużając uczucie sytości po posiłku. Z tego powodu gruszki są składnikami diet odchudzających. Starożytni pili napar z gruszek przy przeziębieniach, gorączce i uporczywym kaszlu. Z kolei pieczone owoce były pomocne w dolegliwościach trawiennych, a smażone stosowano na wzmocnienie.
Współcześni naukowcy polecają gruszki na poprawę pracy mózgu i tarczycy. Gruszki jako jedne z nielicznych owoców, zawierają jod, minerał pozytywnie wpływający na funkcjonowanie tarczycy. Na tle innych owoców wyróżniają się zawartością boru, pierwiastka wspomagającego pracę szarych komórek oraz poprawiającego możliwości koncentracji. Bor zapobiega również utracie wapnia z kości, w związku z tym gruszki, ale te dojrzałe, powinny jeść osoby narażone na osteoporozę. Zawarta w ekstrakcie z gruszek glukoza sprawia, że włosy są elastyczne, dzięki czemu zapobiega się m.in. rozdwajaniu końcówek, dlatego wyciąg z tych owoców znaleźć można w składzie niejednego szamponu. Wyciąg z gruszek działa wygładzająco, kojąco i nawilżająco, poza tym wspomaga procesy odnowy komórkowej, zapobiega szkodliwemu wpływowi wolnych rodników i promieni słonecznych oraz pozwala dłużej cieszyć się młodą, piękną i zdrową skórą. Najprostsza maseczka do pielęgnacji cery tłustej to utarta gruszka wymieszana z kilkoma łyżkami miodu i oliwy z oliwek, którą nakładamy na 20 min. na oczyszczoną skórę twarzy.
Im dojrzalszy owoc, tym więcej w nim węglowodanów, dlatego warto wybierać gruszki nieco twardsze. Gruszka ma cenne wartości odżywcze i co ciekawe, to w grubej, ziarnistej skórce kryje się najwięcej cennych składników. Gruszki nie są zbyt kaloryczne i nie stanowią dużego obciążenia dla trzustki i bez obaw mogą po nie sięgać osoby chore na cukrzycę. Kobiety w ciąży powinny uzupełnić swój jadłospis o te jesienne owoce, ponieważ zawierają one potrzebny do prawidłowego rozwoju dziecka kwas foliowy. Świeże, miękkie gruszki wspierają procesy trawienne; łagodzą stany zapalne dróg moczowych i objawy kamicy nerkowej. Kompot z suszonych gruszek świetnie gasi pragnienie nawet w najbardziej upalne dni; przy tym działa przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Sok z tych owoców pomaga obniżyć wartości ciśnienia tętniczego i zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych. Z owoców gruszy przyrządza się też napary i stosuje je jako okłady, które przyspieszają gojenie ran.
Na koniec jeszcze kilka wskazówek dotyczących owoców. Najbogatsza w cenne składniki jest skórka gruszek, dlatego owoce najlepiej jeść nieobrane. Nie należy jeść przejrzałych żółtych gruszek z brązowymi plamkami, które są wywołane przez rakotwórcze mikotoksyny. Nie należy również zjadać pestek gruszek, gdyż zawierają one amigdalinę, która pod wpływem kwasów żołądkowych zamienia się w toksyczny cyjanowodór. Gruszki to jedne z niewielu owoców, które nie nadają się do zamrożenia. Ze względu na swój „kobiecy” kształt, zaliczane są do owocowych afrodyzjaków. Polane gorącą czekoladą z pewnością rozbudzą zmysły.
PIKLE GRUSZKOWE
- 5.5 funta twardych dojrzałych gruszek
- 5 cups (1,25 litra) wody
- 1 cup (250 ml) cukru
- 3/4 cup octu spirytusowego
- 1 łyżka goździków
- około 10 cm kory cynamonu
Gruszki obieramy, kroimy na pół i usuwamy gniazda nasienne. Obrane owoce wkładamy do wody zakwaszonej octem, aby nie ściemniały. Resztę składników wkładamy do garnka i gotujemy na małym ogniu przez około 15-20 minut. Następnie gruszki wkładamy do zalewy i gotujemy przez 5-10 minut na małym ogniu. Trzeba tylko uważać, żeby nie rozgotować gruszek. Wyjmujemy gruszki i układamy w słoikach. Zalewę przecedzamy i ponownie zagotowujemy. Przyprawy z zalewy rozkładamy po równo do słoików. Gruszki zalewamy gotującą się zalewą, następnie zakręcamy wyparzonymi zakrętkami i odstawiamy do góry dnem do ostygnięcia. Tak przygotowane gruszki są już dobre po kilku dniach.
CONCILIO
Comments (0)