Grypowe abc…
Grypowe abc…
Jesień w pełni, a za chwilę do naszych drzwi zapuka zima. Niestety, pory te nie sprzyjają naszemu dobremu samopoczuciu i stajemy się bardziej podatni na wszelkie choroby. Jedną z nich jest grypa, która każdego roku „dopada” średnio 3 miliony Amerykanów.
Co to jest grypa?
Grypa to choroba zakaźna wywołana przez wirusy, które przybierają coraz to nowe mutacje, przez co niełatwo z nią wygrać. Niestety, jest to choroba zakaźna, więc bardzo szybko jest przenoszona z osoby chorej na zdrową, najczęściej drogą kropelkową, czyli poprzez kichanie, kaszel, itp. Nic więc dziwnego, że lekarze zalecają osobie chorej pozostanie w domu. Grypa atakuje nagle i gwałtownie. Kładziesz się spać zdrowy, a rano nie jesteś w stanie podnieść się z łóżka. Często mylona jest z przeziębieniem.
Jakie są objawy grypy?
Grypa może rozwinąć się w ciągu kilku godzin. Najczęstsze objawy grypy to wysoka gorączka, dreszcze, suchy i męczący kaszel, katar, bóle mięśni i stawów, „łamanie w kościach”, ból głowy, osłabienie. Zdecydowanie nie powinniśmy lekceważyć grypy, gdyż nieleczona może doprowadzić do groźnych powikłań, typu zapalenie oskrzeli, płuc, zatok, niewydolności krążeniowej, a nawet może doprowadzić do śmierci.
Wiele osób zastanawia się jak odróżnić grypę od przeziębienia?
Przeziębienie ma dużo łagodniejszy przebieg niż grypa i rzadko towarzyszy mu ból mięśni, stawów czy nawet głowy. Zazwyczaj przeziębienie ma charakter bezgorączkowy, towarzyszy mu ból gardła i uciążliwy katar oraz wilgotny kaszel. Przy przeziębieniu nie jesteśmy aż tak mocno wyczerpani i osłabieni jak przy grypie, która na dobre rozkłada nas na łopatki.
Jak leczyć grypę?
Gdy rozpoznasz u siebie grypę, weź wolne w pracy – po co rozsiewać zarazki dookoła i narażać współpracowników i inne napotkane na swojej drodze osoby. Najlepiej leczenie rozpocząć od gorącej kąpieli z dodatkiem olejków eukaliptusowego, sosnowego lub jodłowego. Jeśli nie masz tych olejków w domu, możesz do kąpieli dodać napar z rozmarynu, tyminaku lub cynamonu. Jeśli czujesz się słabo, co jest całkiem normalne przy grypie, możesz kąpiel zastąpić moczeniem nóg w misce z gorącą wodą. W ten sposób rozgrzejesz całe ciało. A po kąpieli natychmiast połóż się do łóżka. Aby jeszcze bardziej rozgrzać i tak już nagrzane kąpielą ciało, wypij gorącą herbatę. Najlepsza będzie z lipy, malin lub imbiru.
Czy zamiast kąpieli i rozgrzewającej herbaty mogą zażyć aspirynę lub polopirynę?
Najnowsze badania wykazały, że nie powinno się przy grypie sięgać po leki zawierające kwas salicylowy, gdyż może on wywołać chorobę Reye’a, która jest bardzo niebezpieczna. Zarówno aspiryna, jak i polopiryna zawierają tę substancję, więc powinniśmy ich unikać.
A co z lekami przeciwbólowymi?
Faszerowanie się lekami nie wyleczy nas z grypy, może jedynie przynieść ulgę na jakiś czas. Ból głowy, stawów czy mięśni uśmierzą leki zawierające ibuprofen. Ból gardła możesz zniwelować tabletkami do ssania, a katar kropelkami. Jednakże najlepszym lekarstwem na grypę jest łóżko. Grypę należy wyleżeć.
A jakie są domowe sposoby?
Najlepszą domową metodą na grypę jest łóżko! Pamiętaj także o przyjmowaniu dużej ilości płynów – gorące herbatki z lipy czy malin z dodatkiem imbiru. Możesz też pić wodę z miodem i cytryną, gdyż witamina C znajdująca się w cytrynie jest przy bardzo potrzebna. Oczywiście inhalacje – to kolejna metoda, która przyniesie ci ulgę. Do wody dodaj kilka kropli olejku sosnowego bądź eukaliptusowego, gdyż działają one bakteriobójczo. Kaszel możesz leczyć za pomocą syropu z czosnku lub cebuli.
A co ze szczepionkami?
Niemal w każdym punkcie, który ma leki w sprzedaży można zaszczepić się przeciwko grypie. Jest to indywidualna sprawa każdego z nas. Szczepionki dostępne są bez recepty. Ze szczepionek powinny skorzystać osoby, które w szczególny sposób narażone są na kontakt z chorymi osobami, np. pracownicy służby zdrowia, handlowcy, nauczyciele, a także osoby o słabym układzie odpornościowym – dzieci, kobiety w ciąży.
Aby uniknąć zarówno grypy, jak i przeziębienia należy im zapobiegać. Jedną z metod jest krótki, bardzo gorący prysznic, zakończony szybkim, chłodnym akcentem.
Ruda