II tura wyborów samorządowych. PKW podała ostateczne wyniki
II tura wyborów samorządowych. PKW podała ostateczne wyniki
Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała wyniki ze 100 proc. obwodów głosowania w II turze wyborów samorządowych. Frekwencja wyborcza była nieco niższa niż w I turze i wyniosła 44,06 proc. W trakcie wyborów odnotowano blisko 150 wykroczeń i przestępstw, w tym co najmniej jedno z udziałem kandydatów na wójta, które zakończyło się wizytą na SOR-ze.
W poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza przekazała wyniki ze 100 proc. obwodów głosowania w II turze wyborów samorządowych. Jak czytamy na stronie frekwencja wyborcza wyniosła 44,06 proc., a dane PKW pochodziły z 11 888 na 11 888 obwodów. Dla porównania w I turze obecność wyborców została odnotowana na poziomie 51,99 proc.
W niedzielę wieczorem szef PKW Sylwester Marciniak poinformował, że wszystkie lokale wyborcze zostały zamknięte w dniu wyborów o godz. 21. Także o tej porze zakończyła się cisza wyborcza. Marciniak podziękował wyborcom, którzy \”mimo nie najlepszej aury zdecydowali się zagłosować\”.
PKW podała również, że do godz. 18 odnotowano 138 przestępstw i wykroczeń w związku z drugą turą wyborów samorządowych. Co ciekawe w jednym z incydentów, który miał miejsce w województwie podlaski brali udział kandydaci na wójta.
– W pewnej gminie pojawiła się informacja, że aktualny wójt, który również kandyduje w tych wyborach, razem ze swoim zastępcą dowożą wyborców prywatnymi samochodami do głosowania – oznajmił członek Komisji Wojciech Sych w czasie niedzielnej konferencji.
Jego rywal w wyborach sprzeciwił się temu i próbował zatrzymać samochód kierowany przez jednego z wyżej wymienionych. Jednak kierowca pojazdu nie zatrzymał auta. Potrącił kandydata i przewiózł go kilkadziesiąt metrów na masce swojego samochodu.
– Pan, który odbył tę podróż na masce został odwieziony do SOR-u. Natomiast kierującemu samochodem policja zatrzymała dokument uprawniający do kierowania pojazdami – dodał Sych.
Przypomnijmy, że podczas I tury wyborów samorządowych doszło do 579 incydentów.
Wyniki wyborów w Krakowie, Rzeszowie i Gdyni
W Gdyni w II turze wyborów Aleksandra Kosiorek pokonała Tadeusza Szemiotę. Na nową prezydent głosowało 62,49 proc. mieszkańców, a na jej kontrkandydata 37,51 proc. W Krakowie do ostatnich chwil nie było jasne kto zostanie prezydentem miasta. Ostatecznie – według danych PKW – zwyciężył poseł PO Aleksander Miszalski, który uzyskał 51,04 proc. głosów. Jego kontrkandydat, startujący z własnego komitetu, Łukasz Gibała otrzymał 48,96 proc. głosów.
W Rzeszowie urzędujący prezydent Konrad Fijołek uzyskał 54,90 proc. poparcia i tym samym ponownie został włodarzem stolicy Podkarpacia. Jego kontrkandydat Waldemar Szumny z PiS zdobył 45,10 proc. głosów. Emocji nie brakowało także we Wrocławiu, gdzie Jacek Sutryk uzyskał reelekcję na drugą kadencję otrzymując 68,29 proc. poparcia. Pokonał kandydatkę Trzeciej Drogi Izabelę Bodnar – 31,71 proc. poparcia.
W niedzielę, w drugiej turze wyborów samorządowych, wybierano wójtów, burmistrzów i prezydentów w 748 gminach i miastach. Głosowanie odbyło się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w dziewięciu miastach wojewódzkich: Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze.
This page imported from Bejsment